Kėdainių kultūros centro fojė atidaryta kėdainiečio menininko Algimanto Paplausko tapybos darbų paroda. Joje ne tik Kėdainių, Šilutės ar Šilalės kraštų, bet ir tolimosios Norvegijos peizažai.

Menininkas Algimantas Paplauskas (dešinėje) personalinių darbų parodą visuomenei pristato pirmą kartą.

Menininkas Algimantas Paplauskas (dešinėje) personalinių darbų parodą visuomenei pristato pirmą kartą.

Tapytojas, nuolat besidomintis šalies aktualijomis, darbuose taip pat išreiškia ir ironišką savo požiūrį į šiuolaikinį pinigų ir valdžios godulį.

Savamokslis tapytojas
A. Paplausko šaknys – Kėdainiuose. Čia jis gimė, baigė vidurinę mokyklą, aktyviai sportavo – žaidė futbolą, o vėliau su bendraminčiais įkūrė atletinės gimnastikos klubą „Liutauras“. Buvęs inžinierius ir pedagogas tapymui galutinai atsidavė tik sulaukęs pensijos.
„Šiuo metu jau gyvenu Kėdainiuose, esu išėjęs į pensiją. Atsiradus daugiau laisvo laiko, pradėjau tapyti – juk Lietuvos žiemos ilgos, nuobodžios“, – šyptelėjo A. Paplauskas ir pridūrė, kad piešti jo niekas nemokė – jis esąs tikras savamokslis, o visos specifinės tapymo, vaizdo komponavimo žinios atėjo savaime, didelio smalsumo dėka. Tapytojas prisipažino, kad nemenką postūmį tapyti suteikė jo artimiausi žmonės: žmona bei jau miręs brolis.
„Mano brolis labai mėgo tapyti – po jo mirties liko dažų, kuriais ir pradėjau tapyti savo pirmuosius darbus. Tai daryti paskatino ir žmona“, – sakė pirmąją savo personalinę parodą pristatęs menininkas.

Paroda atidaryta Kėdainių kultūros centro fojė.

Paroda atidaryta Kėdainių kultūros centro fojė.

Įdeda daug darbo
„Šios parodos darbuose įdėta daug pastangų ir darbo. Vien jau dėl to, kad jokios technikos manęs niekas nemokė, niekas nekonsultavo“, – tikino kūrėjas.
Pirmiausiai vyras, atvykęs į vietą, darydavosi eskizus, vėliau remdamasis jais tapydavo. Kartais tapydamas natūralią gamtą nevengdavo ir nuo savęs pridėti įvairių detalių, dar labiau paryškinančių ir atskleidžiančių gamtos grožį. „Darbus kūriau vedamas ir aplinkos natūralumo, ir savo fantazijos“, – sakė jis.
Menininkas prisipažino paveikslų netapantis lyg konvejeriu – kartais vienam paveikslui nutapyti prireikia net mėnesio.
„Aš nemoku kaip ekspresionistai iš karto, užvaldžius ekspresijai, per vieną dieną nutapyti paveikslą. Stengiuosi dirbti kruopščiai, tad tenka taisyti, pertaisyti, dėti kelis dažų sluoksnius vienas ant kito. Norint pasiekti galutinį rezultatą, reikia įdėti nemažai darbo ir laiko“, – tikino tapytojas.

Paveiksluose – ženklai ir simboliai
A. Paplauskas prisipažino esantis aistringas žvejys, tad jam nesvetima žuvų, vandens tema. Vanduo menininkui yra itin svarbus, tad šis motyvas figūruoja beveik visuose kūrėjo peizažuose. „Vanduo yra gyvybės pradžia, viskas gimė vandenyje“, – kalbėjo jis.
Šalia peizažų parodoje eksponuojamas ir visiškai priešingas tematika darbų ciklas, kuriame gausu abstrakcinių vaizdinių, simbolių ir ženklų, fantastinių vaizdinių. Kai kuriuose paveiksluose galima įžvelgti ir išreikštą nepasitenkinimą dabartinėmis šalies politikos aktualijomis.
„Varnas su auksiniais papuošalais paveiksle „Vien tik auksas valdo mus“ nupiešiau, nes tokie dalykai tinka ne tik varnoms. Tai – gryna potekstė kad ir pačiam Seimui“, – šyptelėjo A. Paplauskas.

Žvilgsnis pro šimtamečio ąžuolo šaką.

Žvilgsnis pro šimtamečio ąžuolo šaką.

Kuria ir geležies, medžio dirbinius
Nors rimčiau tapyba užsiėmė tik išėjęs į pensiją, A. Paplauskas menininko gyslelę turėjęs visada.
„Dailės pamokos mokykloje man būdavo vienos mėgiamiausių. Vėliau, tarnaudamas kariuomenėje, kartais piešdavau įvairias karikatūras sienlaikraščiui“,– sakė jis. Nors, pritrūkęs paskatinimo, gilesnių piešimo, tapybos paslapčių A. Paplauskas mokytis nesiryžo, jis kūryba užsiėmė visą gyvenimą: savo sodo aplinką gražindavo medžio, geležies dirbiniais. „Sode yra mano drožtų medžio skulptūrų, koplytstulpių. Daug ir metalo dirbinių“, – talentą dirbti su medžiu bei geležimi pristatė pašnekovas.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.