Dailės mokykloje ir Arnetų namuose dirbantis keramikas Mindaugas Mažalis niekada nesiskundžia vaikų stygiumi pamokose. „Kartais jų į užsiėmimus galėtų ateiti ir mažiau, tačiau mielai priimu visus ir visiems stengiuosi perduoti tas žinias, kokių turiu pats sukaupęs“, – paėmęs į rankas gabalą molio, skirto kūrybai, sakė M. Mažalis.

Mindaugas Mažalis įsitikinęs, kad keramikoje rankos turi dirbti vienodai su galva.

Mindaugas Mažalis įsitikinęs, kad keramikoje rankos turi dirbti vienodai su galva.

Kėdainietis juokauja, kad mokyti vaikus keramikos paslapčių pradėjo susiklosčius aplinkybėms.

Galva ir rankos turi dirbti vienodai
„Kada susidomėjau menu, net negaliu pasakyti. Kiek save menu, tiek draugauju su pieštuku. Baigiau keramikos studijas Dailės akademijoje ir grįžau į gimtinę. Čia pradėjau dirbti Dailės mokykloje. Vaikus ir suaugusiuosius mokau draugauti su moliu, dar turiu kompozicijos ir erdvinės raiškos pamokų. Visai neseniai pradėjau dirbti Arnetų namuose, kur gaivinami senieji amatai. Smagu, kad yra norinčiųjų pažinti keramiką“, – apie savo darbus nedaugžodžiavo keramikas.
Keramika – gana purvina kūryba, todėl ji žavi ne visus. „Būna, ateina žmonės, pabando ir pasitraukia, bet būna tokių, kurie ateina ir su moliu nesiskiria keletą metų. Molis gana nekaprizinga medžiaga. Pradedantieji jį minkyti ypač džiaugiasi pirmaisiais kūriniais. Keramikoje labai svarbu dėmesys. Galva turi dirbti draugiškai su rankomis. Jei nori kažką padaryti, negali mintimis atitrūkti nuo darbo. Keramika reikalauja dėmesio ir susikaupimo“, – sakė patyręs keramikas.

M. Mažaliui kūryboje nesvetimi eksperimentai – tradicinėse mokytojų parodose jis auklėtinius nustebina netikėtais kūriniais – pernai visus žavėjo instaliacija „Nesijungia. Kažkoks jurbarkas“.

M. Mažaliui kūryboje nesvetimi eksperimentai – tradicinėse mokytojų parodose jis auklėtinius nustebina netikėtais kūriniais – pernai visus žavėjo instaliacija „Nesijungia. Kažkoks jurbarkas“.

Molis nėra itin lepus
M. Mažalis dažniausiai dirba su lietuvišku šamotiniu moliu, kuris nėra itin lepus. „Kartais mėgstu paeksperimentuoti, tai pabandau kokių darbų padaryti ir iš kitokio molio. Dabar bandau prisijaukinti egzotišką ispaniškąjį molį. Matysiu, kaip tai pavyks“, – sakė M. Mažalis.
Pasak kūrėjo, keramikoje yra tam tikri žingsniai, kurių privalu laikytis norint pasiekti trokštamų rezultatų. „Labai smagu sulaukti smalsių ir kantrių vaikų, kurie daug kuo domisi ir turi kantrybės ne tik išklausyti patarimus, bet ir juos įgyvendinti. Kad į rankas galėtum paimti puodelį, kurį pats nulipdei, išdegei ir nuglazūravai, turi praeiti bent porą savaičių. Tad keramikos rezultatas tikrai nėra greitai gaunamas“, – pastebėjo kreramikas.

Savo kūrinius keramikas spalvina minimaliai.

Savo kūrinius keramikas spalvina minimaliai.

Menas neturi būti rimtas
M. Mažalis atvirauja, kad pritaria tai nuomonei, kuri skelbia, kad menas neturi būti rimtas: „Neretai mes į meną žiūrime perdėtai rimtai. Mano galva, į kūrybą reikia žiūrėti paprasčiau ir žaismingiau. Tokią nuomonę aš pagrindžiu ir savo darbais – kai Dailės mokykloje yra rengiamos mokytojų darbų parodos, aš išlaisvinu fantaziją ir pateikiu labai žaismingų darbų. Nereikia kai kurių dalykų, o tarp jų ir meno, sureikšminti.“