Pasaulio ir Europos vandens motociklų čempionate vos dvejus metus vandens motociklų sporte aktyviai dalyvaujantis kėdainietis Arvydas Pečatauskas užėmė trečią vietą. Didžiausiame Eau d‘Heure ežere Belgijoje varžėsi motociklu „Yamaha GP 1800 RR 350 AG“ klasėje „Novice runabout stock“, kurioje sportininkai lenktyniauja ribotos galios motociklais. Kėdainietis nustebino daugelį, nes aplenkė kur kas labiau patyrusius varžovus.


Pirmieji žingsniai

Vandens motociklų sporto čempionate Arvydas Pečatauskas nėra naujokas, profesionaliai vandens motociklais jis užsiima porą metų, o šiais metais – ypatingai. Iki tol apie 4 metus lenktyniavo motokroso trasose, mėgėjų klasėje.

„Pirmieji žingsniai ir adrenalino pojūtis atsirado jau prieš penkiolika metų, kadangi teko dalyvauti motokroso varžybose. Toje srityje taip pat daug treniruodavausi, tačiau teko patirti traumą ir gydytojai neleido tęsti motokrosininko karjeros, nors tikiu, kad būtų taip pat geri rezultatai ir šioje srityje. Vandens sportas visada džiugindavo ir džiugina, ypač vasarą, kada karštas oras ir pramogaujame su šeima“, – teigia prizininkas Arvydas Pečatauskas.

Pergalės skonis

Draugų paskatintas, jis nusprendė dalyvauti su itin pasaulinio lygio motociklu Pasaulio ir Europos vandens motociklų čempionate Belgijoje. Kėdainietis gali pasidžiaugti nuostabiu laimėjimu – 3 vieta – lietuviams neįprastoje sporto šakoje.

Lenktynės vyko keturias dienas, jose dalyvavo daugiau kaip 200 sportininkų ne tik iš Europos, bet ir iš viso pasaulio. Pasaulio čempionatą sudaro trys etapai: jau liepos mėnesį įvykęs Europos, spalio mėnesį vyksiantis Jungtinių Amerikos Valstijų etapas bei viską vainikuojantis, finalinis, žiemos etapas Azijoje, Tailande. Finaliniame etape dažniausiai susirenka net apie 40 tūkst. žiūrovų iš viso pasaulio.

Vykusiame Europos čempionate kėdainietis varžėsi su dalyviais iš Jungtinių Arabų Emyratų, Vokietijos, Belgijos, Latvijos, Argentinos ir kitų šalių, taip pat varžybose dalyvavo tokios gamyklinės komandos kaip „Redbull“, „Yamaha“ bei „Seadoo“. Čempionate pirmoji vieta atiteko sportininkui iš Jungtinių Arabų Emyratų, atroji vieta – Vokietijos atstovui, o trečioji – Arvydui Pečatauskui iš Lietuvos.

Ryškios emocijos


Vandens motociklų sportas Lietuvoje – viena įdomesnių, neįprastų sporto šakų. Norint dalyvauti šio sporto varžybose reikia turėti užsispyrimo, pozityvaus nusiteikimo ir ilgų treniruočių.


„Treniruojuosi du kartus per savaitę, savaitgaliais. Treniruotė vyksta su pertraukomis po 20–30 minučių, 5 kartus. Nors pradžioje baimės tikrai buvo, nes pirmą kartą dalyvauju tokio masto varžybose, tačiau emocijos tikrai labai geros. Visada labai gera sulaukti aplinkinių palaikymo – tai viena didžiausių motyvacijų“, – dalinasi mintimis prizininkas.

Atskleidė varžybų subtilybes

Prizininkas teigia, jog motociklai varžybose nėra standartiniai, o didesnio galingumo, pagaminti iš šiam sportui pritaikytų detalių. Standartinio tipo sportinis motociklas važiuoja 135 km per valandą greičiu ir turi 350 arklio galių, jo benzino sąnaudos – 1,5 litro per minutę, o profesionalų klasėje vandens motociklo galingumas yra mažiausiai 500 aklio galių. Pasaulio čempionate aukštesnėje klasėje, kur yra neribotas motociklų galingumas, dalyvaujama su 600–800 arklio galių motociklais. Įprasto vandens motociklo kaina siekia apie 25 tūkstančius Eur.

Varžybos vyksta keturias dienas, kadangi yra daug įvairių grupių: vaikų, jaunimo, veteranų, profesionalų (šioje grupėje motociklų galingumas yra neribotas), taip pat yra „freestyle“ klasė, kurioje atliekami įvairūs sudėtingi triukai ore.

„Varžybos vyksta dideliame vandens telkinyje, kuriame yra būjai, kuriuos sportininkai turi apvažiuoti kaip įmanoma greičiau, tačiau labai svarbu nei vieno nepraleisti. Šioje sporto šakoje svarbus ir greitis, ir atidumas. Atėjus startiniam laikui, sportininkai turi turėti pagalbininkus, kurie laikys vandens motociklą prieš pradedant važiuoti tam, kad motociklas nepajudėtų per anksti.

Man buvo taip nutikę, jog aš per greitai startavau ir gavau už tai baudą. Kaip ir pirmą dieną, taip ir kitas dienas, visos grupės dalyvauja varžybose ir po dar kelių tokių dienų varžybų teisėjai skaičiuoja rezultatus, žiūri klaidas, skaičiuoja taškus, o vėliau skelbia rezultatus“, – teigia A. Pečatauskas.

Varžybos vyksta ir Lietuvoje

Jei automobilių sporto pagrindinėmis lenktynėmis sąlyginai galima laikyti „Formulę 1” ar Dakarą, tai vandens motociklų sportas taip pat turi savo prestižiškiausias varžybas – Azijoje vykstančios Tailando Karaliaus taurės Pasaulio čempionato lenktynės, į kurias suvažiuoja pajėgiausi pasaulio pilotai.

Tačiau varžybos vyksta ne tik užsienio šalyse, bet ir Lietuvoje. Šiais metais jau vyko keturioliktus metus iš eilės rengiamas Lietuvos vandens motociklų čempionatas „Birštono Taurė 2019“, Kauno mariose vandens sporto mėgėjų ir profesionalų varžybos „Kaunas Jet 2019“. Šiame renginyje kiekvienas norintis galėjo išbandyti savo jėgas „Spark“ vandens motociklu trasoje, stebėti vandens motociklų profesionalų varžybas. Taip pat dar dabar vyksta Lietuvos vandens motociklų sporto federacijos keturių etapų čempionatas ir daug kitų.

„Dėl šio sporto esu priverstas dirbti Vokietijoje, nes motociklo išlaikymui ir ruošiantis varžyboms reikia didelių išlaidų, juolab, kad Lietuvoje nėra mano motociklo markės „Yamaha“ gamyklos ar taisyklos, o sportinio motociklo detalės dyla penkis kartus greičiau nei paprasto, be to, detalės yra profesionalios bei tvirtos, todėl jos brangesnės nei įprasto motociklo. Dėl šių niuansų Lietuvoje tik treniruojuosi, bet varžybose nedalyvauju“, – pabrėžia motociklininkas.

Treniruojasi Vokietijoje

„Sportas Lietuvoje naujoviškas. Paskutiniais metais buvo uždrausta plaukioti ir treniruotis vandens motociklais tvenkiniuose. Prieš keletą metų Lietuvos vandens motociklų sporto federacija iškovojo šiek tiek daugiau vandens telkinių šiam sportui“, – teigia sportininkas ir džiaugiasi, kad Lietuvoje taip pat galima treniruotis.

Nors treniruotės vyksta ir Lietuvoje, Kauno mariose, tačiau Vokietijoje, Belgijoje yra profesionalesnės trasos, o mokytojai ir partneriai sportininkui suteikia galimybių treniruotis su pasaulinio lygio motociklu.

Didelis iššūkis finansams

Po puikaus pasirodymo Europos čempionate Arvydas Pečatauskas sulaukė nemažai dėmesio ir kvietimo startuoti kitose varžybose. Tačiau, nors gavo ir labai gerą pasiūlymą, jį priimti nelengva. Tikslas yra gerai pasirodyti kitame etape – Leik Havasu Sityje (JAV) spalį, tačiau pasiūlymas, gautas iš Vokietijos rinktinės, vis dar nėra priimtas.

„Išlaidos tokioms varžyboms yra itin didelės – transporto priemonės atvežimas kainuoja mažiausiai 20 tūkst. Eur, sportinio kuro išlaidos yra bene trigubai didesnės nei įprasto kuro ir pan. Artėjant antram etapui Jungtinėse Amerikos Valstijose, gavau pasiūlymą dėl transporto pristatymo į varžybų vietą ir kitų patogumų. Rėmėjai – iš Vokietijos rinktinės, tad, jei priimsiu pasiūlymą, atstovausiu ne Lietuvai, o Vokietijos rinktinei.

Iki čempionato Belgijoje atidaviau savo visas santaupas, o kitam etapui lėšų nėra, nors noras atstovauti Lietuvai ir parodyti savo jėgas yra labai didelis, tačiau kol kas tam finansinių galimybių nėra“, – teigia sportininkas ir viliasi sulaukti Lietuvos finansinio palaikymo.

One Response

  1. Kristina Urnikiene

    Labai idomu butu suzinoti kur jis vokietijoj treniruojas , nes kiek zinau bojenkurse galim tik auf Partwitzer See , idomu ,nes mes gyvenam netoli Dortmundo ,ir vyrui del bojenkurse tenka vykti auf Partwitzer See, toloka.

    Atsakyti

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.