Janinos Monkutės-Marks muziejuje buvo atidaryta išskirtinė, Aziją ir Europą sujungianti tekstilės meno pa­roda „Azija-Europa III“. Šioje parodoje galima išvysti dviejų žemynų – Azijos ir Europos – tekstilininkų, kurie dirba savo unikalia technika, darbų. Tarp kūrėjų galima rasti ir lietuviškų pavardžių.

Parodos kuratorė vengrė Marika Szaraz (dešinėje) sakė, kad šios parodos tikslas – atskleisti Europos ir Azijos tekstilės menininkų turtingą bei kūrybišką vaizduotę per jų specifinių kultūrų prizmę.

Tai – tęstinė paroda. „Azija-Europa II“ prieš kelerius metus jau buvo eksponuojama Kėdainiuose, J. Monkutės-Marks muziejuje-galerijoje. Lietuvoje šios parodos autorių kūriniai bus eksponuojami tik Kėdainiuose.

Tradicinė technika

Parodų, kurioms pradžia buvo duota dar 2009 metais, koncepcija – atskleisti Europos ir Azijos tekstilės menininkų turtingą bei kūrybingą vaizduotę per jų specifinių kultūrų prizmę.
„Paroda pristato konkrečią tekstilės ir pluošto meno kūrinių viziją, kuri parodo, kad menininkai išimtinai naudoja technikas, leidžiančias jiems išreikšti save, – sakė tarptautinės keliaujančios parodos „Azija-Europa III“ kuratorė, vengrė Marika Szaraz. – Ši paroda yra draugiško dviejų kultūrų identiteto susidūrimo ir dialogo tarp jų bei jų tradicijų tęstinumo pristatymas.“

Pasak parodos kuratorės, azijietiški kūriniai yra autentiški ir jų kultūra yra jų tradicijų tęsinys, tačiau europiečiams nėra ko pavydėti, nes jie taip pat gali didžiuotis savo išradingumu, įvairove ir originalumu. „Tad tikėdama šia idėja, priėmiau tik Azijos menininkų darbus, kurie buvo atlikti tradicinėmis azijiečių technikomis. Kiekvienas iš atrinktų menininkų atliko asmeninius tyrimus, išgyveno ir ištobulino savo pasirinktą techniką, susijusią su mūsų europietiška kultūra. Pirmiausiai norėčiau paminėti audimą ir gobelenus, o taip pat nėrinių, nėrimo, tiulio, siuvinėjimo, mezgimo, siuvimo mašina ir daugelį kitų technikų“, – pasakojo kuratorė.

Sulaukė pripažinimo

Parodoje eksponuojami kūriniai iš 3 Azijos šalių bei 14 Europos šalių. Lietuvą atstovavo dvi menininkės – Lina Ringelienė ir Aušra Sedlevičiūtė.
Pasak kuratorės, nepriklausomai nuo to, ar meno kūriniai kabo ant sienos, sklendžia erdvėje, guli ant grindų ar ant pakylos, kiekvienas jų pasirinktas siekiant sukurti nuostabią harmoniją. „Entuziazmas bei noras dalyvauti šioje parodoje paskatino kelis menininkus sukurti naujus kūrinius ir šioje parodoje pristatyti juos pirmą kartą. Kiti menininkai prisijungė prie parodos su svarbiausiais savo darbais, kurių asmeninė koncepcija yra daugelio metų tyrimų rezultatas. Pirmosios dvi parodos „Azija-Europa“ buvo itin sėkmingos ne tik tarp lankytojų, bet taip pat ir tarp dalyvavusių menininkų. Ši, trečioji paroda siejama su dideliais menininkų, muziejų bei tekstilės meno gerbėjų lūkesčiais“, – teigė M. Szaraz.

Tekstilė – tai ne tik servetėlė ar kilimėlis

„Didžiausias dėmesys yra skirtas kūrinio atlikimo technikai. Ne paties kūrinio idėjai, bet tekstilės technikos įvairovei atskleisti. Darbų technikos yra pačios įvairiausios, kai kurios jų yra autorinės, sukurtos pačių autorių. Jie neatskleidžia savų kūrybos paslapčių, – šyptelėjo J. Monkutės-Marks muziejaus-galerijos kuratorė Asta Fedaravičiūtė-Jasiūnė. – Ši paroda keliauja per tris šalis – rudenį ji buvo eksponuota Vokietijoje, paskui – Lenkijoje, na, ir iš ten atvyko į Kėdainius.“

Pašnekovė tikisi, kad paroda bus įdomi ne tik suaugusiesiems, bet ir vaikams, jaunuoliams. Apsilankę joje, lankytojai žymiai plačiau susipažins su tekstile, jos kūrimo technikomis. „Juk tekstilė – tai ne tik nėrimas, mezgimas ar kilimėlis. Tai yra nuostabus menas“, – pažymėjo A. Fedaravičiūtė-Jasiūnė.
Paroda bus eksponuojama iki kovo 10 dienos.

Panašios naujienos