Nuo kitų metų vaikus auginančias šeimas pasieks vadinamieji vaiko pinigai. 30 eurų per mėnesį bus mokami visiems vaikams nuo gimimo iki 18 metų.

Priimta balsų dauguma

Seimas antradienį priėmė naujos redakcijos Išmokų vaikams įstatymą, kuriuo siekiama mažinti vaikų skurdą ir pajamų nelygybę. Už tokį sprendimą balsavo 80, prieš buvo vienas, susilaikė 15 Seimo narių.

„Siekiant remti vaikus auginančias šeimas bei mažinti vaikų skurdą ir pajamų nelygybę, įstatymo pakeitimais įteisintas vaiko pinigų mokėjimas visiems vaikams – 30 eurų nuo gimimo iki 18 metų ir vyresniems, jei mokosi pagal bendrojo ugdymo programą, bet ne ilgiau kaip iki jiems sukaks 21 metai, kaip universalią išmoką“, – rašoma antradienį išplatintame Seimo pranešime žiniasklaidai.

Papildoma išmoka bus skiriama ir mokama: vaikui nuo gimimo dienos iki dviejų metų – 28,5 euro, nuo 2 iki 18 metų ir vyresniems, jei mokosi pagal bendrojo ugdymo programą, bet ne ilgiau iki jiems sueis 21 metai – 15,2 euro skirti šeimoms, auginančioms ir (ar) globojančioms vieną ar du vaikus, jeigu šeimos pajamos vienam asmeniui per mėnesį yra mažesnės negu 1,5 valstybės remiamų pajamų dydžio (nuo 2018 m. – mažesnės negu 183 eurai). Minėtos papildomos išmokos šeimoms, auginančioms ir (ar) globojančioms tris ar daugiau vaikų, bus mokamos nevertinant šeimos gaunamų pajamų.

Pagalba besimokantiems tėvams

Įstatyme įtvirtinta ir išmoka besimokančio ar studijuojančio asmens vaiko priežiūrai. Auginančiam vaiką vienam iš vaiko tėvų ar vaiko globėjui mokslo ar studijų laikotarpiu ir 12 mėnesių po mokslo ar studijų baigimo, jeigu jis mokosi pagal formaliojo profesinio mokymo programą ar studijuoja aukštojoje mokykloje pagal dieninę ar nuolatinę studijų formą, iki jam sukaks 26 metai, arba jeigu jis studijuoja doktorantūroje ar rezidentūroje, iki jam sukaks 30 metų (įskaitant ir akademinių atostogų dėl nėštumo ar vaiko priežiūros laikotarpį), ir jeigu pagal Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymą jis neturi teisės gauti vaiko priežiūros išmokos, skiriama 6 bazinių socialinių išmokų dydžio išmoka per mėnesį. Ši išmoka mokama nuo vaiko gimimo dienos, iki vaikui sukaks vieni metai.

Priimtos pataisos įsigalioja 2018 m. sausio 1 d.

Kaip bus mokami vaiko pinigai?

Antradienio rytą Seime taip pat vyko spaudos konferencija apie išmokų vaikams sistemos reformą Lietuvoje. Spaudos konferencijoje paneigti ir nerimą kėlę gandai dėl biurokratinės procedūros, kurios bus privalu imtis norint gauti vaiko pinigus. Pasak socialinės apsaugos ir darbo viceministro Eitvydo Bingelio, ši procedūra nesiskirs nuo bet kokios kitos el. valdžios procedūros: reikės asmens duomenų ir banko sąskaitos numerio, į kurią pervedami pinigai. Šiuos duomenis reiks pateikti ne kasmet, o tik vieną kartą. Net pavėluotai pateikus informaciją pinigai bus išmokami už visą praeitą laikotarpį, o šeimos pajamos nevertinamos, nes tai – išmoka, nepriklausanti nuo šeimos turtinės padėties. Tačiau bus paliekama galimybė šeimoms, kurios mano, kad tokia išmoka jiems tikrai nereikalinga, duomenų neteikti. Be to, registraciją bus galima atlikti ne tik internetu, bet ir savivaldybėse.

Dar vienas ne mažiau visuomenę įbauginęs mitas – šeimos gyvenimo sąlygų tikrinimas. Sistema nesikeičia – daugiavaikės šeimos ir dabar gauna vaiko pinigus ir niekas jų netikrina be rimto pagrindo, tokio kaip, pavyzdžiui, smurtas.

Socialinė ir vaikų apsauga veiks taip, kaip iki šiol, ir vaiko pinigai neturės jokios įtakos nei kitų šeimos gaunamų išmokų dydžiui, nei socialinių darbuotojų lankymuisi probleminėse šeimose. Labai svarbu paminėti ir tai, kad vaiko pinigai bus susieti su vaiku, o ne su jį auginančiais asmenimis. Tai reiškia, kad išmoka gaunama net jei vaiką augina seneliai, šeimyna ar pan.

„Kėdainių mugės“, Seimo informacijos ir komunikacijos departamento inf.

Panašios naujienos