Vyresnieji Josvainių krašto šviesuo­liai džiaugiasi, kad pastaraisiais metais miestelio gimnazistai vis labiau domisi savojo krašto praeitimi. 

Albina Mackevičienė (dešinėje) ir Virginija Šilkaitienė padėjo įgyvendinti sumanymą – kartu su gimnazistais sukurti instaliaciją partizanų atminties pagerbimui.

Albina Mackevičienė (dešinėje) ir Virginija Šilkaitienė padėjo įgyvendinti sumanymą – kartu su gimnazistais sukurti instaliaciją partizanų atminties pagerbimui.

„Labai smagu, kad gimnazijos bendruomenė randa laiko savam kraštui pažinti. Jau turbūt nerasime vaikų, kurie nežinotų, kad pokario metais Josvainių apylinkėse kovėsi partizanai, kad dešimtys jų buvo nužudyta ir palaidota dabartiniame parkelyje. Mums lieka tik gražiai įamžinti didvyrių atminimą ir nepamiršti to, ką jie darė. Labai svarbu žinoti, kur ir šalia ko gyveni“, – sakė Josvainių bendruomenės centro pirmininkė Danguolė Raudeliūnienė.
Josvainiečių teigimu, miestelio parke palaidoti maždaug šimto partizanų palaikai. „Esame išsiaiškinę 41 partizano asmenybes. Žinome, kad Josvainių, Pernaravos ir Ariogalos apylinkėse partizanavo nemaži tautiečių būriai. Mūsų miestelio miško broliams vadovavo Vladas Pabarčius. Jo vadovaujami partizanai okupantams priešinosi nuo 1945 iki 1948 metų. Yra žinoma, kad partizanų palaikus buvo leista šioje dabartinio parko pievoje palaidoti tik po savaitės, kai jie buvo nužudyti. Josvainiečiai labai pagarbiai elgiasi parke – čia niekas nedirbo žemės, nestatė namų. Nors darželis ir keli daugiabučiai yra iškilę ant palaikų palaidojimo vietų“, – sakė D. Raudeliūnienė.

Trumpam stabtelėta prie paminklo, pastatyto Josvainių krašto partizanų atminimui įamžinti.

Trumpam stabtelėta prie paminklo, pastatyto Josvainių krašto partizanų atminimui įamžinti.

Josvainiečiai turi norą išleisti knygelę apie savo krašto partizanus. Jau keleri metai istorikas Vaidas Banys kruopščiai renka medžiagą, ne tik apklausdamas vietinius gyventojus, bet ir varstydamas archyvų duris.
Šįmet partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės dienos išvakarėse josvainiečiai nepamiršo pagerbti savojo krašto didvyrių. Kartu su ariogališkiais ir pernaraviškiais josvainiečiai lankė partizanų žūties vietas, meldėsi, dalijosi prisiminimais.
„Savo miestelio parką norime pavadinti „Atminties parku“. Jame jau pradėtas kai kurių kraštiečių įamžinimas. Dar tolimais 1995 metais parke pastatytas paminklas žuvusiems partizanams. Kadangi jame įrašyti ne visų žuvusiųjų vardai, tai šįmet nutarėme partizanus pagerbti ir gimnazistų kurtomis instaliacijomis. Vienoje iš rugiagėlių pavaizdavome Lietuvą, kurios centre aguonos simbolizuoja Josvainius, Pernaravą ir Ariogalą, o kitoje – ant liaunų vytelių kabo varpeliai. Taip partizanų vėlės dabarties kartoms primena apie save“, – sakė josvainietė menininkė Albina Mackevičienė.