Praėjo beveik pusantrų metų kaip VšĮ Kėdainių pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) Greitosios medicinos pagalbos (GMP) skyrius buvo prijungtas prie Kauno miesto greitosios pagalbos stoties dispečerinės. Kėdainiečiai „greitąją“ išsikviečia tais pačiais telefono numeriais: fiksuoto ryšio telefonu – 03, iš mobiliųjų tinklų – 103 („Omnitel“) ir 033 („Tele2“ ir „Bitė“), bendruoju pagalbos telefonu 112.

Tikslas – greičiau suteikti pagalbą

 

Apie Kėdainių GMP skyriaus veiklą bei problemas pasakoja Jolanta Vaišvilienė, VšĮ Kėdainių PSPC greitosios medicinos pagalbos vyresnioji slaugos specialistė

Apie Kėdainių GMP skyriaus veiklą bei problemas pasakoja Jolanta Vaišvilienė, VšĮ Kėdainių PSPC greitosios medicinos pagalbos vyresnioji slaugos specialistė

Kauno miesto GMP dispečerinėje įdiegta moderni greitosios medicinos pagalbos pajėgų valdymo sistema. Į kiekvieną pagalbos skambutį atsako medicininį išsilavinimą turintieji GMP dispečeriai. Jie vadovaujasi standartiniais iškvietimų algoritmais, išklauso skambinantįjį asmenį, užduoda jam tikslius klausimus. Improvizuoti šioje vietoje niekas negali.

Dispečeris, priėmęs skambutį ir sužinojęs apie ligonį pirminę informaciją, iš karto ją perduoda pajėgas valdančiam dispečeriui, kuris išsiunčiaarčiausiai įvykio vietos esančią medikų brigadą. Tokiu būdu organizuojant skubią pagalbą į įvykio vietą gali atvykti ne Kėdainių GMP, o kaimyninio rajono medikai.

Paskambinus dispečeriui, pirmasis klausimas, kuris užduodamas skambinusiajam yra: ,,Koks yra įvykio vietos adresas?“ (kad būtų išvengta klaidų, šis klausimas kartojamas du kartus).

Antrasis klausimas: ,,Koks yra telefono numeris, iš kurios skambinate?“ (šis klausimas taip pat kartojamas du kartus, jei nutrūkus pokalbiui, būtų žinoma kam paskambinti).

Po to dar užduodami klausimai pagal algoritmą. Kai brigada jau važiuoja pas ligonį, dispečeris dar palaiko ryšį su skambinusiuoju, paaiškina kaip prižiūrėti ligonį, kokią pagalbą jam suteikti ir pan. GMP automobiliuose esanti navigacinė įranga parodo į kokią konkrečią vietą reikia važiuoti.

,,Iš pradžių rajono gyventojai labai skeptiškai žiūrėjo į dabartinę pertvarką – kaip nelaimės ar ligos atveju galima skambinti į kitą rajoną, kaip juos pasieks greitosios pagalbos medikai, tačiau netrukus patiems teko įsitikinti, kad pagalba suteikiama netgi greičiau,“ – sakė Jolanta Vaišvilienė, VšĮ Kėdainių PSPC greitosios medicinos pagalbos vyresnioji slaugos specialistė.

Pašnekovė papasakojo, kad, gavus žinią apie iškvietimą, kompiuterio ekrane matoma per kiek laiko brigada išvyksta pas ligonį. Siekiama, kad į iškvietimą būtų išvykstama iki 3 minučių. Užfiksavus, kad pasiruošimas truko ilgiau, analizuojama situacija, kodėl taip įvyko. Remiantis šių metų pirmojo ketvirčio rodikliais, net į 97 proc. iškvietimų išvykstama iki 3 minučių. Jei užtrunkama ilgiau, tai tik dėl objektyvių priežasčių.

Darbuotojai kvalifikuoti

Kėdainių GMP skyrius turi 6 automobilius, per parą dirba 4 medikų brigados. Iš viso dirba 20 vairuotojų, 18 skubios pagalbos specialistų. Nuo šių metų liepos 1 d. atėjo dirbti dar dvi jaunos specialistės. Tai Joana Janišauskaitė ir Justina Gaigalaitė. Abi yra panevėžietės. Panevėžio kolegijoje

Liepos pradžioje Kėdainių GMP skyriuje pradėjo dirbti dvi naujos specialistės - Joana Janišauskaitė (iš kairės) ir Justina Gaigalaitė

Liepos pradžioje Kėdainių GMP skyriuje pradėjo dirbti dvi naujos specialistės – Joana Janišauskaitė (iš kairės) ir Justina Gaigalaitė

mokėsi bendrosios praktikos slaugą bei yra baigusios skubios medicinos pagalbos kursus Kauno kolegijoje. Nors abi merginos ,,greitojoje“ dirba ir Panevėžyje, tačiau naujoje darbo vietoje Kėdainių GMP skyriuje teks priprasti prie naujo kolektyvo, kuris labai geranoriškai priėmė, šiek tiek kitokios įrangos ir paties rajono.

Tačiau darbo principas visur tas pats. Pagal statistiką, visoje Lietuvoje 60 proc. GMP medikų yra pensinio amžiaus.

Greitosios medicinos pagalbos skyriaus vyresnioji slaugos specialistė J. Vaišvilienė pasakojo, kad Krizių tyrimo kursai, surengti 2010 metais suteikė galimybę GMP darbuotojams praktiniuose užsiėmimuose pagilinti turimas žinias. Skyriaus specialistai nuolat tobulina profesinę kvalifikaciją, medicinos naujoves taiko kasdieniniame darbe.

Nuo 2007 metų kasmet organizuojamos Lietuvos greitosios medicinos pagalbos žaidynės, kuriose dalyvauja GMP medikų komandos iš visos Lietuvos. Kiekvienais metais žaidynėse dalyvauja ir Kėdainių PSPC brigada, 2008 metais iškovojusi I – ąją vietą.

Mūsų GMP skyriaus vairuotojai yra pakankamai kvalifikuoti, kad galėtų dirbti komandoje, todėl, esant rimtiems atvejams, eina pas ligonį kartu su mediku. Vairuotojai padeda gaivinti žmones, gabenti ligonius. Jei išnešti ligonio nepajėgiama ir dviese, prašoma kaimynų pagalbos arba kviečiami ugniagesiai gelbėtojai, kurie niekada neatsisako padėti“, – komentavo J. Vaišvilienė.

Iškvietimų daugėja

Nors, anot J. Vaišvilienės, gyventojų skaičius rajone sumažėjo, bet iškvietimų – padaugėjo.

2013 metais į greitosios medicinos pagalbos medikus kreipėsi 14 810 rajono gyventojų, iš jų be rezultatų buvo 486 iškvietimai, kai nerandama adreso, skambinusysis atsisako pagalbos. Iš kaimo vietovių buvo gauta 7275 iškvietimų. Praėjusiais metais gelbėti gyventojus nuo nelaimingų atsitikimų buvo vykstama 1794 kartus.

2012 metais į GMP skyrių kreipėsi 13 752 rajono gyventojai, o aptarnauti buvo 13 739.

Per pirmąjį šių metų pusmetį sulaukta 7272 pagalbos prašančių skambučių, iš jų be rezultatų buvo 224. Dėl nelaimingų atsitikimų GMP brigada buvo kviečiama 933 kartus. Iš kaimo vietovių gauta 3014 iškvietimų.

Pagal normatyvus, mieste pas žmogų ,,greitoji“ turi atvykti ne vėliau kaip per 15 minučių, o kaime – ne vėliau, kaip per 25 minutes.

GMP automobilių įranga

GMP automobiliai aprūpinti būtiniausia įranga, kuri reikalinga pagal Sveikatos apsaugos ministro įsakymą. Kiekviename greitosios medicinos pagalbos automobilyje yra visa įranga teikti pirmajai pagalbai. Neštuvai, spinalinės lentos, įvairūs įtvarai, leidžia ligonį po stuburo traumos saugiai transportuoti. Visi GMP automobiliai turi EKG aparatus, defibriliatorius, deguonies sistemas, monitorius, atsiurbėjus ir t. t. Reikalingais medikamentais aprūpinama 100 proc. ir jų niekada netrūko.

Nuo naujų automobilių iki remonto

Paprašyta įvardyti problemas, su kuriomis kasdien susiduria GMP darbuotojai, J. Vaišvilienė pirmiausia paminėjo naujų automobilių trūkumą. Skyriui priklauso du naujesni automobiliai, kuriems jau po dešimtį metų, o kiti senesni, kurie dažnokai genda. Per parą vidutiniškai gaunama apie 40 iškvietimų, vienas automobilis nuvažiuoja iki 600 kilometrų. Vadovaujantis LR Sveikatos apsaugos ministro įsakymu, įtarus insultą arba infarktą, ligoniai gabenami į Kauno klinikas.

,,Nors būtina įranga esame visiškai aprūpinti, bet norisi atsinaujinti. Jeigu GMP medikei tenka skubiai vykti pas ligonį, besiskundžiantį širdimi, gyvenantį tarkim penktame aukšte, jai tenka neštis lagaminą su vaistais, EKG aparatą, kad padarytų širdies kardiogramą ir dar defibriliatorių, kuris sveria ne tiek ir mažai. Tokiais atvejais pagalvoji, ar pačiai darbuotojai neprireiks medikų pagalbos,“ – ne juokais svarstė pašnekovė.

Nors iš prašančiojo pagalbos pavardės neklausiama (tik adreso), tačiau Kėdainių GMP skyriaus darbuotojų prašymu, užrašoma pavardė, kuri būtina tuo atveju, jei kaime nėra gatvės pavadinimo ar ant namo numerio. Kaime žmonės paprastai pažįsta vienas kitą ir tikrai pasakys, kur gyvena vienas ar kitas žmogus.

Dar viena metų metais nesikeičianti problema – eilės lengvųjų automobilių šalia daugiabučių namų. Esant reikalui sunkiai privažiuojama prie laiptinių tiek GMP automobilių, tiek ugniagesių gelbėtojų. Ne kartą teko statyti automobilį gerokai toliau, kur buvo laisvos vietos, o ligonį gabenti su neštuvais. Žiemą darbą apsunkina neišvažiuojami, užpustyti keliai. Kai automobilis užklimpsta, pagalbos prireikia patiems medikams. Tuomet tenka kreiptis pagalbos į ugniagesius gelbėtojus. Kaimo vietovėse pirmieji pagelbėti atskuba ūkininkai.

Galbūt gyventojams dar kyla klausimų dėl GMP automobilio garsinio signalo ar įjungtų švyturėlių. Dispečeris iš Kauno atsiuntęs iškvietimo kortelę nurodo, kada reikia vykti su švyturėliais ir dėl to nediskutuojama. Mieste žmonės ne visuomet geranoriškai duodą kelią greitosios pagalbos automobiliui.

,,Bene didžiausia problema – atvežus pacientą privažiuoti prie VšĮ Kėdainių ligoninės Priėmimo skyriaus. Žmonės, pasistatę automobilius nepagalvoja, kad ,,greitoji“ gali atvežti labai sunkų ligonį, kad jį kuo skubiau teks pristatyti į priėmimo skyrių. O GMP automobilis prie pat durų privažiuoti negali. Gaištamas brangus laikas, užtrunka pagalbos teikimas pacientui“, – vardina GMP vyresnioji slaugos specialistė

Jei dispečeris iš skambinusiojo namų išgirsta lojant šunį, visuomet paprašo jį uždaryti, kad atvykus greitosios pagalbos medikams nekiltų dėl to problemų, kadangi yra buvę atvejų, kai medikus apkandžiojo šuo.

Buitinė problema, egzistuojanti visoje Lietuvoje, liečia ir Kėdainius: pasitaiko atvejų, kai GMP darbuotojai, vykdami į iškvietimus pas netvarkingai gyvenančius pacientus, parsiveža blusų, neretai ir utėlių.

 

Kėdainių GMP skyriaus patalpos prašyte prašosi remonto.

Kėdainių GMP skyriaus patalpos prašyte prašosi remonto.

Iš anksto žinant, kad bus vykstama pas smurtaujantį ligonį, pranešimas apie iškvietimą perduodamas ir to rajono policijai. Tačiau kitais atvejais, kai tik vietoje paaiškėja, kad gali būti medikams nesaugu, apie tai pranešama dispečeriui, kuris ir iškviečia policiją.

,,Be to, mūsų patalpos, kur įsikūręs Kėdainių GMP skyrius prašyte prašosi remonto, naujų baldų, geresnių buitinių sąlygų, kad visą parą įtampoje ir strese dirbantys skubios pagalbos specialistai, turėdami bent kiek laisvo laiko, galėtų kokybiškai pailsėti“, – apibendrino J. Vaišvilienė. 

 

 

Asta Raicevičienė

VšĮ Kėdainių PSPC atstovė ryšiams su visuomene

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.