Praėjusiais metais Kėdainiuose pastebimas nors ir nežymus, tačiau didesnis gimstamumas nei 2012 metais. Vis dėlto išlieka gyventojų senėjimo tendencijos, mat 2013 metais mirė daugiau žmonių nei gimė – skirtumas siekia 261 asmenį. Pasak Gaivos Petrauskienės, Kėdainių rajono civilinės metrikacijos ir archyvo skyriaus vedėjos, praėję metai stebina ir įdomių bei retų, naujagimiams suteiktų vardų, gausa. 

2013 metų liepą Kėdainių rotušėje Nadežda ir Alfonsas Jonikai vieninteliai rajone oficialiai paminėjo savo auksinių vestuvių metines.

2013 metų liepą Kėdainių rotušėje Nadežda ir Alfonsas Jonikai vieninteliai rajone oficialiai paminėjo savo auksinių vestuvių metines.

Praėjusiais, 2013 metais įregistruota 341 santuoka, t.y. 2 santuokomis mažiau negu 2012 metais. „Iš jų 71 bažnyčioje sudaryta santuoka, vėliau įtraukta į valstybės apskaitą, ir 12 santuokų įregistruotų kitų valstybių santuokų rūmuose, o vėliau apskaitytos Lietuvoje”, – pažymėjo vedėja. Per praėjusius metus buvo sutuokta 15 mišrių porų – kėdainietės rinkosi piliečius iš Baltarusijos, Rumunijos, Jungtinės Karalystės, Airijos, Ukrainos, o kėdainiečiai vyrai pilietes iš Latvijos, Rusijos, Baltarusijos ir Ukrainos.
Tarp tuoktis susiruošusių porų buvo įvairaus amžiaus sutuoktinių. „Vyriausias jaunikis, kuris tuokėsi Rotušėje, buvo 49 metų, nuotaka – 58 metų. Pagal iš bažnyčios gautus dokumentus vyriausiam jaunikiui buvo 78 metai, nuotakai – 75 metai. Pora tuokėsi bažnyčioje, tačiau vėliau vykdė apskaitą metrikacijoje“, – sakė G. Petrauskienė. 2013 metais sutuokta pora, kurioje sutuoktinė buvo nepilnametė. Praėjusiais metais viena kėdainiečių pora oficialiai atšventė auksinių vestuvių metines – sutuoktiniai po penkiasdešimties metų santuokos atnaujino savo įžadus.
Buvo pasitaikę ir situacijų, kuomet 29 poros, nors ir padavusios pareiškimus tuoktis, į ceremoniją tiesiog neatvyko. Kėdainiuose praėjusių metų gruodį susituokė ir Agnė Jagelavičiūtė, viena iš projekto „Skonis“ teisėjų.
Be to, vis populiarėja moteriškos pavardės su galūne -ė. Pernai tokių pavardžių registruota 43, tuo tarpu užpernai – 23.

Civilinės metrikacijos ir archyvo vedėja G. Petrauskienė pasidžiaugė, jog kėdainiečiai tėveliai savo vaikučiams suteikia ne tik retus, bet ir gražius, lietuviškus vardus.

Civilinės metrikacijos ir archyvo vedėja G. Petrauskienė pasidžiaugė, jog kėdainiečiai tėveliai savo vaikučiams suteikia ne tik retus, bet ir gražius, lietuviškus vardus.

Per metus įvaikinti penki vaikai
2013 metais įregistruotos 184 ištuokos, t.y. ištuokta 10 porų mažiau negu 2012 metais. „Kaip ir kiekvienais metais, išsituokia įvairaus amžiaus žmonės, turintys ir po 5 vaikus, ir jų neturintys visai. Pasitaiko atvejų, kad žmonės kartu negyvena 20 metų, bet kai atsiranda koks nors reikalas, kompensacijos ar dar kas nors, nusprendžia skirtis. Kiekvienas atvejis yra individualus ir nepanašus į kitą“, – teigia pašnekovė.
Praėjusiais metais nežymiai ūgtelėjo gimimų skaičius – įregistruoti 585 gimimo įrašai, t.y. 32 daugiau nei 2012 m. Gimė 305 berniukai ir 280 mergaičių. Jauniausiai mamai buvo 16 metų, jauniausiam tėčiui – taip pat 16 metų. Pasak G. Petrauskienės, 231 kūdikis gimė ne santuokoje, tačiau tėtis vėliau pripažino tėvystę, dar 33 naujagimius įregistravo vienišos motinos. „Praėjusiais metais gimė 3 dvynukų poros. Be to, 5 vaikai buvo įvaikinti – 2 vaikučiai įvaikinti gyvena Lietuvoje, 1 išvyko į Kanadą, o 2 į Švediją“, – skaičius pristatė pašnekovė.

Stebino reti vardai
„Noriu pasidžiaugti, kad buvo tikrai labai gražių ir įdomių vardų, sunku buvo atrinkti retesnius vardus, nes jų gausa 2013 metais stebino“, – sakė G. Petrauskienė. Visi vaikų vardai suteikti Lietuvoje gyvenantiems vaikams. Retai sutinkami berniukų vardai: Taigardas, Kanas, Rėjus, Akmėjus, Natanaelis, Girnius, Nauris, mergaičių: Linėja, Teila, Žiedė, Katalėja, Angelina, Mažvilė, Arijietė, Mila. Pašnekovė pristatė ir pačius populiariausius vaikų vardus. Berniukų vardai: Dominykas, Nojus, Kajus, Martynas, Jonas, Matas, Benas, Lukas, Mantas, Kristupas. Mergaičių vardai: Kamilė, Gabija, Emilija, Austėja, Ugnė, Urtė, Smiltė, Lėja, Milena, Augustė.
Naujagimiams buvo suteikti ir gražūs lietuviški vardai: Jurgis, Mindaugas, Mantvydas, Rapolas, Vytautas, Antanas, Gediminas, Jogaila, Ąžuolas, Germandas, Adelė, Elena, Žemyna.
Civilinės metrikacijos ir archyvo skyriuje galima pasikeisti vardus ar pavardes. Praėjusiais metais patvirtinta 16 tokių keitimo bylų. „Vienoje iš jų pakeistas vardas, 15 bylų buvo keistos pavardės, dar 2 bylos yra vykdomos – yra keičiamas nepilnamečio vaiko vardas ir pilnamečio asmens pavardė“, – sakė G. Petrauskienė.

Pagrindinė mirties priežastis – širdies ligos
Skyriuje registruojami ir mirčių atvejai – šis skaičius kasmet vis auga, mat 2013 metais registruota 73 mirtimis daugiau nei 2012 metais. „Vyrų praėjusiais metais mirė 441, moterų 405. Iš jų 9 asmenys mirė užsienio valstybėse, t.y. Jungtinėje Karalystėje, Airijoje, Vokietijoje, Ispanijoje, Prancūzijoje. Pagrindinės mirties priežastys susijusios su širdies, kraujagyslių ligomis, taip pat ir vėžio atvejais. Apie 80 mirties atvejų yra nelaimingi atsitikimai ar savižudybės“, – sakė vadovė.

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.