Kalnaberžės dvaro sodyba Surviliškio seniūnijoje yra nekilnojamoji kultūros vertybė, kurią netinkamai saugojo ir prižiūrėjo bendrovė „Lukta“, todėl ji iš verslininkų paimta teisėtai, praėjusią savaitę konstatavo Lietuvos apeliacinis teismas.

Šiame dvare savo vaikystę praleido ryškiausias Rusijos imperijos reformatorius P. Stolypinas.

Šiame dvare savo vaikystę praleido ryškiausias Rusijos imperijos reformatorius P. Stolypinas.

Bendrovė „Lukta“, kai 2001 metais pirko dvarą, priklausė Darbo partijos įkūrėjui, dabartiniam Seimo nariui Viktorui Uspaskichui.
Teismas konstatavo, kad dvaro sodyba, priešingai nei teigė „Lukta“, buvo prižiūrima aplaidžiai, nebuvo imtasi šios kultūros vertybės tinkamos priežiūros ir sutvarkymo.
Įgiję nekilnojamąją kultūros vertybę verslininkai nesielgė kaip apdairūs ir rūpestingi šeimininkai, nevykdė įstatymų, nebendradarbiavo su Kultūros vertybių apsaugos departamentu, nevykdė jo nurodymų, teigiama teismo pranešime.
Kita vertus, Apeliacinis teismas pripažino, kad dėl prastos vadinamojo Piotro Stolypino dvaro sodybos pastatų būklės iš dalies yra atsakingas ir Kultūros paveldo departamentas. Mat iki pardavimo „Luktai“ dvaras nebuvo tinkamai prižiūrimas.
Kultūros paveldo departamentas kelerius metus po to, kai „Lukta“ įsigijo pastatus, nereikalavo iš bendrovės realių darbų ir tik vėliau pradėjo domėtis, kaip dvaro sodyba yra prižiūrima.
„Byloje surinkta medžiaga leido teismui padaryti išvadą, kad valstybei dar tebesant objekto savininku pastatai nebuvo užkonservuoti ir dėl to taip pat galėjo nukentėti nuo aplinkos poveikio“, – teigiama Apeliacinio teismo pranešime.
Dėl to teisėjų kolegija nusprendė sumažinti iš verslininkams priteisiamos žalos dydį. Vietoj anksčiau priteistų beveik 340 tūkst. litų žalos įmonė „Lukta“ turės sumokėti valstybei per 233 tūkst. litų.
2012 metų pabaigoje Panevėžio apygardos teismo sprendimu dvaras perimtas valstybės žinion.
Ši Lietuvos apeliacinio teismo nutartis dar gali būti skundžiama kasacine tvarka Lietuvos Aukščiausiajam Teismui.
Kalnaberžės dvaro rūmai statyti neogotikinio stiliaus, juos supa mišraus tipo parkas, kuris įkurtas XIX amžiaus viduryje. Pietinėje parko dalyje buvo dvi salos, apsuptos kanalų.

About The Author

Related Posts

2 Responses

  1. Rimantas

    Jo, Kėdainių kunigaikščiu tituluojamas Viktoras Uspaskichas spjovė į vieno pažangiausiėų carinės Rusijos imperijos premjero Piotro Stolypino atminimą… Matyt, kunigaikščio galybė įspūdinga tik deklaracijose. Tokį dvarą atgaivinti – ne per TV pasimaivyti.

    Atsakyti
  2. Jonas

    O ką, geriau pagalvojus, tas Uspaskichas padarė Kedainiuose? Mėgsta girtis sutvarkytu senamiesčiu, bet juk tai – ne jo, o V.Muntiano nuopelnas. Pastarajam pasitraukus, viskas taip ir liko, kaip Šlapaberžėje: jau daug metų nieko reikšmingesnio nepadaryta.

    Atsakyti

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.