Kaip itin karštas dienas išgyvena kėdainiškiai, ar šiomis dienomis padaugėjo greitosios medicinos pagalbos iškvietimų ir dėl kokių priežasčių ji kviečiama, kaip apsisaugoti kaitrių saulės spindulių bei perteklinės šilumos, kad jaustumėmės žvalūs bei darbingi, teiravomės VšĮ Kėdainių PSPC Greitosios medicinos pagalbos skyriaus skubiosios medicinos pagalbos slaugos specialistų. O svarbiausia, kokių medikų įspėjimų ar patarimų būtina laikytis.

Kėdainių PSPC GMP skyriaus skubiosios medicinos pagalbos slaugos specialistė R. Barisnevičienė atvykusi į iškvietimą paaiškina, kaip saugoti sveikatą karštomis dienomis.

Pasidomėjus, kiek būta iškvietimų sinoptikų įvardytą karščiausią metų, praėjusio pirmadienio dieną, skubiosios medicinos pagalbos slaugos specialistė Elytė Žalakevičienė patvirtina, kad iškvietimų skaičius labai svyruoja – vieną dieną būna mažiau, kitą – daugiau.

Ypač jų padaugėja per savaitgalio dienas, kuomet gausiau naudojama alkoholio. Kai paprastai per parą vidutiniškai sulaukiama 35 pagalbos skambučių, praėjusio pirmadienio parą buvo užregistruota 47 iškvietimai, praėjusį sekmadienį – 50, o šeštadienį – 38. Iš viso liepos mėnesį buvo gauta 1 175 pagalbos skambučiai, birželį – 1 164.

,,Tokiame karštyje alkoholio panaudojimas kad ir nedidelėmis dozėmis visiškai išsekina organizmą, nes jis sulaiko šilumą, todėl žmogus gali netekti sąmonės. Naudojant alkoholį žmonės net nejunta ir nesuvokia, ar svaigsta galva nuo alkoholio ar nuo karščio. O ką jau kalbėti, kas gresia, kai pavartojus alkoholio einama maudytis, neva norint atsigaivinti“, – pastebi kita skubiosios medicinos pagalbos slaugos specialistė Roberta Barisnevičienė.

Medikų pastebėjimu, dažnas lietuvis neįsivaizduoja buvimo su draugais prie vandens telkinio karštą vasaros dieną be alkoholio – jis atrodo gyvybiškai būtinas, tarsi nemokame kitaip poilsiauti gamtoje.

Nepamirškite gerti vandens

R. Barisnevičienės teigimu, karštis yra pavojingas ne tik vyresnio, bet ir vidutinio amžiaus žmogui bei vaikui. Greitosios pagalbos nesikviečia tiesiogiai dėl perkaitimo, bet dėl perkaitimo pasekmių, kai žmonės praranda sąmonę, jiems sutrinka širdies ritmas, padidėja arba sumažėja kraujo spaudimas ar pan.

,,Gausiai prakaituojant per karščius organizmas praranda per daug vandens, kūne sutrinka skysčių ir elektrolitų pusiausvyra, o padidėjus viso kūno dehidratacijai, žmogų gali ištikti net mirtis. Netekus daug skysčių, organizmas praranda daug kalio, kalcio magnio ir kt. mineralinių medžiagų, todėl žmonės pasijunta blogai. Labiausiai iš organizmo skysčius pašalina kofeinas, todėl išgėrus puodelį kavos, reikia išgerti bent du puodelius vandens, taip pat nuo kavos tirštėja kraujas. Kiek įmanoma, reikėtų vengti buvimo atvirame ore nuo 11 iki 16 val. Žmogų gali ištikti ne saulės, bet šilumos smūgis, kurį gali patirti ir sėdint uždaroje patalpoje. Atvažiavus pas medikus išsikvietusį žmogų, mes visad pamokom, paaiškinam, kaip reikėtų arba nereikėtų elgtis karštomis dienomis, tačiau ar visi paiso tų pamokymų, mes nežinome“, – šyptelna Roberta.

Medikai primena nepamiršti nuolat gurkšnoti vandenį. Būtent paprastą ar mineralinį negazuotą vandenį, vengti saldžiųjų gazuotų gėrimų, kurie dar labiau padidina troškulį.

Venkite alkoholio

Pasidomėjus, kokių atsargumo priemonių laikytis ilsintis prie vandens telkinių, medikai sutartinai atsako – negerti alkoholio. Užtenka net mažo alkoholio kiekio, kad žmogus prarastų orientaciją, mat karštyje alkoholio poveikis yra stipresnis, tada ir atrodo, kad ,,jūra iki kelių“, jaučiasi viską galintys, bebaimiai, nori pasirodyti prieš kitus, ima šokinėti į vandenį, nardyti.

Praėjusią savaitę, būdamas prie vieno vandens telkinio Kėdainių rajone, 31-erių metų vyras šoko ant galvos į vandenį, nors vandens buvo mažne iki kelių. Laimei, kad pasekmės buvo ne pačios skaudžiausios – vyriškis patyrė sprando traumą. Nukentėjęs, kuris buvo vartojęs alkoholio, nuvežtas į Kauno klinikinę ligoninę, bet vėliau paguldytas į Kėdainių ligoninės traumatologijos skyrių stebėjimui.

Liepos mėnesį užregistruota 1 175 pagalbos skambučiai, karščiausią vasaros dieną, praėjusį pirmadienį

Būtina vedinti patalpas

Šiuo laikotarpiu itin suintensyvėja lėtinės širdies bei kraujagyslių ligos, turintiems padidintą kraujo spaudimą, jis gali dar labiau padidėti. Todėl dėl šių ligų turintiems problemų, ypač reikėtų saugotis tiesioginių saulės spindulių, tvankaus oro, vengti sunkaus fizinio darbo. ,,Kai nuvažiuoji pas tokius pacientus, paaiškėja, kad jie mažai naudoja skysčių, nors ir neina į lauką, bet sėdi nevėdintuose kambariuose. Atėjus į tokius namus, mums patiems prakaitas pradeda žliaugti, o ką jau kalbėti apie ten gyvenančius žmones. O jeigu dar namuose laikomi naminiai gyvūnai – katės ar šunys, galit suprasti, koks toje patalpoje tvyro oras“, – teigia E. Žalakevičienė, pridūrusi, kad vyresnio amžiaus žmonės moka apsisaugoti nuo karščio – jie paprastai nekelia kojos iš namų.

Neišgerkite… bitės

Skubiosios medicinos pagalbos slaugos specialistė Loreta Zubrickienė atkreipia dėmesį į dar vieną labiau vasarą tykantį pavojų, nes būtent šiltuoju laikotarpiu atsiranda didesnė tikimybė būti sugeltam bičių, širšių, vapsvų ar kitokių vabzdžių.

,,Labai reikia žiūrėti, ne tik kai valgai, bet ir kai geri. Reikia būti atidžiam, prieš užsiverčiant bet kokio gėrimo skardinę, ypač alaus ar saldžių gėrimų. Gali net nepastebėti, kai į skardinės vidų bus įlindusi širšė ar vapsva, o geriant ims ir įgels į lūpą, kuri gali smarkiai ištinti. Tokių atvejų yra buvęs ne vienas. Pasitaiko įgėlimų ir į kojas, bet dažniausi ir pavojingiausi veido srityje. Tie, kurie yra alergiški vabzdžių įgėlimui, jau žino, kokias priemonės naudoti, kad būtina po ranka turėti adrenalino ar ant sugeltos vietos dėti šaltą kompresą, tačiau atsiradus organizmo reakcijai, būtina kviesti medikus“, – pataria patyrusi specialistė.

Kaip jau buvo minėta, mažiau karščiams atsparūs jaunesnio amžiaus vaikai, kurie daugiau laksto gryname ore, daugiau išprakaituoja. Tai juos pykina, tai jiems pilvuką skauda ar viduriuoja. O tam priežasčių gali būti įvairiausių. Kad mūsų mažieji gerai jaustųsi karštomis vasaros dienomis, juos atidžiau turėtų prižiūrėti tėveliai.

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.