Kėdainių Laisvojoje ekonominėje zonoje (LEZ) toliau vyksta sėkmingas proveržis, o ją valdančiai bendrovei pavyko pritraukti pirmąjį stambų užsienio investuotoją. Ukrainos bendrovė „Kormotech“ paskelbė čia investuosianti 8 mln. eurų į naminių gyvūnų pašarų fabriko statybą. Pasaulinėje pašarų rinkoje dirbantys ukrainiečiai Kėdainiuose planuoja įkurti ir mokslinių tyrimų centrą ir bendradarbiaujant su Lietuvos universitetų mokslininkais, kurti naujus produktus.

Pasaulinėje pašarų rinkoje dirbantys ukrainiečiai Kėdainiuose planuoja įkurti ir mokslinių tyrimų centrą, bendradarbiaujant su Lietuvos universitetų mokslininkais kurti naujus produktus.

Paskelbė apie sprendimą įsikurti Kėdainiuose

Stipriai išvystytu agrariniu sektoriumi bei maisto pramone garsėjantys Kėdainiai jau kitais metais turės dar vieną stambų darbdavį.

Kėdainių LEZ teritorijoje iškils šunų bei kačių ėdalą gaminsianti Ukrainos bendrovės „Kormotech“ gamykla.

„2003 metais Ukrainoje, Lvovo mieste įkurta bendrovė „Kormotech“ gamina drėgną ir sausą ėdalą katėms ir šunims. Naujoji gamykla Kėdainių LEZ specializuosis drėgno ėdalo katėms ir šunims gamyboje, kuri bus automatizuota, pasitelkiant modernią iš Danijos ir Vokietijos importuotą įrangą. Numatomas metinis naujosios gamyklos pajėgumas – 20 tūkstančių tonų. Gamykla bus atidaryta 2019-aisiais, bendrovė jau dairosi kvalifikuotų darbuotojų“, – rašoma tiesiogines užsienio investicijas kuruojančios viešosios įstaigos „Investuok Lietuvoje“ pranešime spaudai.

Tolimesnę plėtrą į Europos, Skandinavijos šalių bei Jungtinių Amerikos valstijų rinkas planuojanti Ukrainos bendrovė Kėdainiuose gamins savo prekės ženklų produkciją. Tai „Miau!“, „Gav!“, Optimeal“, „CLUB 4 PAWS“. Taip pat ketinama vykdyti ir užsakomąją gamybą, pagal partnerių pageidavimus aptarnauti jų privačius prekės ženklus. O tai reiškia, jog čia pat, vietoje, pagamintas kačių ir šunų ėdalas tikriausiai keliaus į pasauliniu lygmeniu veikiančių prekybos tinklų lentynas.

Nusprendė įsikurti Latvijoje

„Viskas prasidėjo dar praėjusių metų rudenį, kai plėtrą planuojanti Ukrainos bendrovė buvo nusprendusi įsikurti Lenkijoje, tačiau ten nesulaukusi reikiamo dėmesio nusitaikė į Latviją. Taip sutapo, jog „Kormotech“ atstovams vykstant į Ventspilio miestą, mes buvome Šiauliuose, pažįstami žmonės paskambino ir rekomendavo susitikti“, – Ukrainos investuotojų atėjimo į Kėdainius istoriją prisiminė Laisvosios ekonominės zonos valdymo bendrovės direktorius Artūras Klangauskas.

2003 metais Ukrainoje, Lvovo mieste įkurta bendrovė „Kormotech“ gamina drėgną ir sausą ėdalą katėms ir šunims. Naujoji gamykla Kėdainių LEZ specializuosis drėgno ėdalo katėms ir šunims gamyboje, kuri bus automatizuota, pasitelkiant modernią iš Danijos ir Vokietijos importuotą įrangą. Numatomas metinis naujosios gamyklos pajėgumas – 20 tūkstančių tonų.

Susitikimas su Ukrainos atstovais įvyko, jiems buvo pristatytos galimybės investuoti Kėdainiuose, tačiau Ukrainos verslininkai visgi nusprendė naują gamyklą statyti Ventspilyje.

„Sužinoję, kad priimtas galutinis sprendimas kurtis Latvijoje, pradėjome jų klausinėti kokių žaliavų reikės gamybai, kaip bus organizuojama logistika, kaip vyks kiti procesai. Gavę atsakymus pradėjome skaičiuoti, sudėliojome tiek žaliavų tiekimo, tiek ir logistikos kelius ir apskaičiavome, kiek bendrovė sutaupo, jeigu pasirenka ne Ventspilį, kuris yra pakankamai toli, bet Kėdainius“, – pasakojo Kėdainių LEZ operatoriaus vadovas.

Investuotojus pavyko pervilioti

Paruošus visą reikiamą medžiagą LEZ valdymo bendrovės vadovai kartu su įstaigos „Investuok Lietuvoje“ atstovais vyko į Lvovą susitikti su „Kormotech“ akcininkais. A. Klangauskas prisimena, jog nemažą vaidmenį šiame procese suvaidino mūsų šalies ambasadorius Ukrainoje, būsimiems investuotojams išsamiai pristatęs mūsų šalį, verslo galimybes joje.

„Galiausiai pavyko įrodyti, kad galima labai smagiai dirbti ir gyventi investavus Kėdainiuose. O ši istorija tikrai neeilinė. Pavyko perkalbėti jau nubėgančius investuotojus. Juolab, kad jų akcininkai jau buvo nusprendę kurtis Latvijoje, juos taip pat spaudė laikas“, – sakė bendrovės „Kėdainių laisvoji ekonominė zona“ direktorius A. Klangauskas.

Pasak verslininko, šiuo metu vyksta paruošiamoji Kėdainių LEZ teritorijoje iškilsiančios gamybos kūrimo stadija.

„Jų tikslas – pastatyti fabriką ir sumontuoti visą įrangą jau iki kitų metų spalio-lapkričio mėnesių. Padėjome atsirinkti projektuotojus, dabar intensyviai vyksta projektavimo darbai, taip pat padedame visais kitais klausimais. Mūsų tikslas – padėti gauti leidimą statybai, kad kuo greičiau prasidėtų darbai“, – sakė A. Klangauskas.

Vien gamybos įranga kainuos apie 6 mln. eurų, o pastato statyba turėtų kainuoti nuo 2 iki 2,5 mln. eurų.

Domina ir universitetų kaimynystė

Ukrainiečių investuotojus į Kėdainius atvedęs LEZ valdymo bendrovės vadovas sakė, jog čia planuojama ne tik statyti kačių bei šunų ėdalo fabriką, bet ir steigti tyrimų centrą. Jame Ukrainos bendrovė nori kurti naujus produktus bei tobulinti jau esamus.

Tolimesnę plėtrą į Europos, Skandinavijos šalių bei Jungtinių Amerikos valstijų rinkas planuojanti Ukrainos bendrovė Kėdainiuose gamins savo prekės ženklų produkciją.

„Jiems ši vieta patiko ir tuo, jog šalia esančiame Kaune veikia stiprūs universitetai, kurių mokslininkai dirba ir gyvūnų mitybos srityje, turi modernias laboratorijas, jose atlieka tyrimus. Ukrainiečiai jau yra užmezgę kontaktus su mokslininkais, tikėtina, jog šiuo metu vykstantis bendradarbiavimas su Lietuvos Sveikatos mokslų universitetu išsivystys į mokslinio – tiriamojo centro Kėdainiuose steigimą“, – apie investuotojų planus pasakojo A. Klangauskas.

Lvove, kur „Kormotech“ dirba 500 darbuotojų, bendrovė žinoma ne tik dėl to, kad yra viena iš penketo didžiausių regiono mokesčių mokėtojų, bet ir dėl savo dalyvavimo įvairiuose socialiniuose projektuose. „Kormotech“ skatina humanišką mokinių ir suaugusiųjų požiūrį į gyvūnus, palaiko Ukrainos veterinarijos medicinos specialistų profesinį tobulinimąsi ir remia gyvūnų prieglaudas įvairiose Ukrainos vietose.

2017 metais bendrovė atidarė mokyklą veterinarams ir veisėjams ir pristatė novatorišką švietimo kursą visų Lvovo mokyklų mokiniams.

Nauda rajonui – ne tik darbo vietos

Nors apie Ukrainos bendrovės planus Kėdainiuose statyti gyvūnėlių maisto gamyklą viešai paskelbta visai neseniai, LEZ valdymo bendrovės vadovas A. Klangauskas prasitarė jau dabar sulaukiantis potencialių darbuotojų skambučių.

Žmonės domisi įsidarbinimo po metų iškilsiančioje gamykloje sąlygomis, teiraujasi kokios kvalifikacijos specialistų reikės.

„Aš manau, jog reikės įvairaus profilio darbuotojų. Jeigu bus įkurtas ir mokslinių tyrimų centras, reikės ir aukštos kvalifikacijos specialistų. Maisto pramonė Kėdainiuose stipriai išvystyta, manau patyrusių darbuotojų tikrai pavyks rasti. Prognozuočiau, kad itin aukštos kvalifikacijos, mokslinius tyrimus atlikti gebančių specialistų bus ieškoma Kaune. Galų gale, aukštos kvalifikacijos reikalaujančių darbo vietų kūrimas paskatins žmones grįžti į Kėdainius, arba, įgijus išsilavinimą iš jų neišvažiuoti į kitus miestus“, – sakė Kėdainių LEZ valdymo bendrovės vadovas.
Viešosios įstaigos „Investuok Lietuvoje“ generalinis direktorius Mantas Katinas atkreipia dėmesį, jog bendrovės „Kormotech“ investicija bus naudinga Kėdainių regiono verslo ekosferai.
„Kormotech“ paskatins gyvūnų pašarų tiekimo grandinės vystymąsi Lietuvoje, kadangi apie trečdalis būtinų žaliavų bus gaunama iš vietos gamintojų ir tiekėjų“, – teigia M. Katinas.

Proveržis jau vysta

Kurį laiką gyvybės ženklų beveik nerodžiusi Kėdainių LEZ pastaruoju metu akivaizdžiai atsigauna. Ukrainos bendrovės investicija į gamyklą taps trečiuoju stambiu objektu šioje zonoje.
Jau dabar čia baigta statyti ir netrukus veiklą pradės bendrovės „Ikarai“ valdoma skystųjų trąšų gamykla su mokslinių tyrimų centru. Planuojama, kad įgyvendinus galutinį plėtros etapą gamyklos pajėgumai sieks 50 tūkst. tonų per metus, joje turėtų dirbti apie 70 žmonių.

„Manau, jog viskas tikrai pavyks, juolab turime vietos savivaldybės vadovų bei Kėdainių LEZ operatorių palaikymą“, – yra sakęs vienas skystųjų trašų gamyklos savininkų Arminas Kildišis.
Dar vienas reikšmingas objektas, pastaruoju metu baigiamas statyti Kėdainių LEZ – pirmoji šalyje kanapių pluošto perdirbimo gamykla, kurią pastatė pirmą kartą į žemės ūkio sektorių investuojantis koncernas „Icor“. Planuojama, jog oficialus šios gamyklos atidarymas įvyks iki šių metų pabaigos.


Meras džiaugiasi investicijomis

„Ukrainos bendrovės „Kormotech“ sprendimas Kėdainiuose investuoti daugiau kaip 8 mln. eurų ir kurti darbo vietas – iš tiesų puiki žinia. Pagaliau matome, kad mūsų rajoną vertina ir jame nusprendžia kurtis ne tik mūsų šalies, bent ir užsienio investuotojai. Manau ir tikiu, jog tai duos impulsą naujų bendrovių atėjimui į Kėdainius, gerai apmokamų darbo vietų kūrimui“, – sakė Kėdainių rajono meras Saulius Grinkevičius.

Rajono savivaldybės vadovas sakė asmeniškai pasirūpinsiantis, jog leidimai statyboms ir projektų derinimas vyktų maksimaliai greitai. Jis minėjo, kad savivaldybės uždavinys siekti, jog verslui investuojant, įdarbinant vis daugiau žmonių, aplinka taptų dar patogesne bei patrauklesne gyventi.

„Mano vizijose Kėdainiai – stiprus, išvystytos pramonės regionas su puikia infrastruktūra, kuriame būtų iš tiesų gera gyventi ir dirbti. Pastaruoju metu su džiaugsmu pastebiu, jog visa tai ima pildytis. Neabejoju, jog pirmojo užsienio investuotojo atėjimas taps pradžia iš tiesų rimtam proveržiui“, – džiaugėsi Kėdainių rajono meras S. Grinkevičius.


Būtina ruošti kvalifikuotus specialistus

Virginijus Sinkevičius, Lietuvos ūkio ministras

„Kėdainių laisvoji ekonominė zona iki šiol buvo likusi vienintelė Lietuvoje, neturėjusi užsienio investuotojo. Pirmosios tokios bendrovės atėjimas turėtų suteikti daugiau pasitikėjimo kitiems investuotojams, ieškantiems gamybai tinkamos lokacijos. Kita vertus, nereikėtų pamiršti ir kitų namų darbų gerinant investicinę aplinką. Pirmiausia, žinoma, ruošti tuos specialistus, kokių reikia aukštesnę pridėtinę vertę kurti Kėdainiuose, o profesinio rengimo programas orientuoti į pameistrystės mokymo formą, kad investuotojas jau turėtų paruoštą specialistą, o ne turėtų jį mokyti iš naujo“.


Kėdainiuose savo padalinį steigianti bendrovė „Kormotech“ buvo įsteigta Lvove 2003 metais ir po metų pristatė Ukrainos rinkai savo prekių ženklų produktus.
Šiuo metu bendrovė turi dvi gamyklas Ukrainoje: viena specializuojasi drėgno, kita sauso gyvūnų augintinių pašaro gamyboje.
„Kormotech“ produktai tiekiami į 16 pasaulio šalių rinkas, o 2018-aisiais ji gavo leidimą eksportuoti į JAV.

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.