Skaitai ir galvoji – kokie gi jie vis dėlto tiesmuki ir nuspėjami. Ką berašytų,  tema viena vienintelė – kokia prasta rajono valdžia. Kur tik savivaldybė, ten ir blogai. Savivaldybė prie „Broma Jazz“ – ir festivalis blogai.

Bent paimprovizuotų dėl įvairovės, sakytų, pavyzdžiui, taip: žinoma, viskas blogai, ir gyventojų apklausos, ir šiukšlės, bet festivalis vis dėlto – gerai. Išimtis! Paradoksas, bet – gerai!

Nes penkmetį švenčiantis „Broma Jazz“ jau tapo miesto vizitine kortele. Tai viso miesto turtas, vertingas nepriklausomai nuo orientacijos – politinės ar žurnalistinės. Galima būti opozicijoje, galima (ir reikia) kritikuoti miesto valdžią – žinoma, geriau konstruktyviai, dėl reikalo, o ne dėl kritikos. Bet neteisinga kirsti per žmonių, tikrų miesto patriotų entuziazmą, norą, kad Kėdainiai taptų traukos centru, vieta, kurioje gera gyventi.

Trys „Broma Jazz“ dienos sugeneravo tiek pozityvių emocijų, kad jų tikrai pakaks visiems metams – iki kito festivalio. Tai gyvas kėdainiečių kapitalas, kurį bus galima investuoti į kitas veiklas. Taip statomi miestai, tveriamas gyvenimo būdas, vadinamas civilizacija.

Kurių galų, prisidengus „žmogiškosiom vertybėm“, sukti vis tą pačią dainelę – viskas, prie ko prisiliečia rajono valdžia, yra blogai. Ir tą įstrigusią melodiją stumti, pasirodo, visos priemonės geros.

Nesibodima manipuliuoti skausmu artimųjų, atsidūrusių amžinybės akivaizdoje, pašarvojusių jiems brangų žmogų laidojimo namuose, netoli kurių įvyko vienas festivalio koncertų. Beje, dalyvavusiųjų liudijimu, 11 valandą vakaro prasidėjęs renginys nebuvo kuo nors papiktinantis, iššaukiantis, šokiruojantis. Vienintelė pretenzija – jis vyko pernelyg arti laidojimo namų „Saulėlydžio namai“.

Žinia, mirties datos nepasirinksi, todėl suderinti visų interesus buvo sunku, gal ir neįmanoma. Tačiau faktai tokie: festivalio programa buvo išreklamuota ir žinoma prieš pusmetį, festivalis tose pačiose erdvėse vyksta jau penktą kartą ir laidojimo namų administracija negalėjo to nežinoti. Būtent administracija ir turėjo perspėti artimuosius. Be to, festivalio rengėjai išsyk atsiprašė gedinčiųjų dėl nepatogumų.

Atrodytų, galima būtų sumažinti apsukas ir neeskaluoti istorijos. Galų gale, juk Kėdainių senamiestyje įsikūrę laidojimo namai kartu su lokacijos privalumais neišvengiamai turi priimti ir tam tikras miestietiško gyvenimo realijas. Šiuolaikinių miestų senamiesčiai turi savo gyvenimo ritmą. Žmonės,  vertinantys tylą, iš senamiesčių paprastai kraustosi į užmiestį.

Žinoma, laidojimo namams nenurodysi, kur jiems vystyti savo verslą, tačiau jų savininkai bei administratoriai negali nesuprasti, jog likdami senamiestyje jie privalės skaitytis su tam tikrom miestietiško gyvenimo aplinkybėm. Juk negalima staiga imti ir palaidoti visą Kėdainių senamiesčio gyvenimą,  su visu jo šurmuliu, bruzdesiu!
To negali nesuprasti ir žurnalistai, prisidengdami „bendražmogiškom vertybėm“ pradėję sukti savo „šarmankę“. O kaip pavadinti tokius, kurie supranta, bet vis vien daro?

Gerai, negadinkime nuotaikos nei sau, nei kitiems, nešvaistykime tuščiai to pozityvaus potencialo, kurį sukaupė festivalis „Broma Jazz“. Gyvenimas per trumpas, kad skaitytume visokius niekus, kurių tikslas vienintelis – suniekinti,  apdergti, suniokoti. Pažvelkime laisviau ir plačiau – taip, kaip mus moko džiazo muzika.

Neprilygstamas improvizatorius Theloniousas Monkas, paklaustas, kas jam yra džiazas, atsakė: amžinybės sinkopė tarp mūsų pradžios, kuri iš tiesų yra kažko ankstesnio pabaiga, ir mūsų pabaigos, kuri, neabejotinai, yra kažin ko pradžia. Tikras džiazas – tai improvizacijos šuolis amžinybės akivaizdoje. Greta tokios improvizacijos ar tikrai ko verta įstrigusi ir per jėgą stumiama primityvi melodija esą viskas, prie ko beprisiliestų miesto valdžia – blogai.

Mantvydas Astigaitis

 

About The Author

Related Posts

3 komentarai

 1. Apgailetina

  Robertai Kartaviciau, apsispresk, kokiu vardu dengdamasis rasai savo kliedesius. Ziuriu mugej situacija nepagerejo – jei ir turi apie ka rasyt, tai tik apie rinkos aikste. Gal jie jums uz reklama daroma koki padekos rasta suorganizuotu?

  Atsakyti
 2. Loreta

  Svarstau, kad gal jūs, mugės darbuotojai, bandote į ra lygiuotis? Kaži ar pavyks… Nu tipo davai pastumkime ant ko nors. Gaila, bet kad nelabai gaunasi, nes apie nieką kritiškai daugiau nerašot tik apie ra. Smarkiai juokinga visa tai atrodo. Patiems taip neatrodo?

  Atsakyti
 3. Paulius

  Tai, matyt, į dešimtuką, jei RAfanai taip kudakuoja;) Prižnybo mažumėle;)

  Atsakyti

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.