Savivaldos rinkimai tradiciškai sulaukia mažiausiai dėmesio ir mažiausio aktyvumo. Tačiau šįkart vykę tiesioginiai merų rinkimai pakėlė rinkėjų aktyvumą keliais procentais. Atsigręžus į šiuos rinkimus, džiugina faktas, kad Visoje Lietuvoje, neišskiriant Kėdainių gana aktyvus buvo jaunimas.

jaunimasPastarieji savivaldos rinkimai tik dar labiau sustiprino prielaidą, kad jaunimo balsai ir „jaunasis rinkėjas“ tampa vis svarbesnis kiekvienuose rinkimuose ir be pastarojo rinkėjo tipo yra neįmanoma laimėti konkrečių rinkimų bent jau pirmajame ture. Tuo puikiausiai galėjo įsitikinti Darbo partijos kandidatė į rajono merus Nijolė Naujokienė. Niekas pernelyg nesitikėjo, jog Darbo partijos tėvonijoje atsiras opozicijos kandidatų, gebėsiančių mesti iššūkį N. Naujokienei, tad pergalė, mažesne nei 50 proc. persvara pirmajame ture, daug kam sukėlė nuostabą ir suteikė optimizmo, kad gali būti nutrauktas beveik du dešimtmečius Kėdainių rajone vyraujančios partijos monopolis.

Vienas iš matomiausių faktorių, leidusių patyrusiam vietos politikui Sauliui Grinkevičiui surinkti beveik trečdalį balsų ir patekti į antrą turą, buvo jaunojo rinkėjo balsai. Peržvelgus balsavimo statistiką atskirose apylinkėse akivaizdžiai išsidiferencijuoja S. Grinkevičiaus ir N. Naujokienės rinkėjai. Darbo partijos kandidatė daugiausia pasitikėjimo sulaukė kaimų apylinkėse – kuo demografiškai mažesnė apylinkė – tuo didesnis N. Naujokienės palaikymas. Kita akivaizdi tendencija – balsą už N. Naujokienę buvo linkę atiduoti neturtingesni rinkėjai – veikiausiai suvilioti didžiausių atlyginimų šūkio. Tuo tarpu S. Grinkevičiaus rinkėjas išryškėjo miesto apylinkėse, kuriose yra demografiškai jaunesnis, labiau išsilavinęs ir didesnes pajamas gaunantis rinkėjas.

Kaip šią informaciją turėtų suvokti eilinis rinkėjas? Ar tai reiškia, jog N. Naujokienei labiausiai rūpi ekonomiškai silpniausia kėdainiečių kategorija, gyvenanti kaimiškose vietovėse, o S. Grinkevičius domisi tik tuo, kas dedasi mieste ir atstovauja tik daug uždirbančių kėdainiečių interesams?

Veikiausiai į tokį štampavimą ir taikė Darbo partijos rinkimų strategai, kurie skambiai išsikėlė didžiausių atlyginimų šūkį, kai su pastarąja partija susijusios verslo grupės moka gana mažus atlyginimus rajone, o teigiamą statistiką pasisavina iš kelių sėkmingai rajone veikiančių įmonių, tarp kurių ir darbiečių oponento Sauliaus Grinkevičiaus vadovaujama bendrovė „Daumantai LT“. Iš socialinėje medijoje sklandančių minčių ir kalbintų pilietiškai aktyvių jaunuolių nuomonių ryškėja, jog, neskaitant Darbo partijai palankių jaunuolių, kurių dauguma neturi reikiamo amžiaus balsuoti, jaunasis rinkėjas išimtinai balsavo už S. Grinkevičių. Kokia šios tendencijos priežastis, kodėl S. Grinkevičius pritraukė jaunuosius balsuotojus? Vieno universalaus atsakymo nėra, bet viena pagrindinių priežasčių, kurią pateikia kalbinti jaunieji rinkėjai, yra noras keistis, įnešti teigiama patirtimi grįstų permainų. Jaunieji rinkėjai, tokius lūkesčius dažniausiai sieja su S. Grinkevičiumi, įvardindami jo sėkmingą karjerą versle, aktyvią veiklą bendruomenėse, stiprų kontaktą su jaunimu. Pastarasis ryšys yra toks stiprus, jog savanorišku pagrindu viename socialinių tinklų įkurta grupė „Laisvi Kėdainiai“ oponentų netrukus buvo pakrikštyta, kaip S. Grinkevičiaus inspiruota grupė. Šis vienareikšmiškas palaikymas neabejotinai bus labai svarbus ir antrajame turo rezultatams, nes jame tikimasi mažesnio rinkėjų aktyvumo. Kol Darbo partija telkia rinkėjus pasitelkusi neutraliais turinčius būti seniūnus, S. Grinkevičius vis toliau stiprina bendradarbiavimą su įvairiomis jaunimo grupėmis, inicijuoja ir remia jaunimo iniciatyvas. „Ko gero, tai ir yra pagrindinė priežastis dėl ko, jaunasis rinkėjas yra linkęs balsuoti už Saulių Grinkevičių mero rinkimuose“ – sakė aktyvumo ir veiklų nestokojantis Dovydas Sagaitis. Anot jo, Darbo partijai metusio S. Grinkevičiaus sėkmė padėjo išjudinti vangų susidomėjimą rajono savivalda, o tai savaime jau yra didžiulė sėkmė Kėdainių rajonui.

Valentinas Jankauskas

One Response

  1. hgf

    Jetau jetau, tikiuos pagaliau ta purvina darbo partija isspirs is Kedainiu

    Atsakyti

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.