„Kiekvienas gali rinktis skaidrų kelią“ – tokiu šūkiu pavadinta akcija vyko Kėdainių senamiestyje, į kurią įsijungė skaidrų verslą skatinančios valstybinės institucijos, skaidriai dirbančios Kėdainių rajone veikiančios bendrovės bei korupcijos ir šešėlio mažinimu suinteresuoti „Atžalyno“ gimnazijos mokiniai. 

Vilniuje su prezidente susitiko bei „Baltosios bangos“ iniciatyvos skrajutes dalino, apie korupcijos žalą pasakojo jau ne vienerius metus skaidriai dirbančios bendrovės „Daumantai LT“ vadovas R. Seliava.

Vilniuje su prezidente susitiko bei „Baltosios bangos“ iniciatyvos skrajutes dalino, apie korupcijos žalą pasakojo jau ne vienerius metus skaidriai dirbančios bendrovės „Daumantai LT“ vadovas R. Seliava.

Trečiadienio popietę po senamiestį pasklidę akcijos dalyviai dalino skrajutes ir pasakojo apie korupcijos bei šešėlio žalą, kurią patiriame kiekvienas mūsų. Prie akcijos prisidėjo ir Kėdainių rajono meras Saulius Grinkevičius, kuris ne vienerius metus pats vadovavo skaidriai dirbančiai ir „Baltosios bangos“ iniciatyvai priklausančiai pagardų gamintojai „Daumantai LT“.

„Tai kiekvieno iš mūsų reikalas“
„Palaikau tokias iniciatyvas ir džiaugiuosi, kad mūsų rajone yra skaidriai dirbančių įmonių. Tikiu, kad ateityje šešėlio mastai tik mažės, o sąžiningai dirbančių įmonių tik daugės. Labai svarbu šviesti žmones ir priminti jiems, kad toleruodami korupciją tik apvagiame save. Svarbu suprasti, kad kiekvienas galime veiksmingai prisidėti prie kovos su šešėliu. Tai kiekvieno iš mūsų reikalas“, – kalbėjo rajono meras S. Grinkevičius.
Pasak Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) Kėdainių poskyrio vedėjos Elvyros Kisielienės, didžioji mokesčių mokėtojų dalis mokesčius moka sąžiningai ir tai daro laiku, o VMI savo ruožtu teikia pagalbą bei informaciją gyventojams ir įmonėms, kad teisingai įvykdyti mokesčių prievoles jiems būtų paprasčiau ir užimtų kaip galima mažiau laiko.

Akcijoje dalyvavę rajono meras S. Grinkevičius (kairėje) bei Tarybos narys S. Sinickis kėdainiečiams priminė, kad kiekvienas mūsų galime mažinti korupcijos ir šešėlio mastus šalyje.

Akcijoje dalyvavę rajono meras S. Grinkevičius (kairėje) bei Tarybos narys S. Sinickis kėdainiečiams priminė, kad kiekvienas mūsų galime mažinti korupcijos ir šešėlio mastus šalyje.

Pranešti apie korupciją – būdų nemažai
Ji priminė visiems gyventojams, kokiais būdais galima pranešti apie galimus mokesčių slėpimo atvejus.
„Prie korupcijos pažabojimo galime prisijungti kiekvienas pranešdamas apie mokesčius slepiančias įmones ar asmenis VMI pasitikėjimo telefonu 1882, mobiliąja telefono programėle „Pranešk“, taip pat www.beseselio.lt arba ateiti į mūsų poskyrį Didžioji gatvė 17, Kėdainiai“, – sakė pašnekovė ir pridūrė, kad pastaraisiais metais auga pasitikėjimo telefonu 1882 gaunamų skambinančiųjų srautai ir vis dažniau rodoma pranešėjų iniciatyva bendradarbiauti su VMI. Pasak E. Kisielienės, pastebima, kad korupcija kasmet palaipsniui, po 1–2 proc., mažėja. „Mes laukiame mokesčių mokėtojų nepakantumo visoms šioms korupcinėms apraiškoms, šešėliniam verslui. Jei perkate ar parduodate kontrabandines prekes, jei sumokate už pietus kavinėje ir negaunate fiskalinio kvito, jei įmonės darbuotojui sumokamas atlyginimas vokelyje, o įmonės vadovas slepia mokesčius – kiekvieną kartą jūs esate apvagiamas. Tad mokesčių mokėtojai labai daug netenka ir kenkia patys sau, jei tokius dalykus toleruoja“, – sakė VMI atstovė.

Globoja šalies prezidentė
Pasak „Daumantai LT“ reklamos ir ryšių su visuomene specialistės Jorūnės Liutkienės, įmonė kasdien skaidriai, atsakingai ir sąžiningai dirba ištisus metus, tad tą daryti kviečia ir kitas įmones.
„Ši akcija, ši diena – tai visų skaidriai, oriai, sąžiningai dirbančių įmonių diena ir pavienių žmonių, kurie nori daugiau skaidrumo, šventė. Džiugu, kad dabar Lietuvoje net 50 savivaldybių yra prisijungusios prie šios „Baltosios bangos“ iniciatyvos. Iniciatyvą globoja šalies Prezidentė Dalia Grybauskaitė, kuri susitiko su skaidrių įmonių vadovais. Tarp jų buvo ir „Daumantai LT“ vadovas Romanas Seliava“, – sakė J. Liutkienė. Susitikimo metu įmonių vadovai kartu su Prezidente aptarė skaidraus verslo situaciją Lietuvoje. Verslo atstovai dalijosi pasakojimais apie skirtingų sektorių problemas, kurias patiria savo veikloje.

Visi akcijoje dalyvavusieji ragina nepamiršti, kad kiekvienas gali rinktis skaidrų kelią.

Visi akcijoje dalyvavusieji ragina nepamiršti, kad kiekvienas gali rinktis skaidrų kelią.

Prieš korupciją – ir mokiniai
Prieš korupciją ir šešėlinę ekonomiką pasisako ir jaunoji Lietuvos karta. Pilietiški „Atžalyno“ gimnazijos mokiniai dalino kėdainiečiams skrajutes, o Šviesiosios gimnazijos mokiniai klausė pamokos apie šešėlio žalą.
„Korupcija – tai vogimas iš savęs, iš mūsų visų. Tikiu, kad jaunimas mažiau pakantus šešėliui, ir tikiuosi, kad kasmet mūsų šalyje korupcijos bus vis mažiau. Juk kiekvienas mūsų galime prisidėti prie skaidrumo“, – sakė „Atžalyno“ gimnazistė Gabija.

Šešėlyje – 33 milijardai litų
Europos Komisijos duomenimis, Lietuvos šešėlinė ekonomika pernai siekė 28 proc. šalies bendrojo vidaus produkto, arba daugiau kaip 33 milijardus litų. Šių pinigų pakaktų kiekvienam Lietuvos piliečiui: ilgiau nei 11 metų nemokėti už šildymą; 5 metus nemokamai maitinti šeimą; 22 metus nemokamai naudotis elektros energija; 8 metus nemokėti už kuro sąnaudas; visus Lietuvos moksleivius nemokamai aprūpinti mokyklinėmis prekėmis 12 mokslo metų.
Šiuo metu, be „Daumantai LT“, už skaidrų verslą pasisakančiai iniciatyvai „Baltoji banga“ priklauso ir daugiau Kėdainių rajone veikiančių įmonių: „Nordic Sugar“, „K2LT“, „EuroChem“.