Psichikos ligų gydytojai sunerimę – pastaruoju metu sparčiai daugėja žmonių, turinčių įvairių psichikos negalavimų: sergančių depresija, turinčių miego, nuotaikos sutrikimų, jaučiančių nerimą, stresą. Iki šiol pacientų gydymui būdavo pasitelkiamos tradicinės gydymo vaistais metodikos. Tačiau nuo šiol vis dažniau yra taikomos ir modernios, nemedikamentinės, terapijos. Viena vietų, kur jau taikomas toks gydymas – Kėdainių pirminės sveikatos priežiūros centras (PSPC). 

Psichikos dienos stacionare su pacientais dirba kvalifikuota specialistų komanda: (iš kairės) gydytojas psichiatras A. Juodinis, socialinės darbuotojos L. Dubauskienė ir E. Navickienė, psichikos sveikatos slaugytoja Z. Lapinskienė bei psichologas N. Markevičius.

Psichikos dienos stacionare su pacientais dirba kvalifikuota specialistų komanda: (iš kairės) gydytojas psichiatras A. Juodinis, socialinės darbuotojos L. Dubauskienė ir E. Navickienė, psichikos sveikatos slaugytoja Z. Lapinskienė bei psichologas N. Markevičius.

Nuo gruodžio vidurio Kėdainių PSPC jau veikia modernus ir specializuotas Psichikos dienos stacionaras, kuriame daugiausia dėmesio skiriama ne pacientų gydymui vaistais, bet reabilitacijai bei užimtumo veikloms. Kėdainių PSPC direktorė Audronė Rimkevičienė pripažino, kad vis augant psichikos sutrikimų turinčių asmenų skaičiui, toks dienos stacionaro įkūrimas yra tikslingas ir logiškas žingsnis. „Šiuolaikinėje visuomenėje dalis žmonių pasimetė – gal dėl to, kad pats liko atsakingas už save, tapo priverstas nuolat galvoti, kur gyvens, ką valgys. Tokioje situacijoje pradėjo augti psichikos sutrikimų – depresijos, streso, nerimo – skaičius“, – teigė pašnekovė. Jei žmogus tik geria vaistus, jis giliai viduje savo problemos neišsprendžia, o tik tam laikui ją pristabdo“, – pabrėžia A. Rimkevičienė.
Toks Psichikos dienos stacionaras Lietuvoje yra ne vienintelis. Atsižvelgiant į nerimą keliančią ir vis augančią susirgimų statistiką, tokių dienos centrų tinklas po truputį vystomas visoje šalyje.

Stacionaras – žingsnis į priekį psichinių ligų gydyme
„Psichikos dienos stacionaras yra skirtas suaugusiems žmonėms. Jame galima gydyti lėtinius neurozinius, lengvesnius psichinius susirgimus, taip pat bus galima lankytis ir ligos paūmėjimo laikotarpiais. Mes tikimės, kad po gydymo seanso grąžinsime žmogų į visavertį gyvenimą“,– išreiškė viltį gydytojas psichiatras Audrius Juodinis. Pacientai į šį dienos stacionarą galės patekti gavę siuntimą iš Kėdainių PSPC gydytojo psichiatro arba po gulėjimo dienos stacionare.
„Toks gydymo būdas yra žymiai modernesnis už prieš tai taikytus būdus. Tai žingsnis į vakarų mediciną, vakarietišką psichikos sveikatos priežiūros paslaugų teikimą. Skandinavijos šalyse toks modelis yra ypač populiarus“, – pabrėžė gydytojas A. Juodinis.

Stacionaro patalpose stovintis didžiulis akvariumas – dar viena puiki terapinė priemonė, padedanti pacientams atsipalaiduoti.

Stacionaro patalpose stovintis didžiulis akvariumas – dar viena puiki terapinė priemonė, padedanti pacientams atsipalaiduoti.

Taikomos įvairios gydymo priemonės
Centre bus taikomos ne tik tradicinės gydymo medikamentais metodikos, bet ir naudojami šiuolaikiški asmenų psichi­kos sveikatos stiprinimo būdai. Psichinių ligų gydymo metodų, kuriuos pasitelkiant bus gydomi pacientai, spektras yra gana platus ir įvairus. Čia bus taikomos dailės, muzikos, judesio, šviesos terapijos, taip pat kvapų terapijos, psichoterapinės procedūros, relaksacijos, mankštos, įvairios užimtumo veiklos – maisto gaminimas, lyginimas, skalbimas. Bus lavinami ir pacientų socialiniai įgūdžiai. Kiekvienam, kas gydysis stacionare, bus parenkama individuali gydymo programa. Pacientai turės galimybę naudotis kompiuteriais, sporto inventoriumi, klausytis muzikos, žiūrėti videofilmus ir t. t. Čia taip pat bus galima gauti ir psichologo, socialinio darbuotojo, ergoterapijos specialisto konsultacijų. Centre bus kreipiamas dėmesys ne tik pacientams, bet ir jų šeimos nariams.

Bus arti šeimos
Dienos stacionare pacientai bus gydomi ilgiausiai 30 kalendorinių dienų. Terapija vykdoma tik darbo dienomis nuo 7.30 iki 15.30. Toks darbo laikas – dar vienas privalumas psichinių ligų gydyme. Anot specialistų, tokiems pacientams atsiranda galimybė sveikti savo šeimos aplinkoje, neati­trūkstant nuo įprastos aplin­kos, be to, pa­leng­vinama juos globojančių šeimos narių ir artimųjų kasdienybė, suteikiant pastariesiems atokvėpį ir galimybę dirbti įprastą darbą. „Anksčiau pacientai vykdavo į specializuotas gydymo įstaigas – išvažiuoja iš namų, palieka savo šeimą, saugią aplinką. Ten yra teikiamas psichinis gydymas, tačiau nebėra namų. O dienos stacionaras yra tarsi tarpinė vieta – yra visos gydymo paslaugos, tačiau kartu yra ir namai“, – pabrėžė A. Rimkevičienė.

Parama – iš ES
Psichikos dienos stacionaras įkurtas Kėdainių pirminės sveikatos priežiūros centre, įgyvendinant Europos Sąjungos finansuojamą projektą „Psichikos dienos stacionaro (centro) įkūrimas VšĮ Kėdainių PSPC Psichikos sveikatos skyriuje“. Projekto metu buvo atliktas patalpų, kuriose įkurtas Psichikos dienos stacionaras, kapitalinis remontas: įrengtos dvi palatos ir įvairiapusės užimtumo erdvės pacientams, taip pat darbo kabinetai specialistams, įsigyta medicininė, kompiuterinė, buitinė įranga, audiovizualinė technika ir baldai. Patalpų pritaikymui ir reikiamos įrangos įsigijimui iš ES fondų buvo gauta 900 tūkst. litų.
Įkurtame Psichikos dienos stacionare su pacientais dirba kvalifikuota specialistų komanda: gydytojas psichiatras Audrius Juodinis, psichologas Narimantas Markauskas, psichikos sveikatos slaugytoja Zina Lapinskienė bei dvi socialinės darbuotojos – Edita Navickienė ir Lina Dubauskienė. Šie specialistai kasdien dirbs su pacientais ir dės visas pastangas, kad jie po gydymo kurso jaustųsi žymiai geriau.

Susirgimų skaičius vis auga
Statistika byloja, kad Lietuvoje dėl įvairių psichikos sutrikimų gydosi 5,5 proc. gyventojų – tai yra apie 164 tūkst. asmenų, į šį skaičių įeina ir besigydantys nuo įvairių priklausomybių, alkoholizmo. Tačiau šis skaičius neatspindi tikrosios psichikos ligų padėties šalyje. Mat daugybė sergančių žmonių į medikus tiesiog nesikreipia. Su nedideliais svyravimais daugėja ne tik depresijos, bet ir nuotaikų sutrikimų. Dėl pastarosios priežasties šiuo metu pas specialistus gydosi 26 tūkst. žmonių.
Tarp vaikų Lietuvoje psichikos sutrikimų turi kas dešimtas vaikas.

About The Author

Related Posts

3 Responses

 1. Aurimas

  Tekste minimas psichologas Narimantas Markauskas, o užraše po nuotrauka – psichologas N. Markevičius. Kažin, kaip yra iš tikrųjų?

  Atsakyti
 2. Vida

  2016-09-06.O! Kokia statistika apie vaikus. Kas nustatė? Jeigu sutiksite,kad mes esame visi Lietuvos vaikai ir kartais patiriame afektą,kurio dauguma negali valdyti. Net turėdami psichiatro , psichiatrinės ligoninės vadovės statusą,bet turi galią žmogaus mąstymą štampuoti diagnoze už papildomą kokios nešvarios politinės grupuotės ar stebuklingai tapusio milijonieriumi mokestį. Taip yra ,,Kas moka ar keršija tas ir muzika užsako.
  Dirbau mokytoja ,vis juokaudavau, kad daktarai nepagydo, o mes turime išmokyti… Visi tapo mokyti.
  Patys protingiausi, išmintingiausi rengiasi konkursui ,valstybės Aukštajai tarnybai Įstatymų leidimui ir parlamentiniai įstatymų vykdymo kontrolei,kurios, deja, nevykdo, o pateikta informaciją… ir juodųjų technologijų pagalba žmogui psichiatrai pripiešta diagnozę. Tai mano patirtis. Tačiau manau, kad kvailinimo procesas turi mokslu pagrįstas metodikas, o ne psichiatro politikos nuomonė. Klauskite gydyt. G.
  Bet gal pamiršo, nes vartojo vaistus …:) Aš ji gerbiu, nes iš tiesų yra puikus specialistas kaip kam.

  Atsakyti
 3. Vida

  2016-09-06.O! Kokia statistika apie vaikus. Kas nustatė? Jeigu sutiksite,kad mes esame visi Lietuvos vaikai ir kartais patiriame afektą,kurio dauguma negali valdyti. Net turėdami psichiatro , psichiatrinės ligoninės vadovės statusą,bet turi galią žmogaus mąstymą štampuoti diagnoze už papildomą kokios nešvarios politinės grupuotės ar stebuklingai tapusio milijonieriumi mokestį. Taip yra ,,Kas moka ar keršija tas ir muziką užsako.“
  Dirbau mokytoja ,vis juokaudavau, kad daktarai nepagydo, o mes turime išmokyti… Visi tapo mokyti.
  Patys protingiausi ?? /ar kas nustatė/, išmintingiausi rengiasi konkursui ,valstybės Aukštajai tarnybai- Įstatymų leidimui ir parlamentinei įstatymų vykdymo kontrolei,kurios, deja, nevykdo, o pateikta informacija juodųjų technologijų pagalba žmogui pripiešiama diagnozė. Žinoma ir kitos diagnozės gavusių ,,pripiešimo“ versijos. Tai mano patirtis. Tačiau manau, kad kvailinimo procesas turi mokslu pagrįstas metodikas, o ne psichiatro politikos nuomonė. Klauskite gydyt. G.
  Bet gal pamiršo, nes vartojo vaistus …:) Aš ji gerbiu, nes, iš tiesų, yra puikus specialistas kaip kam.
  (kartoju, ištaisiau gramatines klaidas)

  Atsakyti

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.