Antradienio vakarą keleivinis traukinys, važiuojantis maršrutu Vilnius-Klaipėda, numušė du ant bėgių buvusius stumbrus – poros mėnesių jauniklį bei apie 450 kilogramų sveriančią jo mamą. Nelaimė įvyko Šilainių geležinkelio stoties teritorijoje. Surinktos į Raudonąją knygą įrašytų gyvūnų gaišenos kitą dieną buvo patrauktos nuo bėgių ir perduotos Lietuvos zoologijos sodui.

Tačiau specialistai neramina – šie stambūs, šimtus kilogramų sveriantys gyvūnai vis dažniau praranda budrumą, tad tokių nelaimių ateityje, deja, gali tik daugėti.

Gyvūnai praranda budrumą

„Atvykus į vietą radome žuvusią penkerių patelę su šiais metais atsivestu jaunikliu. Kaip tik šioje vietoje migruodami stumbrai kerta geležinkelio bėgius“, – sakė Kėdainių rajono aplinkos apsaugos agentūros vyriausiasis specialistas Alfonsas Čeida.

Pasak stumbrininko Ryčio Papšio, stumbrai, kurie metus laiko sugebėjo saugotis, prarado budrumą, atsargumą ir labiau pasitikėdami klausa, drįsta vis dažniau ir dažniau žengti per geležinkelio bėgius. „Šioje vietoje traukinių greičiai yra dideli, tad, matyt, gyvūnai tiesiog nespėja nubėgti ir yra partrenkiami. Šiose teritorijose gyvenantys stumbrai nėra labai sunkūs, nes Lietuvos stumbrai yra truputėlį sumenkę dėl kraujomaišos problemų. Šiuo metu šiose apylinkėse aš atrandu apie 48 stumbrų bandą. Čia, prieš pusantrų metų jų atėjo 34, o dabar skaičius išaugo jau iki 48“, – pasakojo R. Papšys.

Būdamas įvykio vietoje, kartu su aplinkosaugininku A. Čeida jis sudėliojo galimą nakties įvykių scenarijų: nuo stumbrų bandos, kertančios geležinkelio bėgius, atsiliko stumbriukas. Mama grįžo jo pasitikti, tačiau jie abu buvo partrenkti atvažiuojančio keleivinio traukinio. „Tikriausiai mama aukojosi, norėdama išgelbėti savo atžalą“, – kėlė versiją stumbrininkas.

Kada laukti nelaimės? 

Aplinkosaugininkas Alfonsas Čeida (kairėje) bei stumbrininkas Rytas Papšys įvykio vietoje.

Stumbrai, smalsumo vedini, artinasi ne tik prie geležinkelio bėgių, bet ir prie itin judrios magistralės „Via Baltica“. Stumbrininkas pasakojo, kad jam pavykę užfiksuoti, jog 30 metrų nuo šio kelio kone visą naktį stovėjo septynių stumbrų jauniklių grupė.

„Tai įrodo, kad stumbrai yra visiškai neatsargūs. Tąsyk didžioji stumbrų banda jau buvo pasitraukusi nuo kelio į mišką, tačiau mažyliai ne tik drąsiai stovėjo prie kelio, bet ir sukiojosi aplink mane patį“, – sakė pašnekovas.

Ar yra galimybių išvengti tokių susidūrimų netolimoje ateityje? Ką daryti, kad būtų išvengta automobilių ir stumbrų susidūrimų?

„Žmonės, keldami savo gerovę, gerindami infrastruktūrą neįvertino, kaip visa tai paveiks gyvąją gamtą. Pavyzdžiui, paklausę bet kurio traukinio mašinisto, sužinotume, kad kone kiekvieno reiso metu būna partrenkiami laukiniai gyvūnai. Stumbrai yra įrašyti į Lietuvos raudonąją knygą, jie yra saugomi gyvūnai, todėl ir jų žūtys yra fiksuojamos. Tačiau apskritai, gyvūnų žūtys keliuose yra masinė problema“, – apibendrino stumbrininkas R. Papšys.

Dar trys aukos – vasaros pradžioje

Šių metų vasaros pradžioje, beveik toje pačioje vietoje buvo numušti dar trys stumbrai. Tąkart krovininis traukinys mirtinai nuo kelio nubloškė dvejų ir aštuonerių metų pateles ir ketverių metų patiną. Tąkart gaišenos buvo išvežtos į laboratoriją ir ištirtos. Gauta informacija papildė jau turimą žinių bagažą apie šiuos galiūnus.

Panašios naujienos