Praėjusią savaitę dauguma rajono kaimo bendruomenių vadovų rinkosi į Kalnaberžėje Kėdainių vietos veiklos grupės surengtą tarptautinę konferenciją „Bendruomeninio verslumo formavimas“. Tai „Teritorinio ir tarptautinio bendradarbiavimo“ projekto „Bendraujam be ribų“ renginys.  

Virginija Vilkelienė ir Vaida Stanevičienė jau gali pasigirti, kad jų bendruomenės žengia teminių kaimų keliu.

Virginija Vilkelienė ir Vaida Stanevičienė jau gali pasigirti, kad jų bendruomenės žengia teminių kaimų keliu.

Šioje konferencijoje siekta pasiaiškinti bendruomeninio verslumo perspektyvas 2014-2020 metais, kokios yra galimybės stiprinti partnerystės ir bendradarbiavimo ryšius, formuojant vietinių paslaugų plėtrą, kuri didintų vietos produktų ir paslaugų kokybę bei savitumą, užtikrinant pridėtinės vertės sukūrimą, pasidalinti pavyzdžiais iš Europos.
Šias aktualijas drauge su kėdainiečiais aiškinosi Kupiškio ir Rietavo rajonų vietos veiklos grupių atstovai bei kolegos iš Latvijos ir Čekijos. Naudingų žinių bendruomenėms pateikė Kėdainių darbo biržos, Valstybinės mokesčių inspekcijos, mokymo įstaigų ir konsultacinių įmonių atstovai.

Ažytėnų kaimo bendruomenės vadovė Daiva Streigienė džiaugiasi, kad įkūrę siuvyklą  ažytėniškiai pasielgė teisingai.

Ažytėnų kaimo bendruomenės vadovė Daiva Streigienė džiaugiasi, kad įkūrę siuvyklą ažytėniškiai pasielgė teisingai.

Ne tik tvarko namus, bet ir imasi veiklų
„Mūsų rajono bendruomenės gana aktyvios. Iš visų 77 administruojamų projektų net 21 skirtas skatinti socialinius bei verslumo įgūdžius. Džiaugiamės, kad 16 projektų bendruomenės jau užbaigė įgyvendinti. Pirmuoju finansavimo etapu kaimai labiau orientavosi į savo aplinkos pagerinimą bei atnaujinimą, o būsimame etape nuo kitų metų iki 2020-ųjų net 75 procentai paramos lėšų bus skirta veikloms. Mūsų krašto bendruomenės tam rimtai ruošiasi ir jau dabar žengia pirmuosius verslumo žingsnius. Turiu pastebėti, kad kaimo žmonės jau žino, kas yra bendruomeninis verslas. Jis orientuotas į investicijas, kurios gerina žmonių gerovę, o ne siekia vien tik pelno“, – sakė Kėdainių rajono vietos veiklos grupės pirmininkė Aušra Vaidotienė.

Pirmieji teminių kaimų žingsniai
Kėdainiečiai jau gali pasigirti pirmųjų teminių kaimų kūrimu. Pelėdnagiškių Pelėdų kaimas su savo programa vis daugiau atgarsių ir susidomėjimo sulaukia ne tik savame krašte, bet ir visoje Lietuvoje. „Į mūsų kaimą atvažiuoja ir rajono mokinukai, ir bendruomenės iš įvairių Lietuvos vietovių. Supažindiname su savo gyvenimu, pasiūlome pramogų, pavaišiname“, – sakė Pelėdnagių bendruomenės centro vadovė Virginija Vilkelienė.
Ne mažiau garsus ir Nociūnų kaimas, kuris baigia įgyvendinti teminio „Nociūnų muilinyčios“ kaimo projektą. „Džiugu, kad jau pavasarį galėsime švęsti įkurtuves. Net ir neturėdami visai užbaigtų namų sėkmingai verdame muilą ir juo prekiaujame mugėse. Turime įsigiję visą įrangą ir vos tik baigsime įsirengimą, pradėsime edukacinę veiklą“, – sakė Nociūnų kaimo bendruomenės pirmininkė Vaida Stanevičienė.
Ažytėnų kaime baigiama įrengti siuvyklą, į kurią jau dabar siuvimo amato pasimokyti susirenka iki dešimties kaimo moterų. „Nutarę įsirengti siuvyklą, tikrai neprašovėme. Žmonėms reikia paslaugų. Draugaujame ir su Krakių gimnazistais. Kartu su vaikais mokomės siūti, siuvinėti. Esu įsitikinusi, kad plėtodami paslaugas, kaimai tikrai žengia teisingu keliu“, – sakė Ažytėnų kaimo bendruomenės vadovė Daiva Streigienė.

Rimtautas Ardavičius tikisi Kalnaberžės bendruomenės veiklas susieti su žemdirbyste.

Rimtautas Ardavičius tikisi Kalnaberžės bendruomenės veiklas susieti su žemdirbyste.

Gražūs ateities planai
Be minėtų bendruomenių, į verslumą linksta juodkaimiškiai, kurie kuria Prieskonių kaimą, labūnaviškiai ir lančiūnaviškiai planuoja duonos kepimu užsiimti, o gudžiūniškiai ir vainotiškiečiai žada spausti sultis.
Konferencijos šeimininkas Kalnaberžės kaimo bendruomenės pirmininkas Rimtautas Ardavičius sakė, kad jų kaimo žmonės džiaugiasi susitvarkę namus ir dabar susimąsto apie veiklas: „Turime planų imtis verslo. Turime šiek tiek žemės, tai planuojame ką nors žemdirbiško veikti. Viskas priklausys, kokia ir kaip bus skiriama parama ateityje. Be paramos užsiimti verslu kaime labai sunku – vien entuziazmo nepakanka.“
Vien šia konferencija kaimo verslumo projektai neapsiribos. Ateityje žadama dar ne kartą susirinkti, pasidalyti patirtimi ir patarimais, kaip bendruomenėms išgyventi.

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.