Net 18 620 nesikartojančių eksponatų – tiek tušinukų iki antradienio pietų turėjo sukaupęs kėdainietis Juozas Baniota. Tądien vyro darbovietėje – AB „Lifosa“ – pirmą kartą visuomenei pristatyta jo 12 pastarųjų metų kaupta kolekcija. Vyras atvirauja – nors dabar pats asmeniškai eksponatus kolekcijai renka nebe taip intensyviai, tačiau vis tiek vidutiniškai per dieną jo kolekcija yra papildoma 2-3 tušinukais.

„Į mano užsiėmimą įsitraukė ne tik šeima, bet ir draugai, bendradarbiai. Jie jau seniai žino, ką man parvežti lauktuvių iš užsienio ar padovanoti įvairiomis progomis“, – sakė aistringas kolekcininkas. Beje, jau netrukus ši tušinukų kolekcija gali būti įrašyta į Lietuvos rekordų knygą.

Kolekcija sveria apie 170 kilogramų

J. Baniota savo darbovietėje AB „Lifosa“ pristatė savo tušinukų kolekciją, pretenduojančią patekti į Lietuvos rekordų knygą. . Baniota savo darbovietėje AB „Lifosa“ pristatė savo tušinukų kolekciją, pretenduojančią patekti į Lietuvos rekordų knygą.

Išskirtinę tušinukų kolekciją galima ir pasižiūrėti, ir pačius eksponatus pačiupinėti. „Tačiau tikiuosi, kad tušinukais niekas nesusigundys ir jų neišsineš. Juolab, kad didžioji dauguma jų – net nerašantys“, – nusijuokė pašnekovas.

Beje, į bendrovės „Lifosa“ administracijos pastato antrąjį aukštą atgabenta tik dalis kolekcijos – apie 40 proc. (7590 eksponatų). Kita dalis liko J. Baniotos namuose, mat tušinukai yra sukabinti į du specialius stendus. Vienas jų jau užpildytas 7875 tušinukais, kurių bendras svoris (be stendo) siekia net 70 kilogramų (vidutiniškai vienas plastmasinis tušinukas sveria apie 9 gramus, metaliniai yra sunkesni). Nemažai sveria ir antrasis stendas, kuriame kabo daugiau kaip 2800 tušinukų.

Į parodą AB „Lifosa“ buvo atgabenti tokie stendai, kuriuos paprasta ir lengva transportuoti. J. Baniota apskaičiavo, kad visa jo kolekcija sveria apie 170 kilogramų.

Kolekcijoje – paprasčiausi tušinukai

„Tikriausiai nė vienas kolekcininkas nepasakys, kodėl jis renka savo kolekciją, – paklaustas, kokia buvo pati kolekcionavimo pradžia, pažymėjo pašnekovas. – Tiesiog susiklostė tokios aplinkybės, kad pradėjau rinkti tušinukus kitam juos kolekcionavusiam žmogui. Jis tų tušinukų pasiimti pas mane neatvažiavo, nors jų jau buvo prikauptas pilnas stalčius. Tad pagalvojau – kodėl jų rinkti negalėčiau aš pats? Pradėjęs rinkti greitai aplenkiau draugą, o iki šios dienos turiu daugiau nei 18 tūkst. eksponatų. Nemažą dalį rašiklių esu surinkęs pats, atsivežęs įvairių kelionių metu: užsienio šalyse sustoju prie pirmo pasitaikiusio kiosko ir ieškau, ko ten galima rasti. Taip pat prie kolekcijos pildymo prisideda didžiulis draugų, pažįstamų, bendradarbių ratas, tad jie veža tušinukus iš įvairių pasaulio kraštų. Šiuo metu jų turiu iš 102 pasaulio šalių“.

Kartu jis pridūrė, kad nesiekia rinkti išskirtinių eksponatų – kolekcijoje daugiausiai yra paprasti, eiliniai tušinukai, kurie turi firmų, kokių nors įvykių (čempionatų, olimpiadų, renginių) užrašus. Tušinukus, žinodami pašnekovo aistrą kolekcionuoti, žmonės ne tik atiduoda tiesiai į rankas, bet ir kitokiais būdais. Pavyzdžiui, užkiša už J. Baniotos vairuojamo automobilio valytuvų, įmeta į pašto dėžutę.

Išskirtiniai ir originalūs

Tiesa, vieną iš nedaugelio turimų išskirtinių tušinukų jis pristatė ir parodos metu. „Tai vienas mano mylimiausių tušinukų – Hanoverio futbolo klubo tušinukas, o, paspaudus mygtuką, jis sugroja klubo himną“, – pasakojo J. Baniota.

Seniausias kolekcijoje yra 1961 metų tuometėje SSRS pagamintas paprastas baltos plastmasės tušinukas. „Tokiais ne vienas mūsų mokykloje yra išsitepliojęs rankas ir portfelius. Taip pat kolekcijoje yra tušinukas su išgraviruotu Valdo Adamkaus autografu, iš Seimo, tušinukas, pritaikytas rašyti beorėje erdvėje, su elektrošoku. Yra tušinukas, gautas pačiam dalyvaujant pirmajame Lietuvos konstitucijos egzamine, finalinio etapo metu“, – pasakojo pašnekovas. Kolekcijoje daugiausia eksponatų iš Lietuvos ir aplinkinių šalių: Lietuvos (2 tūkst.), Lenkijos (4 tūkst.), Vokietijos (1,7 tūkst.), JAV (1,2 tūkst.). Iš daugiau kaip 20 šalių yra atkeliavę tik po vieną tušinuką. Su medicinos preparatų reklama yra sukaupta apie 3 tūkst. tušinukų. Jei nesikeičiama rašikliais su užsienio šalių kolekcionieriais, kasmet J. Baniota jų surenka 400–600 vienetų.

Patenka į pasaulio šimtuką

Kiekvienas kolekcijoje esantis tušinukas yra įtrauktas į specialią „Exel“ duomenų bazę, kur, įvedus paieškos komandą, galima patikrinti, ar yra pasikartojančių tušinukų. Tačiau, vos sekundę kitą žvilgtelėjęs į naujai gautą tušinuką, J. Baniota išsyk gali pasakyti, ar jį turi savo kolekcijoje, ar ne. Jei taip, tušinukas keliauja į mainų fondą (kuriame apie 3 tūkst. eksponatų).
Pasak stilofilo (taip vadinami tušinukų kolekcionieriai), tokių kolekcionierių daugiausiai yra JAV, Australijoje, Indijoje, Vokietijoje. Beje, pastarojoje šalyje gyvena Monika Unverhau, kuri turi didžiausią tušinukų kolekciją pasaulyje – net 300 tūkst. eksponatų iš 190 šalių.

„Manau, mano kolekcija patenka į gausiausių tušinukų kolekcijų šimtuką pasaulyje. Lietuvoje rimčiau tuo užsiima apie 10 žmonių: girdėjau apie porą kolekcijų, turinčių 9–10 tūkst. vienetų, dar keletas turi 2–4 tūkst. Registruoti savo kolekciją mane ilgą laiką ragino Vytautas Navaitis, Lietuvos rekordų knygos autorius. Jis ruošiasi leisti Lietuvos rekordų knygą ir mane vis ragino daryti savo kolekcijos parodą. Jei ji nesurengta, negalima registruoti rekordo Lietuvos rekordų knygoje“, – sakė J. Baniota.

Panašios naujienos