Per visą Nepriklausomybės laikotarpį, Kėdainiuose nėra buvę tokio didelio masto pratybų, į kurias įsijungtų ne tik ginkluoti, Šaulių sąjungai priklausantys asmenys, bet ir specialiųjų tarnybų atstovai – medikai, ugniagesiai gelbėtojai, policijos pareigūnai.


Visą savaitgalį net du šimtai Vytauto Didžiojo šaulių 2-osios rinktinės šaulių dalyvavo masinėse pratybose „Kėdainių tauras 2019“ Kėdainių mieste bei apylinkėse, kurių metu siekta stiprinti skirtingų institucijų veiklos koordinavimą ir tarpinstitucinį bendradarbiavimą, kuris reikalingas skubiam reagavimui nelaimės bei krizės atveju.

Prasidėjo iškilminga rikiuote

Pratybos prasidėjo šeštadienio ryte iškilminga rikiuote Kėdainių Didžiosios Rinkos aikštėje. Joje dalyvavęs šaulys, Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga dėkojo visiems susirinkusiems šauliams bei tądien priesaiką davusiems naujiems Šaulių organizacijos atstovams už pasirinkimą tarnauti savo Tėvynei.

Pratybos „Kėdainių tauras 2019” prasidėjo šeštadienio rytą, Didžiosios Rinkos aikštėje, iškilminga šaulių rikiuote.


Vėliau startavo pratybos: buvo sušauktas Kėdainių rajono savivaldybės Ekstremalių situacijų operacijų centras ir pagal pasirinktus scenarijus buvo koordinuojami tarpinstituciniai veiksmai likviduojant netikėtas pratybų scenarijuje numatytas situacijas.

Pratybose, be Kėdainių rajono savivaldybės administracijos ir Ekstremalių situacijų operacijų centro narių, dalyvavo Vytauto Didžiojo šaulių 2-oji rinktinė, KASP Dariaus ir Girėno 2-osios rinktinės 207 kuopa, Vytauto Didžiojo šaulių 2-oji rinktinė, Kauno m. GMP stoties Kėdainių ir Kauno greitosios pagalbos komanda, Kauno PGV Kėdainių priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba, Kauno VPK Kėdainių rajono policija.


Vyko ir naktį

Pratybose dalyvavo apie 200 šaulių, kitų institucijų komandų. Pratybų metu Kėdainių mieste patruliavo ginkluoti šauliai, vilkėdami Lietuvos šaulių sąjungos uniformą, vyko susišaudymai mokomaisiais šoviniais, buvo naudojamos dūmų uždangos, buvo padidintas specialiųjų tarnybų (greitosios medicinos pagalbos, policijos, ugniagesių) reagavimas ir judėjimas.

Įvairių situacijų mieste, į kurias turėjo reaguoti Šaulių sąjungos nariai bei pagalbos tarnybos, buvo ne viena: buvo inscenizuoti teroro aktai naftos bazėje bei Kėdainiuose, Birutės gatvėje taip pat – patikrinimo posto užėmimas (kuris vyko nakties metu).

Kėdainiuose, Liepų take stovintis apleistas pirties pastatas buvo paverstas savivaldybės pastatu, tad buvo stebima, kaip šauliai ir tarnybos reaguoja į municipaliteto užėmimą, kaip koordinuoja veiksmus pastatą atsiimant. Pratybų židinių buvo įvairiose miesto vietose.


Vyksta ir teorinės, „stalo“ pratybos

Pasak Kėdainių rajono savivaldybės administracijos vyriausiojo specialisto civilinei ir priešgaisrinei saugai Stasio Okunevičiaus, pratybose dalyvavo keturi ugniagesių gaisrinės technikos vienetai, du medikų ekipažai, savivaldybėje dirbo Ekstremalių situacijų operacijų centras, kuriame buvo 26 nariai.

„Tokio masto ir rimtumo pratybos, su dideliu ir entuziastingu Šaulių sąjungos įsijungimu, tikriausiai yra ne tik pirmosios mūsų mieste, bet ir visoje Lietuvoje. Tiesa, teorinės pratybos Kėdainių savivaldybėje, kuriose dalyvavo pagalbą teikiančių tarnybų atstovai, vyko prieš dvejus metus: tai buvo vadinamosios „stalo“ pratybos“, – teigė pašnekovas.

Pasak S. Okunevičiaus, civilinės saugos pratybos yra vykdomos kiekvienais metais, tiesa, jos būna žymiai mažesnio masto. „Tiems, kas rūpinasi miesto ir rajono saugumu, tiek mažesnės, tiek ir šio savaitgalio jungtinės pratybos duoda labai daug, yra labai naudingos“, – pažymėjo specialistas pridurdamas, kad mūsų tarnybų pasirengimas likviduoti nelaimes bei ekstremalias situacijas visada buvęs geras.


Pratybos įvertintos gerai

„Gyvenimas nestovi vietoje – keičiasi mūsų žmonės, pareigūnai, todėl mums yra svarbu, kad pareigūnai pažinotų vienas kitą iš veido, atpažintų savus žmones. Gali būti, kad įvykus ekstremaliai situacijai vadų nebus, tačiau bus mūsų pavaldiniai, kurie jau žinos, ką daryti, nes bus dalyvavę pratybose.

Tad vienas pratybų tikslų ir buvo pažiūrėti, kaip šauliai dirba ekstremaliose situacijose: kai vyksta susišaudymas, sprogimai, yra dejuojančių sužeistų asmenų. Dar vienas tikslas – pagalba ugniagesiams gelbėtojams lokalizuoti gaisrus, pagalba medikų darbe“, – pažymėjo Vytauto Didžiojo šaulių 2-osios rinktinės vadas Vytautas Žymančius.

Jis pridūrė, kad šios pratybos išryškino silpnąsias ir stipriąsias pasirengimo ekstremalioms situacijoms vietas, tad vykdyti jas ir toliau yra naudinga. Juolab kad su galimais scenarijais susipažįsta ir vietos gyventojai, bendruomenė.

„Pratybų metu incidentų ar nemalonumų su gyventojais pavyko išvengti, dėkojame kėdainiečiams už supratingumą“, – teigė pašnekovas.

Šaulių Vytauto Didžiojo 2-osios rinktinės vado teigimu, visą pasirengimą pratyboms bei eigą jis vertina gerai. „Didelę iniciatyvą rodė ugniagesiai gelbėtojai, taip pat policijos pareigūnai bei medikai. Vyko puikus tarpusavio bendradarbiavimas tarp šaulių sąjungos narių, dalyvavusių pratybose ir šių institucijų darbuotojų“, – pažymėjo V. Žymančius.

Pratybų vertintojas Kauno apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos Civilinės saugos skyriaus vyr. specialistas Adolfas Dembinskas pratybas įvertino taip pat gerai.