Šiemet pirmą kartą Kėdainių rajono savivaldybėje organizuotas Kėdainių įmonių ir įstaigų gražiausių lietuviškų pavadinimų konkursas. Jam buvo pasiūlytas ne vienas taisyklingas lietuviškas įmonės pavadinimas. Gražiausius jų rinko ir gyventojai, ir specialiai sudaryta komisija.

„Gurkė“ – būtent šis pavadinimas, kėdainiečių manymu, yra šių metų favoritas. Iš viso, renkant gražiausią pavadinimą, buvo atiduota beveik 900 balsų. Už originalųjį „Gurkės“ pavadinimą balsuota beveik 300 kartų.

Agurkai ir gurkt

Savivaldybės kalbos tvarkytoja Rūta Švedienė (kairėje) sveikina verslininkę Justiną Kočetovą, kurios maisto produktų krautuvėlės „Gurkė“ pavadinimas kraštiečių sprendimu buvo išrinktas gražiausiu.

„Krautuvėlei pavadinimą tikrai ilgai galvojome, minčių buvo pačių įvairiausių, – šypsojosi Justina Kočetova, maisto produktų krautuvėlės „Gurkė“ savininkė. – Galvojome pavadinti „Kėdainių svetainė“, o kol priėjome prie agurko bei „Gurkės“, užtrukome kone visą vasarą. Dar galvojome suteikti pavadinimą „Ponia Agurkienė“, „Agurkė“, bet skambėjo vis ne taip… Tačiau, žvilgtelėjus į žodyną pasižiūrėti žodžio „gurkt“ reikšmės, viskas susidėliojo į savo vietas. „Gurkė“ taip ir liko.“

Taigi šiame pavadinime yra užkoduoti du dėmenys – su Kėdainiais glaudžiai susiję agurkai bei žodelytis „gurkt“, kuris reiškia skaniai ir gerai pavalgyti. Tokiu pačiu pavadinimu yra pavadintas ir firminis krautuvėlės gaminys – išskirtinio skonio agurkų džemas.

Gražiausią rinko ir komisija

Pasak konkurso organizatorės Rūtos Švedienės, Kėdainių rajono savivaldybės kalbos tvarkytojos, tokio konkurso tikslas – skatinti įmones ir įstaigas rinktis būtent lietuviškus taisyklingus pavadinimus, pasveikinti jas už lietuviškų ir gražių pavadinimų suteikimą.

„Tokius rinkimus jau daug metų organizuoja Lietuvių kalbos inspekcija: renka gražiausią pavadinimą Lietuvos mastu. Šiemet tokį konkursą imtasi rengti ir Kėdainių rajono savivaldybėje. Dar nei viena savivaldybė nėra tokio konkurso rengusi“, – teigė ji.

Gražiausius pavadinimus galėjo teikti visi norintys, juos specialiai rinko ir dvi Kėdainių profesinio rengimo centro mokinės. Taip pat buvo paimti paskutinių trejų metų Registrų centro duomenys.

Vėliau iš visų gautų pavadinimų speciali vertinimo komisija atrinko dešimt pavadinimų. Iš jų trys įmonės surinko po tiek pat komisijos balsų, tad visas tris ir nuspręsta apdovanoti kaip gražiausių pavadinimų savininkes. Jomis tapo: „Darni riba“, „Sagatė“ ir „Stiklių namas“. Kiti, į dešimtuką patekę pavadinimai, yra šie: „Girios platuma“, „Grėjaus namas“, „Ragauk“, „Pelėdos baldai“, „Skaitmeninis balandis“, „Smilga“.

Gražiausi – apdovanoti

Viešbučio-restorano „Smilga“ pavadinimas taip pat vienas gražiausių įstaigų pavadinimų. Apdovanojimą atsiėmė bendrasavininkė, verslininkė Ligita Daukšaitė.

Įmonių bei įstaigų, kurių pavadinimai buvo išrinkti kaip gražiausi, savininkai ar vadovai buvo pasveikinti savivaldybėje. Pagerbimo renginyje dalyvavo bei sveikinimo žodį tarė ir Valstybinės kalbos inspekcijos viršininkas Donatas Smalinskas, kuris teigė esantis kiek nusivylęs, kad nemaža dalis pavadinimų suteikiama ne lietuvių, bet, pavyzdžiui, anglų kalba.

„Verslininkai galvoja, kad suteikę pavadinimą užsienio kalba lengviau įsitvirtins užsienio rinkose. Tačiau yra gana nemažai pavyzdžių, kai būtent lietuviškai pavadintos įmonės sėkmingai dirba ir užsienio rinkose, nes savitumu ir yra įdomios. Viena tokių – labai gerai žinoma „Bitė“, – kalbėjo D. Smalinskas.