Kėdainių Juozo Paukštelio progimnazijoje duris atvėrė naujos patalpos – poilsio erdvė mokiniams, leidžiantiems laiką po pamokų visos dienos mokyklos grupėse. Švietimo ir mokslo ministerijos inicijuotame visos dienos mokyklos modelių kūrime dalyvaujanti progimnazija lėšų įkurti poilsio zoną vaikams gavo iš rėmėjų: akcinių bendrovių „Lifosa“ ir „Nordic Sugar Kėdainiai“.

Visos dienos mokyklos naujų patalpų atidaryme sulaukta svečių – rajono savivaldybės administracijos direktoriaus Ovidijaus Kačiulio, Švietimo ir kultūros skyriaus vedėjo Juliaus Lukoševičiaus, akcinių bendrovių „Lifosa“ administracijos direktoriaus Juozo Baniotos ir „Nordic Sugar Kėdainiai“ generalinio direktoriaus Dainiaus Cibulskio.

Ateityje tokių grupių skaičius augs

Kol kas Lietuvoje tokio tipo mokyklų nėra daug – vos kelios. J. Paukštelio progimnazija tapo pilotine ugdymo įstaiga, kurios pavyzdžiu, tikimasi, jau kitais metais paseks dar daugiau Lietuvos mokyklų. Kėdainių rajone tokia visos dienos mokykla yra pirmoji.

„Kėdainių J. Paukštelio progimnazija pirmoji rajone pradėjo dirbti režimu, kuriame mokymosi proceso organizavimo būdas – visos dienos mokykla. Tikimės, kad Švietimo ir mokslo ministerija ateityje labiau rems mokyklas, kurios organizuos ugdymo procesą šiuo būdu. Tokiose įstaigose veiklas galės vykdyti savanoriai, socialiniai darbuotojai, visuomenės sveikatos specialistai, kultūros darbuotojai“, – sakė savivaldybės administracijos direktorius O. Kačiulis.

Švietimo ir kultūros skyriaus vedėjo J. Lukoševičiaus teigimu, šioje progimnazijoje šeimoms sudaryta galimybė derinti darbo ir šeimos įsipareigojimus.

„Atsižvelgiant į tėvų prašymus, rekomendavome ir kitų progimnazijų vadovams pailgintos dienos grupių veiklą organizuoti, sudarant galimybes vaikams būti mokykloje iki tėvų darbo laiko pabaigos“, – teigė J. Lukoševičius.

Grupės skirtos pradinukams

Progimnazijos direktorės Terezos Sotnik patenkinta sprendimu, kad progimnazijos bendruomenė, šiais mokslo metais priėmusi iššūkį tapti visos dienos mokykla, sudarė sąlygas vaikams mokykloje turiningai leisti laiką net iki 19 val. Po pamokų ugdytiniams yra atvira progimnazijos biblioteka, skaitykla, sporto salė, o nuo šiol ir jaukios patalpos poilsiui.

„Net 76 pradinių klasių mokiniams yra sudaryti individualūs užsiėmimų po pamokų planai. Iki vakaro progimnazijoje pasiliekantys vaikai daro namų darbus, lanko konsultacijas, neformaliojo švietimo būrelius, sportuoja, dalyvauja Visuomenės sveikatos biuro specialisto vedamuose užsiėmimuose. Vaikams taip pat numatytas laikas pavalgyti, pailsėti, pažaisti. Kiekvienoje visos dienos mokyklos grupėje mokiniais rūpinasi po du pedagoginį išsilavinimą turinčius darbuotojus: auklėtojas ir mokytojo padėjėjas. Tikiu, kad vaikai čia pajus namų dvasią“, – pasakojo T. Sotnik.

Pašnekovė teigė neatmetanti galimybės artimiausiu metu prasmingą užimtumą po pamokų pasiūlyti ir vyresniems progimnazijos mokiniams.

Prioritetas – vaikų ugdymas

Už naujųjų patalpų įrengimą T. Sotnik išreiškė padėką įmonėms „Lifosa“ bei „Nordic sugar Kėdainiai“, kurių finansinės pagalbos dėka buvo įrengtos užimtumui skirtos patalpos. „Iš šių įmonių gavome tris tūkstančius eurus. Tai mums – labi svari parama. Mūsų pačių bendruomenė prisidėjo darbu, kad naujosios patalpos būtų jaukios ir gražios“, – sakė direktorė.

Pasak „Lifosos“ administracijos direktoriaus J. Baniotos, įmonė, skirdama paramą, visada orientuojasi ją skirti būtent Kėdainių rajono žmonėms. „O vaikų mokslo bei sporto rėmimas visada buvo mūsų prioritetas. Dar šiais metais įmonė „Lifosa“ suteiks paramą ir dar keliems projektams, skirtiems būtent jaunimui“, – kalbėjo J. Baniota.

Kėdainių cukraus fabrikas J. Paukštelio progimnazijai ne tik skyrė piniginių lėšų, bet ir padovanojo kompiuterių.

Ieškoma socialinių partnerių

J. Paukštelio progimnazijos direktoriaus pavaduotoja Jolita Gaučienė džiaugėsi, kad progimnazijos siūlomi neformaliojo švietimo  būreliai ir vykdomos neformaliojo vaikų švietimo programos – šokių studija „Izzadora“ ir būrelis „Emocinio ir fizinio lavinimo kūrybinės dirbtuvės“ – patenkina mokinių ir jų tėvų poreikius.

„Rugsėjo mėnesį kartu su mokinių tėvais buvo sudaryti individualūs mokinių užimtumo po pamokų planai, kuriais siekta atitikti kiekvieno vaiko poreikius ir lūkesčius“, – pabrėžė J. Gaučienė.

Pasak direktorės pavaduotojos ugdymui Linos Adomaitienės, kad vaikams mokykloje būtų jauku ir smagu leisti laiką aktyviai prisidėjo ir progimnazijos bendruomenė. Vyko savanorystės akcija „Mano knygos ir žaidimai – tau“, kurios metu surinkti žaidimai ir knygelės jau džiugina mažuosius mokinius laisvalaikio zonoje. Taip pat nupirktas futbolo stalas, jam lėšos surinktos progimnazijoje organizuotos Pyragų dienos metu. „Šiuo metu esame labai aktyviose socialinių partnerių paieškose, kurie atvyktų į mokyklą ir bendrautų su mažaisiais“, – šypsojosi L. Adomaitienė.

 

  • Visos dienos mokykla – vienas iš mokymosi proceso organizavimo būdų. Jo požymiai: ilgesnis negu įprastai mokykloje praleistas laikas, tikslingai planuojamas ir derinamas formalusis ugdymas ir neformalusis švietimas, teikiama individuali mokymosi, švietimo pagalba ir socialinės paslaugos vaikui ir jo tėvams (globėjams, rūpintojams), organizuojamas maitinimas dienos metu, į veiklas aktyviai įtraukiami verslo ir socialiniai partneriai ir užtikrinama saugi aplinka vaikui iki grįžtant į namus.

  • Kaip rodo užsienio šalių ir Lietuvos mokyklų praktika, VDM sudaro sąlygas ugdyti mokinių socialines ir emocines kompetencijas, skirti pakankamai laiko pagilinti ir praplėsti ugdymo turinį, užtikrinama formaliojo ugdymo ir neformaliojo švietimo dermė. Visa tai teigiamai veikia mokinių pasiekimus, ypač mokinių iš nepalankios aplinkos. Mokyklai veiklos organizavimas pagal VDM modelį leidžia praturtinti ugdymo(si) procesą, į jį įtraukti socialinius partnerius, padaryti mokyklą atvirą bendruomenei.