Tradicinės Kaziuko mugės skaičiuoja šimtametę istoriją. Neatsitiktinai jos nuo seno vadinamos pavasario pranašais. Šios mugės atneša gerą nuotaiką, o auksinių rankų meistrams galimybę parduoti tai, ką per žiemą sukūrė gražaus ir praktiško.

Septynmetė Laura ir mugėje laiko neleido tuščiai – ji gražino popierinius kiaušinius.

Septynmetė Laura ir mugėje laiko neleido tuščiai – ji gražino popierinius kiaušinius.

Jau keleri metai kėdainietiškos Kaziuko mugės vyksta Kėdainių kultūros centro Vilainių skyriuje. Šįkart tradicinis renginys vėl žavėjo darbščių kraštiečių nagingumu, kruopštumu ir sumanumu: mugėje netrūko nei pagrindinio jos atributo – verbų, nei papuošalų, nei skanių kepinių.
Septynmetė Laura į mugę atėjusi su tautodailininke mama Loreta Steponavičiene laiko tuščiai neleido, kol vyko prekyba, mergaitė vietoje gražino popierinius kiaušinius ir už simbolinę kainą siūlė pirkėjams. „Labai mėgstu visokius darbelius“, – gyrėsi mergaitė.

Vienos su mezginiais, kitos su veltiniais
Tiskūniškė Vida Vansevičienė mugėje prekiavo savo pačios megztais šaliais ir prie jų priderintomis gėlėmis. Moteris sakė negalinti gyventi be rankdarbių: „Nuolat turiu kažką daryti. Dabar įnikau į mezginius. Labai mėgstu ryškias spalvas, tai ir moterims siūlau pasipuošti ryškiais aksesuarais. Mano megzti šaliai puošia drauges, bičiules, pažįstamas. Vieną šaliką mezgu apie porą dienų. Rankdarbiai man kaip liga – negaliu išsiskirti, kol vieno nepabaigiu, o jį padariusi, griebiuosi kito.“
Vidos bičiulė pelėdnagiškė Zita Kazokevičienė mugės lankytojus kvietė įsigyti naujausių savo kūrinių – įvairių veltinių. „Domiuosi įvairiais rankdarbiais. Labai daug piešiu, tačiau prieš praėjusias Kalėdas buvau sumąsčiusi išbandyti kažką nauja, kad galėčiau naujomis dovanomis nustebinti artimuosius. Kadangi turiu veltiniais besidominčių draugių, tai pabandžiau velti. Tas užsiėmimas gana neblogai pavyko ir dabar aš jau negaliu gyventi be jo. Greitai baigsis šildymo sezonas, o šilumos dar norėsis. Tad aš siūlau kojas namuose apauti veltais batais. Dar privėliau puikių pirties kepurių, o kaip suvenyrus siūlau apveltus muiliukus“, – šypsojosi kūrybingoji pelėdnagiškė.

Vida Vansevičienė kėdainietes nori papuošti ryškiaspalviais šaliais.

Vida Vansevičienė kėdainietes nori papuošti ryškiaspalviais šaliais.

Rankdarbiai turtina laiką
Irena Armonienė atviravo, kad su rankdarbiais draugauja labai seniai. Garbaus amžiaus moteris jau kuris laikas lanko Kėdainių socialiniame centre veikiantį pagyvenusių žmonių amatų būrelį ir vis tobulina įgūdžius. „Kurdama rankdarbius labai džiaugiuosi nebeprasmiškai leisdama laiką. Gaila, kad jų parduoti nelabai kur turime, tad džiaugiuosi visomis mūsų krašte organizuojamomis mugėmis“, – sakė sages, apyrankes ir išskirtiniu „krokodilo“ raštu nertas kepures siūliusi įsigyti kėdainietė.
Ne vienas mugės svečias nepraėjo bent trumpam nestabtelėjęs prie Jurgitos Svetikienės popierinių atvirukų. „Mažai kas supranta tokį mano užsiėmimą. Aš per naktis krapštausi prie savo popierėlių, kol padarau man patinkantį atviruką. Viskas prasidėjo, kai rengėme sūnaus krikštynas ir draugus į šventę sukviesti norėjome netradiciškai. Ieškojau, kokius kvietimus nupirkti, bet galiausiai apsisprendžiau, kad padarysiu pati. Dabar jau neįsivaizduoju savęs be draugystės su popieriais ir kitomis medžiagomis, kurių reikia atvirukų gamybai. Labai smagu kurti vaikiškus atvirukus, tačiau mėgstu išskirtinai pasitikti ir žiemą, ir pavasarį“, – sakė J. Svetikienė.

 

Elmuntas Stagniūnas įspūdingus vėrinius kurti pradėjo prieš metus.

Elmuntas Stagniūnas įspūdingus vėrinius kurti pradėjo prieš metus.

Vyrai puošia moteris
Ne mažiau populiarūs mugėje buvo ir Elmunto Stagniūno kuriami vėriniai. „Nėra ko stebėtis, kad vyrai moteris puošia, mums norisi jas matyti gražias“, – šypsojosi papuošalų kūrėjas. 36 metus troleibusą Vilniuje vairavusio vyriškio teigimu, rankdarbiais jis susidomėjo gana neseniai, bet dabar atsitraukti nebegali: „Pradėjau nuo odos, kūriau dėžutes, pieštukines, o dabar atradau karoliukus. Karoliukų vėrimas reikalauja kruopštumo, kantrybės ir atsakingumo. Negaliu dirbti su klaidomis. Jei jau suklystu, tenka viską ardyti ir pradėti iš naujo. Dažniausiai kuriu proginius baltus arba universalius juodus vėrinius. Kitos spalvos nėra tinkamos mano darbams“, – sakė vienam vėriniui iki 10 metrų valo ir kelis šimtus karoliukų suveriantis meistras.
Kėdainių rajono paraplegikų asociacijos pirmininkė Alma Margevičienė mugėje prekiavo ne tik savo, bet ir kolegų kūriniais: „Asociacijoje turime 82 narius, dvidešimt iš jų domisi rankdarbiais. Mes mėgstame viską: ir odą, ir piešimą, ir mezgimą. Kiekvienas atranda, kas jam tinkamiausia. Tokios mugės puiki galimybė parodyti, kuo mes gyvename, ir užsidirbti šiek tiek pinigų, kad su ansambliu galėtume pavažinėti į koncertus.“

 

Kaziuko mugė neįsivaizduojama be verbų.

Kaziuko mugė neįsivaizduojama be verbų.

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.