Kėdainiečiai gali džiaugtis dar vienu restauruotu pastatu – 2013 metų pabaigoje baigtas Kėdainių rotušės fasadų restauravimas.

Kėdainių rotušė – viena iš trijų išlikusių rotušių Lietuvoje.

Kėdainių rotušė – viena iš trijų išlikusių rotušių Lietuvoje.

Prieš restauravimo darbus pastato būklė buvo bloga – tinkas sudrėkęs, sutrūkinėjęs, dažai nusilupę, lietvamzdžiai susidėvėję.

Dvejus metus trukusių tvarkybos darbų metu nuo rotušės fasadų pašalinti nešvarumai, senų dažų, byrančio tinko sluoksniai, o atšokęs sveikas tinkas pritvirtintas specialiais skiediniais. Pakeistos nesandarios durys ir langai, nutinkuotas cokolis, suremontuoti pastato pamatai, sutvarkyta lietaus surinkimo ir nuvedimo sistema, atlikti apskardinimo darbai. Vėliau atlikti fasadų dažymo, metalinių vartų ir laiptų valymo ir konservavimo darbai. Kultūros paveldo objekto restauravimo projekto rengėja – Elena Kazlauskaitė.

Iš viso Kėdainių rotušės fasadų projekto parengimo, tyrimų, restauravimo ir remonto darbai kainavo 561 tūkst. litų. Beveik 300 tūkst. litų skyrė Kultūros paveldo departamentas (toliau – Departamentas), kitą dalį – Kėdainių rajono savivaldybė.

„Svarbu, kad šis daugiakultūris miestas saugotų ir brangintų savo istoriją, o rotušė – istorinė miesto savivaldos pareigūnų darbo vieta. Juo labiau, kad Kėdainių rotušė – viena iš trijų išlikusių rotušių Lietuvoje. Jos restauravimas leis išsaugoti pastato kultūrinę vertę ir visuomeninę reikšmę“ – rotušės fasadų restauravimo svarbą vardija Departamento vadovė Diana Varnaitė. „Tai matome jau dabar. Tiek pačioje rotušės salėje, tiek prieš kelis metus sutvarkytame kiemelyje gausėja renginių: vyksta miesto, kalėdinės šventės, vyko pirmasis Kėdainių džiazo festivalis. Panašu, kad kuo toliau, tuo labiau išgražėjęs pastatas traukia miestiečius“.

Naujoji rotušė buvo pastatyta 1651 – 1654 m. Jonušo Radvilos rūpesčiu. Antrame rotušės aukšte įsikūrė teismas, raštinė, vaito ir burmistro kambariai, archyvas, pirklių ir amatininkų susirinkimų kambarys, saugotas miesto iždas. Pirmajame veikė pasiturinčių škotų nuomojamos parduotuvės, viena pirmųjų Lietuvos vaistinių, saugoti ilgio matų ir saikų tūrių etalonai, laikytos svarstyklės. Rotušės rūsyje buvo įrengtas kalėjimas ir patalpos budeliui. Nuo 1835 metų rotušės pastate veikė bajorų mokykla.

Šiuo metu rotušėje įsikūręs Civilinės metrikacijos skyrius, rengiamos parodos, vyksta koncertai, reprezentaciniai ir kultūriniai renginiai, prie rotušės pastato įkurtas skulptūrų kiemelis.

Civilinės metrikacijos skyriaus darbuotojų teigimu, Kėdainių rotušė yra viena lankomiausių miesto vietų – kas mėnesį į ją įvairiais tikslais užsuka apie 500 lankytojų, tad per metus susidaro apie 6000 užsukančiųjų.

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.