[adsense_inserter id=“%postId%“]

Gudžiūnų seniūnijoje, buvusio Terespolio dvaro teritorijoje, o dabar – ūkininko žemėse, įrenginėjama pirmoji šlapynė Lietuvoje. Tai – specialus aplinkosaugai skirtas įrenginys, kurio paskirtis – užterštų vandens telkinių valymas. 

Ūkininko žemėse įrengiama šlapynė atsieis apie 406 tūkst. eurų. Tai – pirmasis toks vandens valymo įrenginys Lietuvoje.

Ūkininko žemėse įrengiama šlapynė atsieis apie 406 tūkst. eurų. Tai – pirmasis toks vandens valymo įrenginys Lietuvoje.

Įrenginėjama šlapynė (arba pelkynė) – naujovė Lietuvoje, tad pirmasis įrenginys bus ir bandomasis. Jis įrengiamas Dotnuvėlės intako Stabės upelio vagoje. Patvenktoje atkarpoje vanduo bus valomas specialiai čia pasodintų vandens augalų – nendrių, meldų pagalba. Švarus ir išfiltruotas vanduo vėliau ištekės į didesnes upes. Šlapynė įrengiama siekiant sumažinti Lietuvos vidaus vandenų bei Baltijos jūros taršą. Juos užteršia iš laukų su lietaus vandeniu patenkančios trąšos, įvairios augalų apsaugos priemonės. Vakarų Europos, Skandinavijos šalys tokių šlapynių jau yra įsirengusios ne vieną. Tiesa, jos pritaikytos gyventojų lankymuisi, poilsiui bei pramogoms.

Šlapynė – prabangos objektas
Pasak Mindaugo Gudo, Aplinkos apsaugos agentūros Aplinkos būklės vertinimo departamento direktoriaus, šlapynės įrengimo darbų bendra sąmata siekia apie 406 tūkst. eurų.
„Į šią sumą įeina ne tik šlapynės įrengimo darbai vietoje, Gudžiūnų seniūnijoje. Taip pat įskaičiuoti ir projekto parengimo bei rekomendacijų parengimo kaštai“, – sakė pašnekovas. Jis pridūrė, kad įrengus šlapynę, vėliau bus vertinamas tokio įrenginio efektyvumas. „Šlapynė – tai vienas būdų, kaip gerinti vandens būklę. Vidurio Lietuvos vandens telkiniai yra gana užteršti dėl intensyviai tręšiamų laukų. Žinoma, vien šlapynių įrengimas situacijos nepagerins, čia reikia taikyti įvairias kompleksines priemones“, – sakė aplinkosaugos specialistas. Lėšos projekto įgyvendinimui skirtos iš Europos Sąjungos bei Norvegijos finansinių fondų.

Nuostolių žemės savininkas nepatirs
Projekto įgyvendinimo darbai dar tik pradėti – tikimasi, kad šlapynė bus visiškai įrengta tik kitų metų balandžio mėnesį. „Šiais metais bus įgyvendinti pagrindiniai darbai: žemės darbai, įrengti hidrotechnikos statiniai. Pavasarį, atšilus orams, bus sodinami vandens augalai – nendrės, meldai“, – sakė Jonas Stanaitis, vykdomų darbų vadovas. Vandens augalai tvenkinėlyje perfiltruos teršalus, tad dugne bus sulaikomos sąnašos. „Tad ištekės švarus vanduo ir Stabės upeliu pateks į kitus vandens telkinius“, – pridūrė jis.
Darbai atliekami ūkininko Mindaugo Semežio valdose. „Atvažiavusiems Vandens instituto mokslininkams ši vieta patiko, tad su mano sutikimu pradėti įrengimo darbai. Šlapynės plotas yra apie du hektarus, tačiau dirbamos žemės ploto mes daug neprarandame, tad nuostolių ūkis nepatirs“, – sakė ūkininkas.

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.