Kėdainiuose, Arnetų name atidaryta tautodailininkės V. Sniečkuvienės kurtų šiaudinių sodų paroda "

Kėdainiuose, Arnetų name atidaryta tautodailininkės V. Sniečkuvienės kurtų šiaudinių sodų paroda „Sodų karalystė”.

Arnetų namuose atidaryta etnologės, tautodailininkės, Antano ir Jono Juškų muziejaus muziejininkės Vidos Sniečkuvienės kurtų šiaudinių sodų paroda „Sodų karalystė“. Mūsų protėviai buvo įsitikinę, kad pakabintas šiaudinis sodas namams neša laimę, tad sodai niekada nebuvo vien tik interjero detalė.

Pasak jau trisdešimt metų sodų rišimu užsiimančios parodos autorės, pirmą kartą pamačiusi šiuos šedevrus iš šiaudo, buvo užburta jų grožiu. „Tąkart, prieš 30 metų apie sodus mažai kas ką žinojo. Informacijos ieškojau klausinėdama žmonių. O dabar aš su jais gyvenu“, – pasakojo tautodailininkė.

Pasak moters, jai šis užsiėmimas labai patinkąs. „Kūryba nėra sudėtinga – man net saldu darosi, kaip smagu juos verti, rišti. Žinoma, kūriniams reikia ne tik geros žaliavos – rugių arba kvietrugių šiaudų, bet ir susikaupimo, nusiteikimo, ramybės“, – tikino ji.

Pasak pašnekovės, nėra daug išlikusių fotografijų, kaip atrodė mūsų senolių kurti sodai. Sunku tiksliai pasakyti, kur prasidėjo sodų rišimo tradicija, tačiau žinoma, kad šią ją turėjo ir aplinkinės šalys – Latvija, Estija, Baltarusija, Lenkija, Skandinavija. „Ši tradicija Lietuvoje pasimiršo, tačiau labai tikiuosi, prisikels ir vėl. Iki šiol ji geriausiai Lietuvoje ir yra išlikusi. Tikimės, kad šį meną pavyks įtraukti į Unesco paveldo sąrašą“, – sakė V. Sniečkuvienė.

Sodai turi apsauginę

Sodai kuriami tam, kad šeimai neštų laimę, gerovę, skalsą.

Šiaudinio sodo simbolika – apsauginė. „Sodą žmonės kabindavo ir per šv. Kalėdas, ir per vestuves Sodas kuriamas tam, kad neštų gerovę, laimę, šeimai skalsą. Gali būti kuriamas žmogaus, šeimos, giminės sodas, gali būti ir tautos sodas“, – sakė kūrėja.

Sodas – ir trapus, bet kartu ir amžinas. „Sodą galima ilgai kurti, tačiau jis labai greitai gali ir sulūžti – visai kaip  žmogaus gyvenimas. Sodas visada sukasi taip, kaip ir pasaulyje viskas sukasi. Juk tol, kol mes gyvename, tol mes judame“, – šypsojosi moteris.

Nors tautodailininkė šiai parodai Arnetų namuose ruošėsi labai atsakingai, bene didžiausiu iššūkiu tapo kūrinių pergabenimas iš Vilkijos į Kėdainius.

„Atvažiavo vairuotojas su „Daumantai LT“ logotipu pažymėtu sunkvežimiu. Jis, pamatęs, ką turės pervežti, susiėmė už galvos. Neva, kaip jis tokį trapų grožį nuveš? Juk automobilis juda, purtosi ir sodai gi gali sulūžti! O jis – neišsipirksiąs! Vairuotojas suprato, kiek čia įdėta darbo, kantrybės, atsidavimo. Tačiau su Dievo pagalba jis į Kėdainius atvažiavo sėkmingai“, – šypsojosi moteris.

Pasigėrėti šiaudinių sodų paroda Arnetų name bus galima iki balandžio 23-osios dienos.

Panašios naujienos