Miškuose beprotiškais tempais ir kiekiais augant grybams bei uogoms, dažnas gyventojas susigundo galimybe prisirinkti miško gėrybių. Tačiau medikai įspėja – iš miško galima parsinešti ir erkių, parazitų, sukeliančių rimtų sveikatos sutrikimų. Juolab kad mūsų šalis yra paskelbta endemine erkinio encefalito šalimi.  

erkinis-encefalitas_9318-002Specialistai informuoja, šiais metais mūsų rajone registruotas jau ne vienas susirgimas, kurį sukėlė šis mažas parazitas.

Sergančiųjų – daugiau nei dešimtis
Vasara – erkių aktyvumo laikotarpis. Birželio mėnesį Babėnų miške viename kontroliniame kilometre buvo aptinkama nuo 98 iki 123 erkių, liepos mėnesį atitinkamai 54–65 erkių. Esant lietingam orui erkes aptikti sunkiau, tačiau jų aktyvumas nesumažėja. Apie tai byloja didėjantis erkių platinamų ligų skaičius.
„Per pirmąjį šių metų pusmetį Laimo liga diagnozuota 4 Kėdainių rajono gyventojams, o susirgimų erkiniu encefalitu Kėdainių rajone nebuvo nustatyta.  Vien tik per liepos mėnesį Laimo liga diagnozuota 3, o erkinis encefalitas įtariamas 4 rajono gyventojams. Erkių platinamos ligos diagnozuotos ne tik suaugusiesiems, bet ir 3 vaikams. Susirgimai nustatyti 7 miesto ir 4 kaimo gyventojams, 5 vyrams ir 6 moterims. Turimais duomenimis, susirgusiųjų Laimo liga gydymas buvo sėkmingas, o susirgusieji erkiniu encefalitu dar tebegydomi ir ligos baigtys nėra aiškios”, – sakė Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Kauno departamento Kėdainių skyriaus vyriausioji specialistė Lolita Menčikovienė.
Ji akcentavo, kad erkių platinamomis ligomis galima užsikrėsti ne tik miške, bet ir parke, darbuojantis sodybose ar tiesiog poilsiaujant gamtoje.

Kokios yra profilaktinės priemonės?
Pasak Kėdainių Pirminės sveikatos priežiūros centro bendrosios praktikos gydytojos Joanos Kleivienės, erkinį encefalitą sukeliantys virusai gyvena užkrėstųjų erkių seilių liaukose, todėl žmogui perduodami vos įsisiurbus.
„O Laimo ligą sukeliančios bakterijos gyvena jų žarnyne ir po įsisiurbimo tik per kelias ar net keliolika valandų gali patekti į žmogaus organizmą. Todėl anksti rasti įsisiurbusią erkę ir ją ištraukti labai svarbu, nes tikimybė užsikrėsti Laimo liga sumažėja“, – pasakojo gydytoja.
Pasak jos, kadangi paskutiniu metu grybavimas įgavo visuotinę maniją, labai svarbu žinoti profilaktines priemones, norint išvengti erkių platinamų sunkių ir rimtų ligų.
„Reikėtų vengti pamiškių ar aukštos žolės, naudoti repelentus nuo erkių, rinktis drabužius ilgomis rankovėmis, kelnių galus sukišti į kojines, dėvėti galvos apdangalą. Rinktis šviesių spalvų drabužius, kad greičiau pastebėtumėte bandančią įsisiurbti erkę. Grįžus iš miškų ir laukų, būtina įdėmiai apsižiūrėti kūną. Radus įsisiurbusią erkę, reikia kuo skubiau ją ištraukti: suimti švariu pincetu kuo arčiau odos ir švelniu, tvirtu judesiu tempti erkę į viršų, jos nesukiojant (taip sumažinsite tikimybę, kad nutrauksite kūną, o galva liks odoje). Ištraukus erkę, tą vietą nuplauti šiltu muilinu vandeniu ir patepti spiritu ar dezinfektantu“, – naudingais patarimais dalinosi J. Kleivienė.

Ligų simptomai
Nė kiek ne mažiau svarbu žinoti, kokie erkių platinamų ligų simptomai, ir juos pastebėjus laiku kreiptis į gydytoją.
„Taigi būtina stebėti erkės įsi­siurbimo vietą (jei plinta paraudimas, atsiranda bėrimas, gumbas, skiriasi pūliai ir pan.), stebėti bendrą savo organizmo būklę. Jei pasireiškia į gripą panašūs simptomai: karščiavimas, galvos ir raumenų skausmas, bendras silpnumas, pykinimas ar vėmimas ir pan. 30 dienų laikotarpyje nuo erkės įsisiurbimo, būtina kuo skubiau kreiptis į medikus“, – teigė ji.

Veiksmingiausia apsauga – skiepai
Kadangi specifinio erkinio encefalito gydymo nėra, apsisaugoti nuo šios ligos ir jos pasekmių galima tik skiepijantis. Nuo erkinio encefalito reikėtų pasiskiepyti visiems, nes Lietuva priklauso padidėjusio pavojaus susirgti erkiniu encefalitu zonai, o šios ligos gydymas ir reabilitacija kainuoja dešimteriopai brangiau nei skiepai, jau nekalbant apie dažną invalidizavimo ir netekto darbingumo atvejį.
Tad tiems, kurie mėgsta praleisti laisvalaikį gamtoje, rekomenduojama pasiskiepyti. Erkės (ypač jaunos erkės – nimfos) yra gana mažos ir jų galima nepastebėti. Norint nesusirgti erkiniu encefalitu rekomenduojama pasiskiepyti iš anksto. Būtina suprasti, kad po erkės įkandimo, jeigu ji buvo užkrėsta, skiepai jau nepadės.
Vaikus galima skiepyti nuo vienerių metų amžiaus
Pasak J. Kleivienės, visas vakcinacijos kursas susideda iš trijų injekcijų. Šaltuoju metų laikotarpiu pirmosios dvi dozės suleidžiamos išlaikant vieno–trijų mėnesių tarpą, trečia – praėjus 5–12 mėnesių po antrosios injekcijos. Skiepijant šiltuoju metų laikotarpiu antrą vakcinos dozę rekomenduojama suleisti praėjus 2 savaitėms po pirmosios, trečią – 5–12 mėnesių po antrosios dozės. Rekomenduojama skiepyti vaikus nuo vienerių metų amžiaus.
„Labai gaila, bet vakcina nuo Laimo ligos dar neišrasta. Tad saugokimės patys ir saugokime savo vaikus“, – linkėjo gydytoja J. Kleivienė.

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.