Vieną spalio savaitgalį Kėdainių kultūros centre net dvi dienas vyko keramikos pleneras, pavadintas „Balta žinia“. Jame dalyvavusios moterys iš balto molio lipdė įspūdingus dirbinius, kurie vis labiau rudenėjančio miesto gyventojams neš šviesą ir šilumą. 

Dabar šie darbai turės išdžiūti, o po to keliaus tiesiai į krosnį. Tik po degimo ir glazūravimo išryškės tikrasis jų grožis (Kėdainių kultūros centro nuotr.).

Dabar šie darbai turės išdžiūti, o po to keliaus tiesiai į krosnį. Tik po degimo ir glazūravimo išryškės tikrasis jų grožis (Kėdainių kultūros centro nuotr.).

Tiesa, keramikinių dirbinių gaminimo procesas ilgai trunkantis, o galutinis rezultatas yra gana sunkiai prognozuojamas, mat jis paaiškėja tik po kelių savaičių, kuomet dirbinys yra apdorojamas karščiu.

Talkino keramikė
Plenere dalyvavo 15 moterų – kai kurios jų iš baltojo molio keramikinius dirbinius lipdė pirmą kartą, kai kurios jų – jau turinčios įgūdžių ir patirties. Beje, iš balto molio nulipdyti kūrinį panoro ir vienas vaikinas – talentingasis akordeonistas Povilas Neliupšis.
Plenero dalyviams kurti darbus padėjo Kėdainiuose žinoma keramikė Jurgita Grigarienė.
Ji, pasitelkdama turimą patirtį ir žinias, aiškiai ir paprastai aiškino kiekvienam plenero dalyviui, kaip teisingai elgtis su moliu, kad šis paklustų žmogaus rankoms.
„Labai džiaugiamės, kad Jurga atsiliepė į mūsų kvietimą talkininkauti plenere bei sutiko vėliau keramikos darbus išdegti. Tik ištrauktas iš krosnies darbas dar yra glazūruojamas. Ir tik po to paaiškėja, ar kūrinys pavyko“, – pasakojo Kėdainių kultūros dailininkė Rima Stadalnykienė.

R. Stadalnykienė (kairėje) atidžiai klausosi keramikės J. Grigarienės patarimų, kaip baltojo molio gabaliuką paversti puikiu kūriniu.

R. Stadalnykienė (kairėje) atidžiai klausosi keramikės J. Grigarienės patarimų, kaip baltojo molio gabaliuką paversti puikiu kūriniu.

Keramika – puikus laisvalaikio praleidimo būdas
Tai – jau trečiasis suorganizuotas keramikos pleneras. Jis skirtas paminėti Kėdainių kultūros centro 70-ies metų jubiliejui. Visi kūriniai lapkričio 21-ąją bus eksponuojami centro erdvėse.
Tačiau gausiai į jį susirinkusios moterys prisipažino, jog keramika – vienas puikiausių atsipalaidavimo po sunkių darbų būdų.
„Tai – ne tik kūryba, bet ir meditacija, pabuvimas su savimi, bendravimas su bendraminčiais, susirinkusieji labai bičiuliškai nusiteikę. Kadangi plenero pavadinimas „Balta žinia“, bandysime tą žinią perteikti ne tik kūriniais. Ugnis, šviesa, balta žiema… Taip priešinamės rudeniui ir jo liūdesiui. Kartu žmonėms primename, kad kultūra irgi yra šviesa, kurią norime skleisti kuo plačiau“, – sakė R. Stadalnykienė.
Pasak jos, keramikos dirbiniai jungia savyje keturias stichijas – žemę, vandenį, orą ir ugnį. „Molis – tai žemė, kuriant naudojame ir vandenį. Vėliau darbas džiūsta, o tai jau oro stichija. Galiausiai keramika yra degama krosnyje – tai simbolizuoja ugnies stichiją“, – pasakojo pašnekovė.

Su žmonėmis dirbti lengva
Plenero talkininkė J. Grigarienė keramiką atrado pradėjusi lankyti Kėdainių dailės mokyklos suaugusiųjų studijoje organizuotus keramikos užsiėmimus. Ilgainiui hobis tapo ir darbu. „Mane užbūrė molio lengvumas. Galutinis rezultatas pasimato tik po kelių savaičių, mat degimas ir glazūravimas įneša savų korekcijų. Na, o su žmonėmis dirbti visada smagu“, – pasakojo J. Grigarienė.

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.