Toks klausimas neduoda ramybės daugeliui kėdainiečių, išvydusių Kėdainiuose, Radvilų gatvėje išdygusią betoninę sienelę. Toje vietoje jau baigiama įrenginėti automobilių stovėjimo aikštelė, kurią iš dalies uždengė minėta siena. 

Kėdainiečiai buvo kandūs – dažnas spėliojo, kad čia gali būti dar vienas krematoriumas, kolumbariumas ar raudų siena, ir gana skeptiškai vertino naująjį statinį. Tačiau tokie vertinimai gali būti per ankstyvi, mat šioje vietoje numatyta įrengti unikalų reljefą.

Štai toks šių laikų Kėdainių senamiesčio vaizdas bus iškaltas betoninėje sienelėje.

Siena – paveldosaugininkų reikalavimas

Kaip pasakojo Vytautas Kundrotas, Kėdainių rajono savivaldybės vyriausiasis architektas, gatvių užstatymas yra viena Kėdainių senamiesčio vertingųjų savybių, tad ir Radvilų gatvėje, įeinančioje į senamiesčio teritoriją, toks pastatų užstatymas privalo būti pažymėtas. „To reikalauja Kultūros paveldo departamentas, todėl objekto projektuotojai sieną suprojektavo taip, tarsi ji atkartotų kažkokio pastato dalį. Iš pat pradžių buvo sumanyta įrengti tik automobilių stovėjimo aikštelę, tačiau ji pati viena kaip aikštė nereprezentuotų gatvių užstatymo“, – pabrėžė V. Kundrotas.
Specialisto teigimu, nėra ikonografinių duomenų, kad būtent šioje vietoje anksčiau būtų stovėjęs pastatas, bet  istoriniuose planuose matosi, kad čia buvo suformuotas sklypas statyti pastatą. Todėl Kėdainių senamiesčio 75-to kvartalo detaliojo plano sprendiniuose šioje vietoje numatytas užstatymas. Įvertinus tai, kad užstatymo linija turi sutapti su istorine gatvės užstatymo linija, Kultūros paveldo departamento atstovas derindamas projektinius pasiūlymus, akcentavo, kad reikia dekoratyvine sienute pažymėti galimą užstatymą. Toks sprendimas suteikia gatvės užstatymui originalumo.

Žada spėti iki miesto šventės

Pašnekovas atskleidė, kad sienelė buvo padaryta ne tokios kokybės, kokios tikėtasi iš pat pradžių. Darbus atliekanti įmonė ją privalėjo sutvarkyti.
„Fasadinė pusė buvo sutvarkyta. Šioje dalyje, betone, esame numatę išpjaustyti mūsų senamiesčio plano reljefą, kuris būtų skirtas ir turistams, ir miestiečiams. Šiame plane būtų išskirti reikšmingi senamiesčio objektai: bažnyčios, rotušė, kiti objektai. Būtų ir informaciniai aprašai“, – pasakojo V. Kundrotas ir pridūrė, kad tokių reljefų pavyzdžių Europoje jis yra matęs nemažai, tačiau Lietuvoje tokio kūrinio dar nėra.
Reljefą įrengs MB „Akmenukas“. Bus daromas trafaretas ir įmonės specialistas, darantis užrašus, senamiesčio vaizdą tiesiog išpjaus.
„Tikimės pagrindinius darbus pabaigti iki miesto šventės. Galbūt visų pastatų-akcentų (juos planuojame padaryti iš metalo) ir nespėsime reljefe sudėlioti, tačiau bent pirminis senamiesčio vaizdas jau bus matomas“, – sakė V. Kundrotas.

About The Author

Related Posts

2 Responses

  1. Petras

    Kundrotas dar vis architektas Kedainiuose? Galvojau, kai pats prisipazino i video kamera, kad neapsiziurejo, kai patvirtino skardine melyna siena Didziojoj gatvej (tuomet Rimi), jau nedirba, o jis dar cia. Keiskit jau sita veikeja.

    Atsakyti

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.