Kėdainių kinologų klubo prezidento Sauliaus Radzevičiaus namuose auga gana gausus keturkojų būrys – net penki šunys, tarp kurių vietą randa ir kitas šeimos augintinis – katinas vardu Morka.

Keturkojų dresūros darbai krenta ant šeimos galvos – Sauliaus – pečių.

Keturkojų dresūros darbai krenta ant šeimos galvos – Sauliaus – pečių.

Prancūzų, vokiečių ir australų aviganiai įspūdingais vardais – Hossa, Camelia, Bafi, Grace ir Ronija bene iš karto pavergė Radzevičių širdis: mat pastarieji lengvai dresuojami, nepasižymi ypatingu lepumu, o svarbiausia – nereikalauja ypatingos priežiūros.
Šunis kinologai pradėjo auginti dar prieš dvylika metų. Pati jauniausia šeimos narė – vos devynių mėnesių vokiečių aviganė. O tituluočiausia – boseronė (taip vadinami prancūzų aviganiai) Hossa, kurios sąskaitoje – Lietuvos, Latvijos ir Estijos čempionių bei Lietuvos veteranų čempionės vardai. O pati žaismingiausia ir aktyviausia Radzevičių augintinė – australų aviganių atstovė Bafi.

Aplanko iki dešimt parodų
Kinologai su savo augintiniais dažni parodų dalyviai – per metus aplanko maždaug dešimt šunų parodų. Dažniausiai kėdainiečiai dalyvauja Lietuvoje bei kaimynynėse šalyse – Lenkijoje, Latvijoje, Rusijoje ar Baltarusijoje – rengiamose parodose.
Vienoje parodoje sugebėjimus paprastai demonstruoja vienas arba du kinologų šunys, kurie dažnai šeimininkus pamalonina aukštais įvertinimais.

Lengvai dresuojami
Radzevičių auginami keturkojai nuo seno žinomi kaip ganymo šunys, kuriems reikia daug erdvės. Be to, šiems augintiniams būtinas nemenkas fizinis krūvis. Tam gali tikti plaukiojimas, bėgimas ar kita aktyvi fizinė veikla. „Mes su saviškiais dažniausiai sportuojame namų kieme. Du kartus per dieną paleidžiame juos iš voljerų, kad šie galėtų fiziškai išsikrauti. Laimei, augintinių daug, tad jie ne tik laukia dėmesio iš mūsų, bet ir užsiima tarpusavyje“, – pasakojo Gailutė Radzevičienė.

Jauniausia šeimos narė – devynių mėnesių vokiečių aviganė.

Jauniausia šeimos narė – devynių mėnesių vokiečių aviganė.

Kinologai pastebi, kad jų šeimoje augantiems keturkojams reikia ne tik daug erdvės ir fizinio aktyvumo, bet ir privalu leisti jiems išsikrauti emociškai. Pati geriausia emocinė iškrova – gyvūno dresūra.
Kinologai savo augintinius moko įvairių paklusnumo pratimų – vaikščioti greta šeimininko, atlikti tam tikras komandas, pavyzdžiui: sėdėti, gulėti, atnešti daiktą, sekti pėdsakais. Reikiamų dresūros žinių Radzevičiai semiasi lankydamiesi įvairiuose seminaruose, o grįžę jas pritaiko dresuodami šunis.
Beje, dresuojami šunys mažiau ėda nei nedresuojami augintiniai, mat dalį maisto pastarieji gauna kaip paskatinimą už gerai atliktas užduotis. „Be tinkamo kontakto su žmogumi ir maisto neverta tikėtis gerų dresūros rezultatų“, – įsitikinę kinologai.
Dresūrai augintiniai pasiduoda gana jauni – sulaukę dviejų arba trijų mėnesių amžiaus.

Būtina saugoti nuo parazitų
Lepumu nepasižymintiems kinologų augintiams – vokiečių, prancūzų ir australų aviganiams – anot jų šeimininkų, reikia nemažai ir būtinai kokybiško maisto. Suaugusio keturkojo dienos porcija gali svyruoti nuo 300 iki 500 gramų sauso ėdalo. Tačiau maitinant augintinį visaverčiu maistu, nebereikia rūpintis jokiais papildomais mikroelementais.
Vis dėlto būtini specialūs vaistai, saugantys gyvūną nuo parazitų. Radzevičiai tam naudoja į kaklo odą įtrinamus lašus ir specialų antkaklį. O kartais šias priemones dar papildo ir nuo parazitų saugančiais purškikliais. Specialią apsaugą nuo parazitų kinologai savo augintiniams naudoja nuo ankstyvo pavasario iki vėlyvo rudens. Vėliau daro pertrauką, nes šunims pakanka to, ką jie būna įgavę per ankstesnius laikotarpius.
Kinologai taip pat neleidžia aplink namus vešėti aukštai žolei – mat joje mėgsta apsigyventi kraujasiurbės, pavojingas ligas platinančios erkės.

Gailutė Radzevičienė mėgsta su augintiniais aktyviai sportuoti tiesiog namų kieme.

Gailutė Radzevičienė mėgsta su augintiniais aktyviai sportuoti tiesiog namų kieme.

Prieš penkis metus įkūrė klubą
Ilgametę šunų auginimo patirtį sukaupę Radzevičiai prieš penkerius metus nutarė suvienyti bendraminčius ir įkurti Kėdainių kinologų klubą. Šiuo metu jame apie 30 nuolatinių narių.
O pernai rudenį Radzevičiai netgi ryžosi nemenkam iššūkiui – Kėdainiuose surengė pirmąją sertifikatinę visų šunų veislių parodą, kuria liko patenkinti ne tik parodoje dalyvavusių augintinių šeimininkai, bet ir įspūdingo renginio žiūrovai.
Įgavę patirties Radzevičiai ketina ir šių metų rudenį šunų mylėtojus pakviesti į Kėdainiuose vyksiančią analogišką pernykščiai keturkojų parodą.

Renkantis augintinį, būtina žinoti jo paskirtį
O tiems, kurie neturi šuns, bet svarsto apie galimybę jį įsigyti, Radzevičiai pataria gerai apsvarstyti kokio gyvūno jiems reikia. Mat vieni keturkojai tinkami drauge užsiimti aktyvia fizine veikla, kiti – yra nepamainomi pasivaikščiojimų partneriai, dar su kitais – tiesiog miela drauge leisti laiką namuose.

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.