„Nieko gėdingo, kad neturi darbo, kol jo ieškai. Kai neieškai, jau yra gėda“, – tokį padrąsinimą Kėdainių jaunimui perdavė profesionalus lektorius Mindaugas Vidugiris, praėjusį penktadienį darbo biržoje įsikūrusiame Jaunimo darbo centre vedęs patyriminį dinaminį asmenybės užsiėmimą. 

„Jeigu būsi aktyvus, dalyvausi diskusijoje, tai bus galimybė geriau pažinti save, išmokti pristatyti savo siekius, lūkesčius“, – užsiėmimų nauda neabejoja Jaunimo darbo centro skyriaus vyriausioji specialistė J. Liutkevičienė.

Savanorystė pasiteisina
Daugiau kaip dviem dešimtims nedirbančių ir nesimokančių jaunuolių lektorius negailėjo patarimų, kaip ieškoti darbo ir jį rasti, kaip keisti požiūrį į patį darbą ir atlyginimą. „Yra toks gerai apmokamas darbas, kur nereikia net dirbti, tik pinigus pasiimti – tai narkotikų verslas, – ironizavo svečias. – Visi kiti darbai nebus gerai apmokami, nes žmogui bus vis per mažai; kuo daugiau uždirbsime, tuo didės poreikiai. Todėl ir Lietuvos darbdaviai ima suprasti, kad reikia keisti savo ir darbuotojų požiūrį – žmonės turi ateiti į darbą ne algos pasiimti, o kaip į namus. Darbuotojo efektyvumas nepriklauso nuo algos dydžio.“
Vaikinams ir merginoms M. Vidugiris patarė būti atkakliems ir nenuleisti rankų dėl darbo patirties trūkumo. Įgyti patirties ir, tikėtina, sulaukti tinkamos progos įsidarbinti lektorius siūlė savanoriaujant – dirbant be atlygio norimoje įmonėje bet kokį darbą. Tai padės būti arti geriausių savo srities specialistų, mokytis iš jų, o taip pat – įrodyti darbdaviams savo atkaklumą. „Pusė darbdavių palaikys jus pakvaišusiais, bet tie, kurie priims, nenusivils“, – tvirtino lektorius, pateikęs keletą sėkmingu įsidarbinimu pasibaigusios savanorystės pavyzdžių.

Darbo ieško arčiau namų
Lietuvos jaunimo darbo centrus apkeliavęs lektorius taip pat pastebėjo, kad jauni žmonės nelinkę judėti iš vienos vietos į kitą savoje šalyje. „Jei žmogus gyvena Kėdainiuose, o jo ieškomas darbas siūlomas Naujojoje Akmenėje, tai vargu ar jis bus pasirengęs keliauti“, – kalbėjo M. Vidugiris, ragindamas nepabijoti iššūkių ir įgyti jaunam žmogui trūkstamos darbo patirties toliau nuo namų. „Pamatysite, gali pakakti ir pusmečio – jei dirbsite gerai, apie jus netruks sužinoti ir arčiau namų esantys darbdaviai ir pasikvies pas save“, – tikino lektorius.
Tačiau daug su jaunimu bendraujantis vyras pabrėžė, kad kiekvieno tokio jo apsilankymo tikslas – išsiaiškinti, su kokiais iššūkiais susiduria konkrečios vietovės jaunimas ir kaip būtų galima tai išspręsti. „Anksčiau maniau, kad yra kokia nors viena problema, dėl kurios jauni žmonės neranda darbo. Dabar matau, kad kiekvienas žmogus yra atskira istorija. Galbūt jauna mama neturi kur palikti vaikų, galbūt kitam jaunuoliui baigėsi sezoninio darbo sutartis…“, – apie individualias priežastis kalbėjo pašnekovas.
Tokioje situacijoje atsidūrė ir 29 metų Laura, atėjusi į užsiėmimą ir, kaip teigė, tuo nenusivylusi. „Pasibaigus sezoniniam darbui konservų fabrike, šiuo metu vėl ieškau bet kokio darbo. Todėl labai įdomu šiandien išgirsti patarimų, labai patinka lektoriaus bendravimas“, – pasakojo maloni jauna moteris.

Lektorius M.Vidugiris (antras iš kairės) žadino vidinį jaunuolių poreikį būti aktyviems ir iniciatyviems.

Galimybė pažinti save
Į pokalbį su svečiu įsitraukė ir kiti jaunuoliai – viena pora džiaugsmingai pranešė netrukus vyksianti dirbti į Norvegiją, keli vaikinai planavo kelti kvalifikaciją, mokytis virėjo, statybininko specialybių ar dirbti bet kokį pasiūlytą darbą, kelios merginos ir jaunos mamos – mokytis smulkaus verslo administravimo, kirpėjo, siuvėjo profesijos. Tačiau ne visi užsiėmimo dalyviai buvo tokie aktyvūs – daugiau kaip pusė sakė turintys reikalų ir nesiruošė dalyvauti kituose tos dienos renginiuose – protų mūšyje, apsilankyme ledų fabrike, kur, kaip apgailestaudamas dėl jaunuolių pasyvumo pastebėjo lektorius M. Vidugiris, turėtų retą progą pabendrauti su specialistais, užmegzti naudingų pažinčių. Bet kai kurie jaunuoliai ir neslėpė, kad darbo jie paprasčiausiai neieško.
„Jeigu jaunas žmogus ateina nusiteikęs ką nors gauti, tai jis ką nors ir išsineš. O jeigu ateis tik dėl „pliuso“, abejoju, ar toks žmogus ko nors pasisems. Bet jeigu būsi aktyvus, dalyvausi diskusijoje, tai bus galimybė geriau pažinti save, išmokti pristatyti savo siekius, lūkesčius. Manau, kad tai labai gera patirtis“, – sakė Kauno teritorinės darbo biržos Kėdainių jaunimo darbo centro skyriaus vyriausioji specialistė Jurgita Liutkevičienė.
Pasak specialistės, toks renginys Kėdainiuose organizuojamas antrą kartą. Tai – Jaunimo garantijų iniciatyvos renginių ciklo „Sužinok, kad gali“ dalis. Jaunimo garantijų renginių turas vyksta visoje Lietuvoje, jį organizuoja Lietuvos darbo birža kartu su Lietuvos pramonininkų konfederacija.
Pasak J. Liutkevičienės, darbo neturintys jaunuoliai taip pat dalyvaus projekto „Atrask save“ užsiėmimuose, po to rinksis kitas veiklas – vieni mokysis, kiti dirbs, o treti taps savanoriais.

Siekia mažinti jaunimo nedarbą
Lietuvos darbo birža informuoja, kad Jaunimo garantijų iniciatyva siekiama užtikrinti, jog jaunimui iki 29 metų amžiaus per keturis mėnesius nuo formaliojo mokymo užbaigimo ar tapimo bedarbiais būtų pateikiamas kokybiško darbo pasiūlymas, pasiūlymas tęsti studijas, atlikti stažuotę ar praktiką.
Taip siekiama mažinti jaunimo nedarbą ir pagerinti jaunuolių, kurie nei dirba, nei mokosi, padėtį, padedant susirasti darbą baigus mokslus.
Kauno teritorinės darbo biržos Kėdainių skyriaus duomenimis, mūsų rajone šių metų pradžioje darbo neturėjo 311 jaunų asmenų iki 29 metų amžiaus. Jaunimo nedarbas sudarė 3,7 proc., bendras nedarbo lygis rajone siekė 8,5 proc.
„Dalis jaunų žmonių, įgiję patirties užsienyje, ima vertinti ir lyginti darbdavių požiūrį, atlyginimą, kuris jaunam žmogui yra labai svarbus. Tad pabandę čia ieškoti darbo ir neradę juos tenkinančio pasiūlymo, jie išvažiuoja atgal“, – apie jaunuolius, besikreipiančius į darbo biržą, kalbėjo specialistė. Tačiau, pasak J. Liutkevičienės, ne visi jauni žmonės nori išvykti į užsienį – dalis randa tinkamą darbo pasiūlymą Kėdainiuose, dar kiti kreipiasi turėdami tikslą – įgyti paklausią profesiją.

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.