Šeimos gydytojams prasideda pats darbymetis. Gydymo įstaigose prie gydytojų kabinetų rikiuojasi eilutės pacientų, kurie skundžiasi pakilusia temperatūra, galvos skausmais, kosuliu. 

Pasak sveikatos priežiūros specialistų, efektyviausia priemonė saugantis nuo gripo – skiepai.

Pasak sveikatos priežiūros specialistų, efektyviausia priemonė saugantis nuo gripo – skiepai.

Pasak Kauno visuomenės sveikatos centro Kėdainių skyriaus vyriausiosios specialistės Lolitos Menčikovienės, statistika rodo, kad daugėja sergančiųjų ne tik ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis, bet ir gripu. „Paskutinę 2016 metų savaitę, nuo gruodžio 26 iki 31 dienos, Kėdainių rajone užregistruoti 9 gripo atvejai. Ši infekcija diagnozuota 2 vaikams ir 7 suaugusiesiems, 5 miesto ir 4 rajono gyventojams. Išaugo ir sergamumas ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI). Per savaitę užregistruoti 209 jų atvejai. Lyginant su praeitais metais, bendras sergamumas gripu ir ŪVKTI Kėdainių rajone buvo didesnis. Sergamumo rodiklis siekė 44,94 atvejus 10 000 gyventojų per savaitę (2015 metais buvo 35,75 atvejai 10 000 gyventojų per savaitę). Didžiąją dalį sergančiųjų (72,48 proc.) sudarė vaikai iki 18 metų amžiaus“, – sakė Lolita Menčikovienė.
Sveikatos apsaugos specialistė priminė, kad gripas – ūminė kvėpavimo takų infekcija, plintanti oro lašeliniu būdu. Skirtingai nuo kitų kvėpavimo takų infekcijų, gripas sukelia ūmią ligą ir yra pavojingas dėl sukeliamų komplikacijų. Inkubacinis laikotarpis trunka 2–5 dienas. Liga prasideda ūmiai, ligonį pradeda krėsti šaltis. Aukšta 39–40ºC temperatūra laikosi 3–4 dienas. Laužo visą kūną, skauda sąnarius, raumenis, galvą, akis. Akys parausta, išryškėja jų kraujagyslės. Atsiranda sausas, varginantis kosulys, užkimsta balsas, užgula nosį. Sloguoti, atkosėti pradedama nuo 3–4 dienos. Kartais gali kraujuoti iš nosies, atsirasti kraujosruvų odoje, gleivinėse. Netenkama apetito, kartais vemiama, viduriuojama. Pulsas dažnai būna sulėtėjęs, kraujospūdis sumažėjęs. Jei karščiuoti pradedama po to, kai temperatūra normalizavosi, greičiausiai gripas komplikavosi antrine bakterine infekcija.
Kadangi šiuo metu įvairios peršalimo ligos plinta itin sparčiai, medikai siūlo laikytis profilaktikos priemonių: dažnai plauti rankas, vengti sąlyčio su sergančiais asmenimis, vengti masinio žmonių susibūrimo vietų, kosint ir čiaudint prisidengti burną, sloguojant naudoti vienkartines nosines, kurias panaudojus iškart išmesti, neplautomis rankomis stengtis neliesti akių, nosies ir burnos, gerai vėdinti patalpas, susirgus kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigą, gerti daug skysčių, likti namuose.
„Pati veiksmingiausia apsaugos nuo gripo priemonė – skiepai. Kol rajone per savaitę registruojami pavieniai susirgimo gripu atvejai, dar nevėlu pasiskiepyti nuo šios infekcijos. Dėl skiepų reikėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją“, – siūlė Kauno visuomenės sveikatos centro Kėdainių skyriaus vyriausioji spe­cialistė Lolita Menčikovienė.


Medikų patarimai atšalus orams

Žiema – netinkamas metas dietoms. Per šalčius būtina sočiai pavalgyti, kad kūnas turėtų energijos save šildyti.
Prieš einant į šaltį jokiu būdu negalima gerti alkoholio, kadangi jis praplečia kraujagysles ir kūnas dar greičiau atiduoda savo šilumą.
Renkantis drabužius, labiausiai tinka natūralių audinių apranga, kuri ir šildo geriau, ir neleidžia suprakaituoti. Batai turi būti laisvi – tarp kojų nykščių ir batų galo turėtų tilpti du pirštai. Jei koja suspausta, jau vien nuo suspaudimo pablogėja kraujotaka, todėl pavojus nušalti labai didelis. Kojinės – vilnonės, nors nebūtinai storos. Galvos apdangalas būtinas, bet ne pernelyg šiltas.
Labai svarbu kvėpuoti ramiai per nosį, ne per burną, nes nosyje yra daug mažų kraujagyslių ir oras pro jas praeidamas sušildomas, todėl mažėja pavojus peršalti viršutinius kvėpavimo takus.
Saugantis nušalimo, veidą reikėtų pasitepti riebiu maitinamuoju (jokiu būdu – ne drėkinamuoju, kurio sudėtyje yra vandens) kremu.
Nušalus odą galima atšildyti palaipsniui patiems, tik jokiu būdu negalima kišti jos po karštu vandeniu. Pirmiausiai reikia patekti į šiltą patalpą ir dažniausiai savaime viskas susitvarko. Jei susidarė pūslės, reikia uždėti sterilų tvarstį ir kreiptis į medikus.


 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.