Muzikos mokykloje siautė virusas… Folkloro virusas! Nors vaikų atostogų metu mokyklos koridoriuose tampa žymiai tyliau, tačiau tik ne praėjusį pirmadienį, kuomet į mokyklą sugužėjo net šimtas muzikos besimokančių mokinių iš įvairių Lietuvos miestų. Įvairaus amžiaus vaikai ir jaunuoliai ne tik bendravo, bet ir muzikavo – mokiniai tobulino savo meistriškumą bei ruošėsi bendram pasirodymui, skirtam Lietuvos valstybės šimto metų jubiliejui paminėti.

Dalyvauti projekte buvo pakviesti jaunieji muzikantai, grojantys išskirtinai lietuvių liaudies instrumentais: birbynėmis, lumzdeliais, kanklėmis, skrabalais bei akordeonais.

Motyvuojantis projektas

Meistriškumo pamoka: dėstė LMTA docentas Egidijus Ališauskas .

„Folkvirusas 2017“ – taip pavadintas projektas, apjungęs Kėdainių, Jonavos, Raseinių, Kupiškio meno ir Panevėžio rajono muzikos mokyklų tautinių instrumentų ir akordeono skyrių mokinių ir mokytojų komandas, Kėdainių muzikos mokykloje vyko kone visą dieną. Dalyviai bendravo, muzikavo, dalyvavo meistriškumo kursuose, kuriuos vedė Lietuvos muzikos ir teatro akademijos dėstytojai: lektorė, kanklininkė Aistė Bružaitė, docentas birbynininkas Egidijus Ališauskas, akordeonininkas Raimondas Sviackevičius.

Meistriškumo kursų turinį buvo sumanyta formuoti taip, kad tai nebūtų vien techninių ar muzikinių galimybių tobulinimas. Naudojant platesnes savo instrumento pritaikymo galimybes, patrauklesnes darbo formas, gerų rezultatų galima pasiekti ne tik su „konkursiniais“ mokiniais.

„Parinkome tokius kūrinius, kurie būtų lengvai sugrojami net ir neseniai groti pradėjusiems mokinukams, – pasakojo Giedrė Kaziukonienė, Kėdainių muzikos mokyklos projektų vadovė. – Kuomet rašėme šį projektą, orientavomės į paprastą, tradicinių gebėjimų vaiką, ne į konkursuose dalyvaujantįjį (pastarieji jau yra save pasitikrinę, pamatę kitų muzikuojančiųjų kontekste). Tokius mokinius norėjome motyvuoti groti, pasisemti žinių, pasipraktikuoti bei, žinoma, prasmingai praleisti atostogų dieną. Taip pat siekėme, kad vaikas praplėstų folkloro suvokimo ribas ir suprastų, kad tai nėra tai tik močiučių dainos“.

Skambesys nepaliko abejingų

Be kėdainiečių, į projekto veiklas įsitraukė dar keturiuose šalies miestuose muzikos besimokantys vaikai, jaunuoliai. „Kaip ir planavome, iš viso susirinko apie šimtą įvairaus amžiaus dalyvių, grojančių tautiniais instrumentais. Buvo ir keli pirmokėliai, kurie groti lumzdeliais pradėjo vos prieš kelis mėnesius. Be to, mes, kėdainiečiai, galime pasididžiuoti, jog mūsų muzikos mokykla turi visiškai sukomplektuotą tautinių instrumentų skyrių, į kurį įeina kanklės, lumzdeliai, birbynės, skrabalai ir akordeonai“, – pasakojo G. Kaziukonienė.

Visą dieną kėdainiečiai ir svečiai iš kitų miestų dalyvavo meistriškumo pamokose, muzikinėse improvizacijose folkloro temomis, o vėliau tautinės muzikos atlikėjai dalyvavo orkestro „Generalinėje repeticijoje“. Šimto atlikėjų vienu metu atliekamas kūrinys nepaliko abejingų.

„Kuomet suskambėjo galutinis rezultatas, melodinis kūrinių piešinys, pajutau viduje nesuvaidintą pilnatvę. Aplankė labai geras jausmas, įtraukė masiškumas, skambesys, kuris buvo minkštas ir artimas. Tikriausiai instrumentai tautiniais tampa ne veltui, mat garso keliamos vibracijos yra svarbios mūsų identitetui, savos, sklindančios iš širdies“, – užplūdusius jausmus prisiminė G. Kaziukonienė.

Projekto dalyviai visi kartu sugrojo du aranžuotus lietuvių liaudies kūrinius: dainą „Oi, tu eglele“ ir polkutės melodiją.

Akcentas – šimtas

Pasak pašnekovės, visos projekto veiklos praėjo sklandžiai.  „Džiaugiamės, kad projektas praėjo puikiai, o mes visi naudingai praleidome dieną. Iki vasario mėnesio vidurio esame numatę tęstinę šio projekto veiklą – ar tai bus tautinės muzikos festivalis, ar koncertas, kol kas dar nėra galutinai nuspręsta“, – sakė G. Kaziukonienė.

„Folkvirusas 2017“ – tai įžanga į Lietuvos 100-mečio jubiliejaus minėjimą, kuris galės būti paminėtas bendru renginiu – Tautinės muzikos festivaliu „100 minučių muzikos – Lietuvos valstybės jubiliejui“ arba šimto atlikėjų, grojančių tautiniais instrumentais, bendru pasirodymu. Projekto veiklos buvo finansuojamos Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerijos.

Įkvėpė siekti profesionalumo

Pasak projekte dalyvavusios Lietuvos muzikos ir teatro akademijos lektorės, kanklininkės A. Bružaitės, bet koks dėmesys vaikui, jo muzikavimui yra reikalingas ir prasmingas.

Projekto veiklos pradėtos trumpu koncertu: lumzdeliu groja Rugilė Pikelytė .

„Kiekvienas tokio pobūdžio renginys palieka tik pačias geriausias emocijas. Bet koks dėmesys vaikui, jo muzikavimui, asmeniniam tobulėjimui yra vertas pačių didžiausių liaupsių. Ne išimtis ir šis Kėdainiuose įvykęs projektas. Nuoširdžiausi sveikinimai organizatoriams ir renginio dalyviams. Visi dalyviai buvo be galo žingeidūs ir imlūs, noriai muzikavo, sėmėsi žinių ir idėjų. Tiek mokytojai, tiek mokiniai buvo atviri mūsų siūlymams, palankiai reagavo į patarimus bei profesinius pastebėjimus. Mano manymu, vaikams šis projektas paliko išties gilų įspūdį, įkvėpė dar didesniam muzikavimui, profesionalumo siekiui. Kasmet norinčių muzikuoti mūsų nacionaliniais instrumentais skaičius kinta. Mūsų pareiga – vaikus sudominti ir skatinti pamilti šiuos nuostabaus tembro instrumentus bei „užkrėsti“ juos šiuo neišgydomu „virusu“ – meile Lietuvai, muzikai ir savo instrumentams“, – sakė kanklininkė A. Bružaitė.

Panašios naujienos