Kėdainių rajone mokinių kasmet mažėja, tačiau didėja įvairių specialiųjų poreikių turinčių vaikų skaičius. Tai įvairių emocinių, psichinių, raidos bei kitų sutrikimų turintys vaikai, kuriems ir skirta Kėdainių specialioji mokykla. Tačiau jai nepavyksta surinkti tiek mokinių, kiek anksčiau, todėl ženkliai sumažėjo valstybės skiriamas finansavimas. Praradusi dalį lėšų mokykla sprendžia, kaip gyventi toliau, nutarta atsisakyti dalies darbuotojų.

Kurias kaimo mokyklas uždarys, o kurių pasigailės?

Naujosios kadencijos Kėdainių rajono valdantiesiems greitu metu teks spręsti itin opią dilemą – kokias kaimo mokyklas uždaryti, o kurias palikti.

Ši problema aktuali ne tik Kėdainiams. Sovietmečiu regionuose suformuotas mokyklų tinklas, kadaise išmokslindavęs visus, anuomet klestėjusių kolūkinių gyvenviečių, kaimų bei miestelių vaikus, išgyvena sunkų laikotarpį. Senstant visuomenei, vykstant emigracijai, kas ypač pastebima regionuose, mažėjant vaikų skaičiui, tolimesnei kaimo mokyklų egzistencijai iškilo reali grėsmė. Ir tai logiška, nes išlaikyti mokyklą, kurioje mokosi tik keliolika vaikų, o dirba bene tiek pat darbuotojų, nėra racionalu.

Nelengvą dilemą – kurias kaimo mokyklas uždaryti, o kurių pasigailėti tikintis bent jau nemažėjančio vaikų skaičiaus, teks spręsti ir Kėdainių rajono vadovams. Diskusijoms dar neprasidėjus jau dabar aiškėja, jog mokyklų kova dėl išlikimo rajone jau įgauna pagreitį bei primena kovą be taisyklių.

Kita vertus, mokyklų uždarymas neabejotinai nulems kai kurių kaimų išnykimą. Juk atokesnėse vietovėse mokykla bei vietos biblioteka – bene vieninteliai kultūros židiniai, o taip pat – nors ir nedideli, tačiau kaimams gyvybiškai svarbūs darbdaviai.

Pasak Kėdainių specialiosios mokyklos direktoriaus Juozo Jančiaus, šiais metais šioje mokykloje mokosi 105 mokiniai. Kitais mokslo metais planuojama turėti 90–95 mokinius.

Nelengvą dilemą – kurias kaimo mokyklas uždaryti, o kurių pasigailėti tikintis bent jau nemažėjančio vaikų skaičiaus, teks spręsti ir Kėdainių rajono vadovams. Diskusijoms dar neprasidėjus jau dabar aiškėja, jog mokyklų kova dėl išlikimo rajone jau įgauna pagreitį bei primena kovą be taisyklių.

Pastebima tendencija, jog vietinės mokyklos pas save vilioja net įvairių sutrikimų, tiek fizinių, tiek ir psichinių turinčius vaikus. Šis procesas rajone taip pasistūmėjęs, jog specializuotai Kėdainių rajono švietimo įstaigai – specialiajai mokyklai – tenka spręsti, kaip išlikti sumažėjus finansavimui.

Mokyklai smūgis – netenkama 8,5 etato

Artimiausiame, penktadienį vyksiančiame rajono savivaldybės tarybos posėdyje be kitų nagrinėtinų klausimų politikams teks susidurti su skaudžia realybe. Sumažėjus vaikų skaičiui Kėdainių specialiojoje mokykloje drastiškai, net 8,5 etato, mažinamas darbuotojų skaičius. Tiesa, siūloma 1,55 etato didinti mokytojų skaičių, bet tai situacijos nekeičia.

Į naikinamų pareigybių skaičių patenka – 3,5 auklėtojo etatai, 1 pedagogo padėjėjas, 0,75 buhalterio, 0,25 kasininko etatas, atsisakoma ūkio skyriaus vedėjo ir dviejų aptarnaujančio personalo darbuotojų.

Kodėl taip nutiko? Kaip toliau gyvuos ši specifinės pakraipos rajono mokykla?

„Nuo sausio 1 dienos mes negavome 40 tūkst. eurų specialiosios dotacijos lėšų, todėl turime daryti tam tikrus sprendimus, kad išgyventume. Mokinių skaičius mažėja, o kainos auga, papildomų pinigų niekas neskiria, todėl ieškome vidinių resursų, kad galėtume gyventi toliau“, – „Kėdainių mugei“ sakė specialiosios mokyklos direktorius Juozas Jančius.

Vienintelės rajone specialiosios mokyklos vadovas pripažino – valstybės neskirti 40 tūkstančių dotacijos lėšų, ženkliai atsiliepė visai įstaigai.

J. Jančius pripažino – pokalbis apie ateitį, kaip reikės verstis su ženkliai sumažėjusiu finansavimu, vyko visame kolektyve. Akivaizdu, jog diskusijos nebuvo pačios maloniausios, netrūko ir emocijų.

„Apie esamą situaciją kalbėjome kiekviename mokyklos padalinyje, kiekvienas darbuotojas galėjo pateikti savo siūlymus, ką daryti, kad išgyventume. Todėl ir buvo priimtas sprendimas, kad šių etatų reikėtų atsisakyti“, – pripažino mokyklos vadovas.

Kovoje dėl mokyklų išlikimo – kaimo vaikų „medžioklė“

Kaip paaiškinti kuriozinę situaciją, jog rajone didėjant įvairių sutrikimų turinčių vaikų skaičiui, jų ugdymui skirtoje, specialistus turinčioje specialiojoje mokykloje mokinių skaičius mažėja?

Juk apie iššūkius, su kuriais susiduria pedagogai dėl specialiųjų poreikių turinčių mokinių skaičiaus daugėjimo yra kalbėję ir kitų mokyklų vadovai, ir savivaldybės Švietimo bei kultūros skyrius vedėjas Julius Lukoševičius.

Įsivaizduokite, vienoje klasėje esama kelių mokinių, kuriems reikia skirti ypatingą dėmesį, su jais dirbti atskirai. Kaip jaustis tiems tėvams, kurie savo vaikams siekia ugdymo kokybės? Lazda turi du galus, (neįgaliųjų – red.) integracija yra gerai, tačiau ir kiti vaikai, jų ugdymo kokybė dėl to neturėtų nukentėti.

Kėdainių specialiosios mokyklos direktorius Juozas Jančius.

Specialiosios mokyklos vadovas atskleidė niūrią situaciją, kurią nukėlė dėl išlikimo kovojančių mokyklų surengta vaikų „medžioklė“.

„Šie vaikai pasiskirsto po kitas rajono, ypač kaimo vietovių mokyklas. Ten vyksta rimta (tėvų – red.) agitacija ir visa kita, nors puikias sąlygas ir specialistų pagalbą turime tik mes. Ką padarysi, kaip sakoma, su kolegomis reikia dalintis (mokiniais – red.). Juk kitiems irgi nelengva, norisi kaip nors išgyventi. Deja, šiai dienai situacija yra tokia“, – susidariusią padėtį liūdnokai konstatavo J. Jančius.

Vykstant aršiai kovai dėl išlikimo, mokykloms stengiantis bet kokia kaina prisivilioti mokinius, net ir turinčius įvairių sutrikimų, kuriems skirta specialioji mokykla, J. Jančius įžvelgia kitą problemą.

„Įsivaizduokite, vienoje klasėje esama kelių mokinių, kuriems reikia skirti ypatingą dėmesį, su jais dirbti atskirai. Kaip jaustis tiems tėvams, kurie savo vaikams siekia ugdymo kokybės? Lazda turi du galus, (neįgaliųjų – red.) integracija yra gerai, tačiau ir kiti vaikai, jų ugdymo kokybė dėl to neturėtų nukentėti“, – svarstė Kėdainių specialiosios mokyklos direktorius J. Jančius.

Pamokų metu ištinka agresijos, isterijos priepuoliai

„Kova dėl mokinių tarp mokyklų vyksta jau ne vienerius metus. Vaikų mažėja visur, gal tik miesto mokyklose jų skaičius taip ženkliai nekinta. O kaimuose tiesiog vyksta kova dėl išlikimo, tėvai agituojami leisti vaikus į vietos mokyklas. Kviečiami net ir tie, kurie dėl sutrikimų turėtų mokytis pas mus, Kėdainiuose“, – konstatavo specialiosios mokyklos vadovas J. Jančius.
Specifinės rajono mokyklos vadovas atkreipė dėmesį, jog mažėjant vaikų jų tarpe didėja skaičius tų, kurie kenčia dėl elgesio bei emocijų valdymo sutrikimų.

Anot J. Jančiaus, su neprognozuojamais mokiniais darbas itin sudėtingas, dėl juos ištinkančių priepuolių kenčia ne tik pedagogai, bet ir bendraklasiai.

„Dažnai pasireiškia ir isterijos, ir agresijos priepuoliai. Čia, vietoje, kur yra specialistų, vaikui tuojau pat suteikiama pagalba, jis paimamas iš vienos aplinkos ir perkeliamas į kitą. Pas mus dirba labai daug pagalbos specialistų, ko kitos mokyklos neturi“, – apie darbą su specifinių sutrikimų turinčiais vaikais pasakojo Kėdainių specialiosios mokyklos direktorius J. Jančius.

Mokykla skaičiuoja kiekvieną eurą

Šiuo metu Kėdainių specialiojoje mokykloje mokosi 105 mokiniai. Kitais mokslo metais planuojama turėti 90 – 95 mokinius.

Tai pirmas ženklus mokinių skaičiaus sumažėjimas per pastaruosius kelerius metus, kai mokėsi 120, 125, 115 vaikų.

„Pokytis nėra labai ženklus, tačiau mokinių mažėja. Tam įtakos turi ir integracinės idėjos, ir mūsų mieste sklandančios kalbos, jog mus uždarys“, – kalbėjo J. Jančius,
Ženklios dotacijos dalies dėl sumažėjusio mokinių skaičiaus netekusios mokyklos vadovas sakė darysiantis viską, kad ugdymo kokybė nenukentėtų.

„Kiekvienas euras yra pasvertas ir paskaičiuotas, bandysime išgyventi su tomis lėšomis, kurias gauname. Kai kitoms rajono mokykloms dalį šildymo bei kitų išlaidų kompensuoja savivaldybė, mes esame visiškai priklausomi nuo ministerijos (Švietimo, mokslo ir sporto – red.). Todėl mums tenka išlaikyti visą ūkį, kuris iš tiesų yra nemažas. Finansiškai prisidėti savivaldybė negali, nes neleidžia teisės aktai. Kaip išgyventi, turime galvoti patys“, – sakė Kėdainių specialiosios mokyklos direktorius J. Jančius.