Aplinkos ministerija ragina žmones pasikeisti turimas šildymo sistemas į efektyvesnes, mažiau teršiančias gamtą ir žada kompensuoti iki 50 proc. naujų pirkinių kainos. Kompensacijoms šiais, 2019 metais numatyta skirti net 14 mln. eurų Europos Sąjungos paramos lėšų.

Pretenduoti į paramą galės ir sodų bendrijų gyventojai

„Efektyvus energijos vartojimas – tai vienas kertinių strateginių Lietuvos energetikos tikslų. Šia parama pasinaudoję gyventojai ne tik sutaupys efektyviau pasigamindami šilumos energiją, bet ir prisidės prie aplinkosaugos tikslų, nes nauji šildymo įrenginiai daug mažiau terš aplinką“, – išplatintame pranešime cituojamas energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.

Į paramą pretenduoti galės vienbučių bei dvibučių gyvenamųjų arba sodo namų savininkai. Tačiau jų pastatai turės būti įregistruoti Registrų centre ne anksčiau kaip prieš 5 metus nuo kvietimo teikti paraiškas dienos.

Kompensacijos – tik už modernius šildymo įrenginius

Skelbiama, jog žmonės galės pretenduoti į paramą, jei jie senuosius katilus keis efektyviais atsinaujinančius išteklius šilumai gaminti naudojančiais įrenginiais.
O tai – 5 klasės biokuro katilai, žemė-vanduo bei vanduo-vanduo šilumos siurbliai, kurių sezoninis naudingumo koeficientas (SCOP) ne mažesnis kaip 3,5 bei oras-vanduo šilumos siurbliai, kurių SCOP ne mažesnis kaip 3,0. Biokuro katilų klasė bei sezoniniai naudingumo koeficientai nurodomi įrenginių techninėje dokumentacijoje.

Kompensacijos sieks ir kelis tūkstančius eurų

Fiziniam asmeniui bus kompensuojama 50 proc. sumos, kuri yra skaičiuojama padauginus įsigyto įrenginio galingumą kilovatais (kW) iš fiksuotų vieno kilovato galios įkainių, kurie priklauso nuo šildymo įrenginio tipo bei įrangos komplektacijos.

„Pavyzdžiui, įsirengus 20 kW granulinį 5 klasės biokuro katilą galima gauti apie 1500 eurų, o 10 kW galios oras-vanduo šilumos siurblį (be integruoto boilerio) – apie 2668 eurų kompensaciją“, – praneša Aplinkos ministerija.

Užbaigti projektai į paramą pretenduoti negalės

Norint gauti paramą, sąskaitos už naujus įrenginius bei įrangos perdavimo-priėmimo aktai turės būti išrašyti ne anksčiau nei 2019 metų sausio 1 d., tačiau patys įrenginiai negalės būti sumontuoti bei priduoti, kol nebuvo pateikta registracijos forma. Tai reiškia, kad užbaigti projektai negalės pretenduoti į paramą.

Iš viso nuo 2019 iki 2022 metų fiziniams asmenims bus skirta apie 14 mln. eurų ES paramos. Įgyvendinus šią priemonę, šalyje tikimasi sutaupyti apie 0,22 teravatvalandės energijos – tai atitinka maždaug 2 procentus visos per metus Lietuvoje suvartojamos elektros energijos.

Kvietimus teikti paraiškas paramai gauti skelbs Aplinkos ministerijos Aplinkos projektų valdymo agentūra. Planuojama, kad pirmasis kvietimas bus paskelbtas 2019 metų gegužę.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.