Vos tik pasidalijome naujienomis apie Kėdainiuose augančius kaštonus, sulaukėme dėmesingo kėdainiečio skambučio: „Tie kaštonai tikrai moka pateikti staigmenų – S. Dariaus ir S. Girėno gatvėje augantys medžiai šią savaitę pasipuošė gražiais žaliais lapais ir nuostabiais žiedais.“

Rugsėjo viduryje Kėdainiuose, S. Dariaus ir S. Girėno gatvėje, augantys kaštonai nustebino gražiai prasiskleidusiais žiedais.

Rugsėjo viduryje Kėdainiuose, S. Dariaus ir S. Girėno gatvėje, augantys kaštonai nustebino gražiai prasiskleidusiais žiedais.

Nuvažiavus į minėtą gatvę tikrai galima pamatyti rudeniui nebūdingą vaizdą – žydinčius kaštonus.
Keli medžiai pasipuošę ir gražiais jaunais lapeliais, ir žiedų kekėmis.
Toks vaizdas S. Dariaus ir S. Girėno gatvės gyventojų neglumina. Jų teigimu, kaštonai dusyk metuose – pavasarį ir rudenį – žydėjo ir prieš dvejus metus.

Antrąsyk žydi nualinti medžiai
Apie Kėdainiuose augančių kaštonų staigmeną papasakojus žinomam šalies gamtininkui Selemonui Paltanavičiui, jis labai nenustebo: „Panašių naujienų visai neseniai sulaukiau ir iš Kauno, kur taip pat šį rudenį pražydo keli kaštonai. Be to, gavau žinių, jog kai kur Vidurio Lietuvoje antrąsyk žydi obelys. Galiu pasakyti, jog antrinis metų žydėjimas būdingas ne tik laukiniams medžiams. Ne tik pavasarį, bet ir rudenį retsykiais žydi vaismedžiai ir kultūriniai medžiai. Išimtis yra tik su šermukšniai, jie vieninteliai laukiniai medžiai, kurie labai retai pražysta rudenį.
Antriniu žydėjimu nustebinantys kaštonai paprastai būna nualinti keršakandžių. Juk nežydi tie medžiai, kurie dar turi lapus. Žiedų galime pastebėti tik ant tų medžių, kurie dar vasaros viduryje numetė lapus. Vadinasi, jie vėl pradėjo vegetuoti, sėkmingai kaupė maisto medžiagas ir sukrovė žiedus, kurie šį švelnų rudenį prasiskleidė.“

Medžiai gali numirti
Gamtininko teigimu, antrąsyk metuose pražydusius medžius būtina akylai stebėti, mat toks reiškinys gali būti paskutinė „gulbės giesmė“ – medis tiesiog pateikęs staigmeną, atidavęs paskutines jėgas numiršta. Tačiau ir tarp tokių taisyklių pasitaiko išimčių – neatmetama, jog rudenį pražydę kaštonai tiesiog sumaišė sezonus. „Su kaštonais turime nemažai problemų. Šie iš Balkanų šalių atkeliavę medžiai ilgus metus puošė mūsų aplinką, tačiau jau kuris laikas kelia problemų, mat kenčia nuo keršakandžių puolimo. To kenkėjo beveik neįmanoma įveikti. Vienintelis būdas – rudenį tvarkingai sugrėbti lapus ir juos sudeginti.
Užsienio šalyse nuo keršakandžių kaštonai kenčia ne vienerius metus, tačiau jie gyvena ir kas pavasarį džiugina įspūdingaisiais žiedais“, – sakė S. Paltanavičius.

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.