Kėdainių savivaldybės sprendimas uždrausti cirko su laukiniais gyvūnais pasirodymus kėlė ne tik aistras tarp vietos politikų, bet ir sulaukė griežto Vyriausybės atstovo verdikto. Teigiama, kad priimdama šį sprendimą savivaldybės taryba viršijo savo įgaliojimus. Tiesa, dėl to politikus perspėjo ir savivaldybės teisininkai, nurodę, jog tokio draudimo įvedimas – ne vietos savivaldos, o įstatymus leidžiančio Seimo reikalas.


Pasigyrė anksčiau laiko?

„Visa Taryba priėmė sprendimą uždrausti cirkų su laukiniais gyvūnais pasirodymus. Tai labai šiuolaikiškas sprendimas ir požiūris į žmonių keliamas iniciatyvas“, – minint 100 dienų naujosios valdžios darbo sukaktį skelbiama rajono savivaldybės interneto tinklapyje.

Šis faktas patosiškame tekste pateikiamas tarp pavyzdžių, kaip sekasi darbuotis naujajai rajono valdžiai.

„Kėdainių rajono politikai uždraudė cirko pasirodymus su laukiniais gyvūnais ir įpareigojo savivaldybės administraciją neišduoti leidimų keliaujančių cirkų pasirodymams, kurie naudoja laukines žinduolių ir paukščių rūšis. Tokį sprendimą, išklausę visus argumentus, palaikė 15 rajono tarybos narių“, – skelbia rajono savivaldybė.

Panašu, jog nusprendę tapti pirmąja šalies savivaldybe, kurioje draudžiami cirko su laukiniais gyvūnais pasirodymai, rajono politikai peržengė savo įgaliojimų ribas.

Vyriausybės atstovas Kauno apskrityje teigia, jog toks sprendimas prieštarauja šalies įstatymams ir artimiausiame Tarybos posėdyje jį siūlo panaikinti arba pakeisti.



Uždraudė tai, ką šalies įstatymai leidžia

Sprendimą rajone uždrausti cirkų su laukiniais gyvūnais pasirodymus Kėdainių rajono savivaldybės taryba priėmė birželio 28 dieną.

Tačiau jau rugpjūčio 2-ąją buvo gautas Tarybai ir rajono merui adresuotas Vyriausybės atstovo Kauno ir Marijampolės apskrityse raštas, kuriuo prašoma šį sprendimą pakeisti ar iš viso panaikinti.

Pasirodo, išsipildė scenarijus, apie kurį politikus buvo perspėjęs savivaldybės Teisės ir personalo skyriaus vadovas Dalius Ramonas. Šis sprendimas peržengia savivaldybės tarybai suteiktus įgaliojimus ir draudžia tai, ką leidžia šalies įstatymai.

„Galiojančiame Laukinės gyvūnijos įstatyme nenustatytas draudimas naudoti laukinius gyvūnus cirkuose“, – teigiama Vyriausybės atstovo Juliaus Arlausko rašte.

Sprendimas prieštarauja šalies įstatymams

Dokumente cituojamas ir Vietos savivaldos įstatymas bei kiti teisės aktai, kuriuose nustatyta – savivaldybių sprendimai negali prieštarauti šalies įstatymams, kvestionuoti jų viršenybės.

Tarybos narė Karolina Štelmokaitė pabrėžė, kad cirkas su laukiniais gyvūnais – šiuolaikinėje visuomenėje nėra priimtinas.



„Konstitucinis teismas yra ne kartą pabrėžęs, kad draudžiama žemesnės galios teisės aktais reguliuoti tuos visuomeninius santykius, kurie gali būti reguliuojami tik aukštesnės galios teisės aktais. Taip pat, kad žemesnės galios teisės aktuose draudžiama nustatyti tokį teisinį reguliavimą, kuris konkuruotų su nustatytu aukštesnės galios teisės aktuose“, – rašte rajono merui ir savivaldybės tarybai akcentuoja Vyriausybės atstovas.

Galiausiai, remiantis Aplinkos ministerijos išvadomis konstatuojama, kad Kėdainių politikų sprendimas neįsileisti cirkų su laukiniais žvėrimis „neatitinka šiuo metu galiojančių aukštesnės galios teisės aktų nuostatų ir pažeidžia įstatymo viršenybės principą“.

Todėl siūloma šį sprendimą panaikinti arba pakeisti, o šį teikimą svarstyti artimiausiame rajono savivaldybės tarybos posėdyje.



Siūlymą inspiravo gyventojų pasipiktinimas

Kodėl nutiko taip, jog vos tik pradėjus dirbti naujosios kadencijos tarybai sulaukta šio Vyriausybės atstovo dėmesio? Ar iš tiesų vietos politikų niekas neperspėjo, kad jų noras drausti laukinių gyvūnų pasirodymą cirkuose prieštarauja šalies teisės aktams, kurie iki šiol tokias atrakcijas leidžia?

Skaitytojams primename, jog šį draudimą įvesti pasiūlė savivaldybės tarybos narė, valdančiosios koalicijos atstovė Karolina Štelmokaitė. Ji pateikė savo vertinimą ir tikino, kad teisinis pagrindas tam tikrai yra, nes Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymas draudžia kankinti ir žiauriai elgtis su gyvūnais.

„O viename (šio įstatymo – red.) straipsnių yra rašoma, jog gyvūnų gerovės užtikrinimą pagal savo kompetenciją vykdo savivaldybės. Leidimus tokiai veiklai išduodame ir Kėdainiuose nebe pirmą kartą sulaukiame gyventojų pasipiktinimo“, – Tarybos posėdyje kalbėjo K. Štelmokaitė.

Ar ši iniciatyva išties neprieštarauja šalies įstatymams, kuriais dar nėra uždraustas laukinių gyvūnų demonstravimas cirkuose, sukėlė abejonių Tarybos narei Virginijai Baltraitienei. Ji siūlė inicijuoti šios problemos svarstymą ne vietiniu, rajono savivaldybės, bet nacionaliniu – Seimo ar net Europos Sąjungos lygmeniu.

„O kokia praktika Europos Sąjungoje? Jeigu nėra tokios europinės teisės uždrausti, gal būtų galimybė inicijuoti, kad visos Europos mastu būtų uždraustas (laukinių gyvūnų naudojimas cirko pasirodymuose – red.)?

Mūsų Seimo narys galėtų inicijuoti Seime tokį sprendimo projektą. Manau, turime „vienmandatininką“ (Kėdainiuose išrinktą parlamentarą Darių Kaminską – red.), kuris tikrai galėtų“, – sakė V. Baltraitienė.



Teisininko perspėjimas: tai ne savivaldybės, o Seimo klausimas

Pasak sprendimo projektą pristačiusios K. Štelmokaitės, Europos Sąjungos institucijos šį klausimą yra palikusios spręsti vietos valdžiai. Ji minėjo, kad šiuo metu 5 šalys jau yra uždraudusios cirkų su laukiniais gyvūnais pasirodymus.

Ji tikino, kad tose šalyse, kuriose nesama nacionaliniu mastu įtvirtinto draudimo, tai yra padarę atskiri miestai, pavyzdžiui Paryžius, kai kurie Vokietijos miestai.

„Kėdainiai galėtų būti pirmoji savivaldybė uždraudusi tokią veiklą“, – sakė K. Štelmokaitė.

Šios politikės ryžtas nesumažėjo net išgirdus klausimą, ar iš tiesų ši iniciatyva neprieštarauja šalies teisinei bazei. Juk savivaldybė negali uždrausti to, kas visoje šalyje iš esmės leidžiama.

„Tai reiškia, kad ši sritis nėra reguliuojama. Tai yra palikta spręsti savivaldai“, – tikino politikė.

Kilus abejonėms, savo nuomonę buvo pakviestas išsakyti savivaldybės Teisės ir personalo skyriaus vadovas Dalius Ramonas. Jis minėjo, kad politikams jau buvo pateikta išvada, kurioje teigiama, kad „teisės aktai tiesiogiai savivaldybės tarybai nenumato priimti bendro pobūdžio sprendimą uždrausti cirkų su laukiniais gyvūnais veiklą.“ Ir toks sprendimas, savivaldybės teisininkų teigimu gali būti pripažintas viršijantis Tarybai suteiktas kompetencijos ribas.

„Taip pat teismų praktikoje yra pasakyta, kad ūkinę veiklą ribojančios nuostatos gali būti reguliuojamos tik įstatymo lygiu. Trumpai tariant – tai įstatymo lygmens klausimas, tai – Seimo klausimas“, – politikus perspėjo D. Ramonas.



Parlamentaro D. Kaminsko žmona: cirkas siekia antikos laikus

Nepaisant savivaldybės teisininko perspėjimo, tarp Tarybos narių vyravo nuomonė, jog cirkas su laukiniais gyvūnais šiuolaikinėje visuomenėje nėra priimtinas. Tai, pasak šį sprendimą pristačiusios K. Štelmokaitės, atspindi ir kėdainiečių nuomonės.

Tačiau Tarybos narė, Seimo nario Dariaus Kaminsko žmona Aušrelė Kaminskienė pareiškė priešingą poziciją. Ji tikino atlikusi „ne vieną dešimtį“ žmonių apklausų dėl šio klausimo.

Kėdainių rajono tarybos valdančiosios frakcijos “Mūsų krašto sėkmei” narė Aušrelė Kaminskienė buvo priešingos nuomonės pabrėždama, kad „cirko istorija siekia Antikos laikus”.

„Ką sako Kėdainių žmonės? Cirko istorija siekia Antikos laikus. Kas į tą apibrėžimą įeina, dar ir dresuotų gyvūnų atrakcionai. Ką jie (A. Kaminskienės apklausti kėdainiečiai – red.) pabrėžia? Cirke dalyvaujantys gyvūnai auginami jau nuo mažų dienų ir jie jau yra prijaukinti. Netgi kai kurie yra gimę nelaisvėje. Tai dabar pasakykite man vieną dalyką, atsakykite tiems Kėdainių rajono gyventojams. Pradėkime drausti cirko pasirodymus su gyvūnais, kadangi neatitinka (normatyvų – red.) jų laikymo, gabenimo sąlygos. Ir jų klausimas toks – ar Kauno zoologijos sodas atitinka gyvūnų gyvenimo sąlygas? Gal ir tai uždrausime?“ – sakė Tarybos narė.

Pareiškusi, jog šis sprendimo projektas nėra niekaip susijęs su Kauno zoologijos sodu ir sąlygomis, kuriomis jame laikomi gyvūnai, K. Štelmokaitė negailėjo sarkazmo. Atsakydama kolegei ji nepagailėjo makabriškų istorijos pavyzdžių, tokių kaip inkvizicija ar visuotinis mėgavimasis žudynių vaizdais.

„Dėl jūsų išsakytos minties, antikos laikų ir taip toliau… Mes senų senovėje turėjome ir gladiatorių kovas, kada gyventojai susirinkdavo į pasirodymus, kuriuose žūdavo žmonės. Turėdavome ir viešus laužus, kuriuose raganos būdavo deginamos. Man atrodo, kad mūsų, žmonijos, civilizacija tobulėja, eina į priekį“, – į parlamentaro žmonos argumentaciją atsakė K. Štelmokaitė.