VšĮ Kėdainių PSPC Psichikos sveikatos skyriuje pradėjo dirbti nauja medicinos psichologė Simona Kutavičė. 2020 m. Vilniaus universitete baigė psichologijos bakalauro, o 2022 m. klinikinės psichologijos magistro studijas.

Studijų metu ji kaupė patirtį ne tik praktinių užsiėmimų metu universitete, bet ir dirbo Respublikinės Vilniaus psichiatrinės ligoninės Gerontpsichiatrijos skyriuje, savanoriavo VUL Santaros klinikos Vaikų ligoninėje. Atliko praktiką Kėdainių PSPC Psichikos sveikatos skyriuje, po studijų grįžo ten, kur ir atliko praktiką. Psichologinę pagalbą Simona Kutavičė teikia tiek suaugusiems, tiek vaikams.

Kilusi iš Kėdainių

,,Esu kilusi iš Kėdainių, šiam miestui ir jo žmonėms visada jaučiau artumą, todėl su didžiuliu nekantrumu laukiau, kada baigsiu studijas ir galėsiu sugrįžti dirbti atgal į gimtąjį miestą. Viliuosi, kad sugrįžusi su įgytomis žiniomis ir patirtimi Vilniuje, galėsiu prisidėti prie kraštiečių psichologinės gerovės ir bendros savijautos. Mano giliu įsitikinimu, žmogaus gerai bendrai savijautai įtakos turi ne tik fizinė sveikata, bet ir psichinė sveikata. Taigi, rūpintis savo psichine sveikata nėra gėdinga, o norint ateiti pasikalbėti su psichologu nebūtina turėti rimtų problemų ar psichinių ligų,” – teigia naujoji psichologė S. Kutavičė.

Psichologė teikia teikia psichologines konsultacijas, vertina psichologines problemas, parenka individualų pagalbos būdą, atlieka psichodiagnostiką testais, teikia psichologinę pagalbą ištikus krizėms.

Rūpintis psichine sveikata nėra gėdinga

Simonos Kutavičės teigimu, Pasaulio sveikatos organizacija sveikatos sąvoka apibrėžia: „Sveikata – tai fizinė, dvasinė ir socialinė gerovė, o ne tik ligos ar negalės nebuvimas.“ 

,,Šis sveikatos apibrėžimas puikiai atskleidžia, kad žmogus ir jo sveikata dabar suvokiama kaip visuma, o ne atskiros sritys. Taigi, rūpintis savo psichine sveikata nėra gėdinga, o norint ateiti pasikalbėti su psichologu nebūtina turėti rimtų problemų ar psichinių ligų – galima kreiptis tiesiog kylant įvairiems klausimams: dėl mokymosi valdyti stresą, nerimo mažinimo, vaikų auklėjimo bei socialinių santykių, jaučiant stresą, neapibrėžtumo baimę, pyktį ir kt. išgyvenimus. Dažnai žmonėms užtenka tiesiog paprasto ir žmogiško pokalbio su kitu žmogumi, kad pasijustų palengvėjimas ir nusiraminimas,” – kalbėjo ji.

Depresiją – vieną iš dominuojančių psichologinių sutrikimų

Pasak psichologės, psichologinės savijautos svarbą ypač išryškino Covid -19 situacija ir įvesti karantino apribojimai šalyje, kuomet nemaža visuomenės dalis susidūrė su vienišumo problema, pasimetimu, stresu, neapibrėžtumo baime, pykčio išgyvenimais. Tokius jausmus išgyventi yra visiškai normalu ir tai nėra nukrypimas nuo normos, tačiau jeigu tai žmogui kelia diskomfortą ir apsunkina kasdienį funkcionavimą – vizitas pas psichologą gali būti puiki pradžia keičiant savo savijautą. Iš esmės, kreipimasis laiku pas psichologą, kol žmogaus sunkumai nėra įsisenėję ar persmelkę įvairias gyvenimo sritis, yra kaip prevencinė priemonė nuo didesnių psichologinių problemų. Tai yra ypatingai aktualu kalbant apie depresiją – vieną iš dominuojančių psichologinių sutrikimų visame pasaulyje, kadangi užsisklendimas savyje ir nesidalinimas atsirandančiais pirmaisiais sunkumais gyvenime gali pagilinti problemas bei iššaukti depresiją.

,,Apibendrinant išsakytas mintis, mano siekis yra atkreipti žmonių dėmesį į psichinės sveikatos svarbą ir keisti požiūrį į psichologines paslaugas. Nors lankymosi pas psichologą stigma Lietuvoje po truputį mažėja, tačiau vis tiek dar yra žmonių, kuriems nedrąsu kreiptis pagalbos. Taigi aš šiuos žmonės labai norėčiau padrąsinti ir priminti, kad rūpintis savo sveikata, o galiausiai ir savo laimingu bei pilnaverčiu gyvenimu niekada nėra gėdinga,” – savo nuomonę dėstė psichologė.

Aktuali vienišumo tema

Paklausta, ar galinti įvardinti, su kokiomis psichinės sveikatos problemomis dažniausiai susiduria kėdainiečiai, naujoji psichologė atsakė, kad pagrindines problemas, su kuriomis susiduria kėdainiečiai, jai dar sunku įvardinti, nes per mažai laiko dirbanti, o praktikos atlikimo metu tendenciją iškraipyti galėjo tuometinė situacija pasaulyje: COVID-19 apribojimai bei prasidėjęs karas Ukrainoje. ,,Tuomet tikrai nemažai žmonių atėjo išgyvenantys nerimą, depresyviomis nuotaikomis bei stresu dėl pasikeitusio gyvenimo. Vienišumo tema taip pat buvo gana aktuali, todėl tai buvo ne tik konsultacijų tema, dar skaičiau ir edukacines paskaitas apie vienišumą ir vienatvę, kuo tai skiriasi bei kaip su tuo tvarkytis,” – atsakė Simona Kutavičė.

Psichologė Simona Kutavičė dirba Psichiatrijos dienos stacionare. Darbo laikas:

  • Pirmadieniais, trečiadieniais, penktadieniais: 11:00-17:00;
  • Antradieniais, ketvirtadieniais: 09:00-15:00.

Į konsultacijas pacientai gali ateiti su šeimos gydytojo ar gydytojo psichiatro siuntimu arba registruotis savarankiškai, skambinant suaugusiųjų poliklinikos telefonais: (8 347) 614 34; (8 347) 613 34; (8 347) 613 14;

VšĮ Kėdainių PSPC inform.

Titulinė nuotr.: Medicinos psichologė Simona Kutavičė. (Raicevičienės nuotr.)