Bendra istorija nuolatos jungia tris kaimynines šalis – Lietuvą, Lenkiją ir Rusiją (Kaliningrado sritį). Jau nuo pat ХVI amžiaus sudarę Liublino uniją lietuviai ir lenkai gyveno Abiejų Tautų Respublikoje, o Kaliningrado sritį vadino Mažąja Lietuva. 

Trijų šalių jaunimas pažintį pradėjo pasitelkęs menus.

Trijų šalių jaunimas pažintį pradėjo pasitelkęs menus.

Europos kaimynystės ir partnerystės priemonės 2007-2013 m. Lietuvos, Lenkijos ir Rusijos bendradarbiavimo per sieną projekto „Paribio Atlantida – pasienio kultūrinis kelias“ iniciatorius yra Seinuose (Lenkija) įsikūręs „Paribio“ fondas. Jis partneriais šiame projekte pakvietė dalyvauti Kėdainių krašto muziejų ir Kaliningrade įsikūrusį Rusijos rašytojų sąjungos skyrių.

Kuria bendrą istoriją
Su „Paribio“ fondu Kėdainių krašto muziejų sieja daugiau kaip dešimtmetį trunkanti draugystė ir tamprus bendradarbiavimas vykdant kultūrinius projektus. „Atlantida – tai buvęs žemynas, kurio laikui bėgant nebeliko, – pasakoja Kėdainių muziejaus direktorius, kėdainiečių grupės vadovas Rimantas Žirgulis – ir tas skambus pavadinimas „Paribio Atlantida“ simbolizuoja tai, kad kažkada šio žemyno žmonės su vienodais interesais gyveno visiškai be sienų. Realiai tą sukurti XXI amžiuje gal nėra taip lengva, bet žvelgiant meniniais aspektais, bendra istorija – kodėl gi ne?“

Jaunimas vaikščiojo Č. Milošo takais
Liepos 1-12 dienomis trijų Kėdainių gimnazijų moksleiviai turėjo unikalią galimybę iš arčiau pažinti praeitį ir pradėti vaikščioti „Atlantidos keliais“. Kūrybinė stovykla Lenkijoje vyko Krasnogrūdoje – dvare, kuriame tarpukario metais su savo šeima gyveno Česlovas Milošas. Ten dabar veikia „Paribio“ fondo įkurtas tarptautinis dialogo centras. Projekto „Paribio Atlantida“ tikslas – skatinti aktyviau bendradarbiauti Lenkijos, Lietuvos ir Kaliningrado srities jaunimą ir per pažintinę kūrybinę veiklą atskleisti daugiakultūrių kraštų istoriją, paveldą ir taikaus sugyvenimo pavyzdžius. Juo labiau, kad šiuose kraštuose nuo seno gyveno lenkai, lietuviai, žydai, rusai ir vokiečiai.

Pažintis per menus
Šis pirmasis projekto dalyvių susitikimas buvo skirtas bendravimui ir meninių projekto dalyvių sugebėjimų atskleidimui. Mokiniai piešė, lipdė, raižė, vaidino, siuvo, dainavo ir daug bendravo. Kai kurie dalyviai ten atskleidė savo meninius gebėjimus, kurių nelabai įsivaizdavo turintys.
Kotryna Žirgulytė, viena iš Šviesiosios gimnazijos atstovių, įsitikinusi, kad projektas jai buvo labai naudingas: „Labai patiko visos veiklos, be galo šilti ir įdomūs vadovai tiesiog įtraukdavo į darbą, ir nors iš pradžių turėjome šiokių tokių problemų dėl dienotvarkės, šiuo metu noriu tik vieno – atgal ten sugrįžti“.
Organizatoriai stengėsi, kad projekto metu skambėtų visos trys kalbos – lenkų, lietuvių ir rusų. Ir tokiu būdu leido nors mintimis persikelti į tuos laikus, kai žmonės kalbėjo savo kalba ir vieni kitus labai gerai suprato. „Po šio projekto supratau, kad nors ryšys tarp Lenkijos, Lietuvos ir Rusijos yra užmirštas, jį galima atgaivinti“, – savo įspūdžiais dalinasi Šėtos gimnazijos atstovė Karolina Kužmarskytė.

Liepos 6-ąją projekto lietuviškoji dalis su viso pasaulio lietuviais giedojo Lietuvos himną.

Liepos 6-ąją projekto lietuviškoji dalis su viso pasaulio lietuviais giedojo Lietuvos himną.

Rudenį rinksis Kėdainiuose
Lapkričio 1 dieną „Pari­bio Atlantidos“ ieškotojai persikels į unikalų ir savotiškai įdomų Kėdainių miestą. Daugiakultūrio centro vadovė Audronė Pečiulytė, kuravusi kėdainiečių grupę, tvirtina, jog kūrybinėje stovykloje mūsų mieste svečiai galės susipažinti su daugiakultūrio ir protestantiško miesto kultūra, Lietuvos kryždirbystės unikalumu, lietuvių liaudies ornamentika ir, žinoma, su mūsų krašto pasididžiavimu – Paberže ir Šeteniais.
Vėliau šią estafetę perims Kaliningradas, kuris, kaip tikimasi, į savo miestą pakvies 2014 metų vasarą. Projekto finalas – išleistas kelionių vadovas po minėtus daugiakultūrius kraštus. Leidinio autoriai bus patys mokiniai, dalyvaujantys šiame projekte, kurie kvies visus norinčius į šiuos tris miestus pažvelgti jaunomis ir naujomis akimis.

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.