Lapkričio 24 d. 14 val. Kalnaberžės bendruomenės centre net du šio krašto kolektyvai kartu minės dvi gražias kūrybinės veiklos datas. Kėdainių kultūros centro Kalnaberžės skyriaus folkloro ansamblis „Kalnaberžiai“ švęs 60 metų sukaktį, o Sirutiškio folkloro ansamblis „Radasta“ trigubai jaunesnį – 20 metų jubiliejų.


Intensyviai repetuoja

Dvigubai šventei abu kolektyvai ruošiasi intensyviai repetuodami savo koncertines programas. Jubiliejinio koncerto metu „Kalnaberžiai“ žiūrovams dovanos programą „Kožnądien mato tą kaimą…“, o „Radasta“ – Dainų šventėje pristatytą programą „Tremties prisiminimai“.

Kaimuose meno kolektyvai yra labai reikalingi, nes žmonės turi galimybę įdomiai praleisti laiką, susipažinti ir pabendrauti tarpusavyje bei su kitais kolektyvais

Du amžiumi vyriausius Kalnaberžės skyriaus kolektyvus ruošiasi sveikinti jauniausias jų kolega – Kalnaberžės skyriaus liaudiškos muzikos kapela „Beržynėlis“ (vad. Vytautas Danauskas).

Šis meno kolektyvas su jubiliatais turi tiesioginį ryšį, nes Kalnaberžėje susibūrė lygiai prieš penkerius metus, kai buvo švenčiamos „Kalnaberžių“ 55 metų ir „Radastos“ 15 metų kūrybinės veiklos sukaktys.

Kur du, ten ir trečias

Kėdainių kultūros centro Kalnaberžės skyriaus folkloro ansamblio „Kalnaberžiai“ vadovė Daiva Staškuvienė prisimena, kad prieš penkerius metus per šventę scenoje, kaip dekoracijos, buvo pastatyti seni muzikos instrumentai.

Kėdainių kultūros centro Kalnaberžės skyriaus ir folkloro ansamblio „Kalnaberžiai“ vadovė D. Staškuvienė ir pati muzikuoja kartu su ansambliečiais.

„Koncerto metu man, ansamblio „Kalnaberžiai“ vadovei, suteikė žodį. Tuomet ištariau pranašišką sakinį: „Senieji muzikantai išėjo, paliko savo instrumentus, tačiau labai tikiuosi, jog ateinančių naujų žmonių dėka mes jais dar užgrosime“. Ir mes užgrojome tais muzikiniais instrumentais. Rytojaus dieną. Mėgstu pajuokauti, kad „Kalnaberžiai“ ir „Radasta“ yra „kalti“ dėl „Beržynėlio“ atsiradimo“, – šypsosi D. Staškuvienė.


Renginį ves televizijos žvaigždė

Sekmadienį dvigubame jubiliejuje Kalnaberžės skyriaus kolektyvai sulauks svečių iš Alytaus – liaudiškos muzikos kapelos „Punelė“. Šventinį renginį ves televizijos žiūrovų mylima etnomuzikologė, LRT laidos „Duokim garo“ vedėja Loreta Sungailienė.

„Šventės metu paminėsime dar vieną labai svarbų dalyką. Tai bus Vietos plėtros strategijos priemonės ,,Kultūros savitumo išsaugojimas, tradicijų tęstinumas“ projekto „Ir kasdien regiu tą kaimą“, kurį vykdė Kalnaberžės bendruomenė, pristatymas visuomenei“, – sakė D. Staškuvienė.

Šio projekto, kurio dalį finansavo Kėdainių rajono savivaldybė, Kalnaberžės bendruomenės kiemelyje pastatyta lauko scena-pavėsinė, salėje pasiūtos prabangios scenos užuolaidos, kalnaberžiečių Varnaėdynių šventėje koncertavo ansamblis „Jonis“, taip pat bus apmokėta jubiliejinio renginio vedėjos paslauga.

Kaip kilo pavadinimas?

Šiuo metu folkloro ansamblis „Kalnaberžiai“ yra vyriausias rajono kolektyvas, kuris per visus šešiasdešimt savo gyvavimo metų nebuvo nutraukęs veiklos. Keitėsi laikai, santvarkos, vadovai ir ansamblio nariai. Vieni išėjo, kiti atėjo, tačiau šis kolektyvas gyvuoja iki šiol.

Nuo pat „Kalnaberžių“ susikūrimo dienos jame dainuoja Janina Rumbienė. Kita kolektyvo ilaagamžė yra Saulė Ališauskienė, prisijungusi truputį vėliau, kai ištekėjo už kalnaberžiečio ir atsikėlė gyventi į Kalnaberžę.

„Šios dvi moterys puikiai mena gyvą ir nenutrūkstančią ansamblio istoriją. Kai pradėjau vadovauti ansambliui, sugalvojome, kad mums reikia pavadinimo. Senieji kalnaberžiečiai žino tokį tarmišką posakį „Kalnaberžį gerė verži“ (Kalnaberžiai gerai veržia), reiškiantį, kad Kalnaberžės žmonės yra stiprūs ir patvarūs. Kadangi savo repertuarą atliekame tik tarmiškai, mums ir prilipo tie „Kalnaberžiai“. Tai reiškia, kad mes gerai veržiam“, – šypsosi D. Staškuvienė.


Nuo pradžios iki dabar

Prieš 20 metų Sirutiškio kaime surinkusi aplink save gabius muzikai žmones, sirutiškietė, muzikantų šeimos atstovė Violeta Kažukauskienė-Urbonavičienė įkūrė folkloro ansamblį „Radasta“, kuriam iki šiol tebevadovauja.

Prieš 20 metų Sirutiškio kaime gabūs muzikai žmonė susibūrė į folkloro ansamblį „Radasta“.

„Kartu su Violeta ansamblį kūrė žmonės, tebesantys jame nuo pirmos dienos. Tai – liaudies muzikantas Henrikas Docius su žmona Violeta, atradę daug talentingų kaimo vaikų ir išmokę juos groti armonika, sirutiškiečiai Viktorija Šeliakienė, Alma Bružienė, Nina Milienė, Dana Vasiljeva, Regina Maliaukienė, Dovilė Griškevičienė, Raimundas Januškonis. Ansamblio repertuare vyrauja pokario dainos, romansai“, – vardijo D. Staškuvienė.

2018 metais „Radasta“ paruošė koncertinę programą „Tremties prisiminimai“, su kuria sėkmingai pasirodė Lietuvos Šimtmečio dainų šventėje, ir kurią rengiasi pristatyti vietos bendruomenėms per savo kūrybinės veiklos 20-ąjį jubiliejų.

Dažnai koncertuoja

Abu Kalnaberžės skyriaus kolektyvai dažnai koncertuoja savo ir aplinkinių rajonų renginiuose, šventėse.

Šiuo metu „Kalnaberžiuose“ groja ir dainuoja dvylika moterų ir vyrų, o „Radastoje“ – trylika. Vyriausios kolektyvus lankančios dainininkės yra kalnaberžietė Saulė Ališauskienė ir sirutiškietė Viktorija Šeliakienė. Jauniausia Sirutiškio ansmablyje yra Ingrida Pavolienė, o Kalnaberžės – vadovė D. Staškuvienė.

Kėdainių kultūros centro Kalnaberžės skyriaus folkloro ansambliui „Kalnaberžiai“, Kėdainių rajono Paraplegikų asociacijos vokaliniam ansambliui „Almėja“ vadovaujanti D. Staškuvienė pati gimė, augo ir tebegyvena Kalnaberžėje.

„Didžiuodamasi galiu pasakyti, kad esu grynakraujė kalnaberžietė – mano tėvai ir seneliai, net proseneliai kilę tik iš Kalnaberžės. Taip pat čia gyvena daug mano giminaičių“, – pabrėžė D. Staškuvienė.


Yra kaip viena šeima

Pasak D. Staškuvienės, kaimuose meno kolektyvai yra labai reikalingi, nes žmonės turi galimybę įdomiai praleisti laiką, susipažinti ir pabendrauti tarpusavyje bei su kitais kolektyvais. Šis laisvalaikio užsiėmimas suteikia progą koncertuoti kitose bendruomenėse Kėdainių krašte ir už rajono ribų.

„Galbūt kažkam atrodo, kad žmogus lanko mėgėjų meno kolektyvą dėl to, kad to prašo vadovas, bet tikrai taip nėra. Kiekvienas groja, dainuoja pirmiausiai dėl savęs. Labai myliu šiuos šviesuolius, kurie noriai lanko repeticijas ir dar mieliau koncertuoja bei, kaip pasakė šviesios atminties dainininkė Elena – mes tampame šeima. Tikrai taip. Didžiuodamasi galiu tai patvirtinti“, – kalbėjo D. Staškuvienė.

Be ko neišgyventų

Be ko neišgyventų šie meno kolektyvai? Be entuziastingai nusiteikusių vietos gyventojų ir geradarių. Tuo įsitikinusi pašnekovė.

„Neišgyventume mes be žmonių. Negi tuščioms sienoms vadovaus vadovas, jeigu jis nesugeba pritraukti žmonių? Todėl pirmiausia ir noriu padėkoti mane supantiems saviveiklininkams, muzikantams, kolegoms, tiesiog mano kaimelio gyventojams, kurie paskambina prieš renginį ir paklausia: gal tau reikia pagalbos?“ – kalbėjo D. Staškuvienė.

Kalnaberžės skyriaus vadovė už šių dviejų kolektyvų gyvavimą dėkinga rajono savivaldybei, Kėdainių kultūros centrui, Surviliškio seniūnijai, Kėdainių rajono vietos veiklos grupei, reabilitacijos centrui „Vilties švyturys“, vietos ūkininkams, verslininkams ir visiems renginių rėmėjams.

„O ypač esu dėkinga mūsų žiūrovams, kuriems vis dar įdomu, kas vyksta kaime. Juk kam mes ruoštume koncertines programas, rengtume renginius, vykdytume projektus, jei ne jie“, – pabrėžė D. Staškuvienė.

Panašios naujienos