Rugsėjo 14-ąją Kėdainių rajono paraplegikų bei aklųjų ir silpnaregių draugijų nariai įsidrąsino garsiai pasakyti – „Mes esame“ ir norime  gyventi visavertį gyvenimą.

Patekti į Registrų centrą trukdo prie turėklų pastatytas gėlių vazonas, o judantys vežimėliuose tik lauke gali tvarkyti su šia įstaiga susijusius reikalus, nes užvažiavimo čia nėra.

Patekti į Registrų centrą trukdo prie turėklų pastatytas gėlių vazonas, o judantys vežimėliuose tik lauke gali tvarkyti su šia įstaiga susijusius reikalus, nes užvažiavimo čia nėra.

Dėl įvairių priežasčių netekę laisvo judėjimo kraštiečiai bandė patekti į sveikiesiems be kliūčių pasiekiamas įstaigas. „Paštas, Registrų centras, Mokesčių inspekcija, Policija – mūsų nariams sunkiai pasiekiami. Nors kai kur ir įrengti nuolydžiai įvažiuoti ratukais, tačiau viduje esantys slenksčiai tampa didelėmis kliūtimis. Ne kartą įsitikinome, kad ne mūsų negalia, bet aplinka tam tikrose situacijose žmones daro neįgaliaisiais“, – sakė Kėdainių rajono paraplegikų asociacijos vadovė Alma Margevičienė.
„Po traumos prieš penkerius metus buvau priversta sėsti į vežimėlį. Pamažu išmokau su juo judėti po namus. Gaila, bet į miestą viena išvažiuoti negaliu. Mano vežimėlis yra elektrinis, patogus, tačiau įvarios kliūtys jam sunkiai įveikiamos. Vasarą norėjau aplankyti rotušės kiemelyje vykusį romansų koncertą, bet į jį nepatekau, nes senamiestyje aukšti šaligatviai ir aš su savo vežimėliu nuo jų nenusileidžiu. Net į seniūniją negaliu įvažiuoti. Ten yra puikus užvažiavimas, bet viduje esantys slenksčiai man problema“, – savo bėdomis dalijosi kėdainietė Irena.
Jaunasisi Modestas stengiasi kuo dažniau ištrūkti į gatvę. Kadangi gyvena daugiabučio namo pirmajame aukšte, vaikinukas žemyn nuvažiuoja nesunkiai, bet namo sugrįžti vienas negali – įvažiavimas įrengtas per status.

Modestas ir Irena norėtų gyventi visavertį gyvenimą, tačiau to padaryti neleidžia aplinka.

Modestas ir Irena norėtų gyventi visavertį gyvenimą, tačiau to padaryti neleidžia aplinka.

Drąsiai važinėdamas nuo šaligatvių, Modestas ne kartą išgriuvo. „Gerai, kad aplinkui yra gerų žmonių. Dažnas pasisiūlo padėti nuvažiuoti nuo šaligatvio ar padėti įveikti slenksčius“, – kėdainiečių paslaugumą gyrė vaikinas.
Daugelį metų tik su vežimėliu judanti Elena sakė, jog situacija Kėdainiuose pamažu gerėja, tačiau pokyčiai, vedantys miestą į draugiškumą neįgaliesiems, labai nedideli: „Gerai, kad mano rankos tvirtos ir aš galiu drąsiai stumti savo vežimėlį. Be to, turiu žmogų, kuris nuolat lydi ir padeda sutvarkyti įvairius reikalus. Buvo atvejis, kai reikėjo tvarkyti dokumentus Registrų centre, tai ne aš į vidų patekau, bet centro darbuotoja turėjo išeiti į lauką ir visus dokumentus pildyti. Mes nenorime daug. Norime, kad bent būtume išgirsti ir situacija gerėtų. Apmaudu, kai matome tvarkomas gatves, bet nuolydžiai neatitinka standartų. Kenčiame ne tik mes, bet ir kiti sunkiai judantys mūsų kolegos, nepatogumų kai kur patiria ir senesni kraštiečiai.“
Akcijos „Mes esame“ dieną paraplegikai ir neregiai aplankė centrinį paštą, Registrų centrą, Mokesčių inspekciją. Į pirmąsiais dvi įstaigas vežimėliais patekti neįmanoma, nes nėra užvažiavimų. Nors Registrų centras ir turi turėklus, bet prie jų pastatytas vazonas tampa tyčine kliūtimi sunkiai judantiems. Į mokesčių inspekciją paraplegikai pateko per vidinį kiemą, bet vos įvažiavę į vidų susidūrė su didoku slenksčiu. Šios įstaigos darbuotojai atidžiai įsiklausė į judėjimo problemų turinčiųjų prašymus ir pažadėjo pakabinti nuorodas, vedančias į vidinį kiemą. „Po metų jums būsime gerokai draugiškesni. Jei kitą rudenį mus aplankysite, tai į vidų pateksite be pašalinių pagalbos ir kartu galėsime draugiškai išgerti arbatos“, – pažadėjo Mokesčių inspekcijos specialistas Alvydas Mažeika.

Paštas sunkiai įveikiamas ir sėdintiems vežimėliuose, ir silpnageriams, ir senesnio amžiaus žmonėms.

Paštas sunkiai įveikiamas ir sėdintiems vežimėliuose, ir silpnageriams, ir senesnio amžiaus žmonėms.

Pasak rajono Socialinės paramos skyriaus vyriausiojo specialisto Donato Stelmoko, rajono savivaldybė šįmet 30 tūkstančių eurų skyrė aplinkos pritaikymui neįgaliesiems: „Draugiškesni judantiems rateliuose tapo muziejus, ligoninė, Dotnuvos seniūnija, kai kurie bibliotekos filialai ir lopšelis-darželis „Vyturėlis“. Mes pagal galimybes stengiamįės padėti neįgaliesiems integruotis į visuomenę. Reaguojame į visas pastabas ir pasiūlymus.“
Paraplegikų asociacijos vadovė A. Margevičienė tikisi, kad po metų surengus tokią akciją, ne viena šįkart neįveikta kliūtis bus pašalinta.

Panašios naujienos