Kėdainių bendruomenės socialinis centras plečia pagalbą senyvo amžiaus ir neįgaliems žmonėms, slaugomiems namuose. Iš pradžių vien miesto gyventojams teiktos integralios pagalbos paslaugos šiandien jau yra pasie­kusios ir kaimiškąsias vietoves: Labūnavos, Pelėdnagių, Vilainių, Truskavos, Dotnuvos ir kitas seniūnijas.

Jaučia grįžtamąjį ryšį

Integrali pagalba iš viso teikiama trims dešimtims namuose slaugomų kraštiečių. Dalis jų gyvena atokiose vietovėse, tad slaugos ir socialinės globos specialistų pagalba jiems ypač reikalinga. Kasdien arba kas antrą dieną į namus atvykstanti mobili komanda, kurią sudaro socialinis darbuotojas, lankomosios priežiūros specialistas ir sveikatos priežiūros specialistai (slaugytojas, masažuotojas-kineziterapeutas, slaugytojo padėjėjas), žymiai palengvina gyvenimą visišką negalią turintiems žmonėms bei jų artimiesiems.

Okainiuose gyvenantis Saidas su vyrišku santūrumu pasidžiaugė, kad integrali pagalba – tai ne tik praktinė, bet ir emocinė paspirtis ne tik jam, bet ir jį slaugančiai mamai.

Tai – abipusė patirtis. Ji neleidžia pamiršti, jog net labiausiai Dievo pamirštame kampelyje, už kiekvienos trobelės sienų, slepiasi žmogiškosios vertybės, bendravimo džiaugsmas, nuoširdumas ir dėkingumas. „Iš tikrųjų mes pačios labai daug ko išmokome iš slaugomų žmonių ir jų artimųjų – stiprybės gyventi, nedejuoti, sugebėjimo džiaugtis negandoje“, – pastarųjų mėnesių patirtimi pasidalino lankomosios priežiūros specialistė Diana Tumėnienė.

Pagalba – visose srityse

Kaip pasakojo Kėdainių bendruomenės socialinio centro Pagalbos namuose padalinio vadovė Vitalija Ašakienė, integrali pagalba teikiama pagal individualų poreikį. Slaugytojų padėjėjai perriša žaizdas, nuprausia, pakeičia saus­kelnes, padeda judant ir gulantis. Lankomosios priežiūros specialistai gamina maistą, tvarko namus, teikia informavimo, tarpininkavimo, transporto organizavimo paslaugas.

Integrali pagalba iš viso teikiama trims dešimtims namuose slaugomų kraštiečių. Dalis jų gyvena atokiose vietovėse, tad slaugos ir socia­linės globos specialistų pagalba jiems ypač reikalinga.

Taip pat administruojamas vaistų vartojimas, suleidžiami reikalingi vaistai, rūpinamasi, kad neatsirastų pragulų, matuojamas arterinis kraujo spaudimas, dėl pacientų priežiūros konsultuojami jų artimieji. Slaugomų žmonių namuose labai laukiama kineziterapeutė-masažuotoja Žaneta Važgauskienė, kurios rankos palengvina skausmus, o nuoširdus rūpestis skatina pacientus mankštintis ir išjudinti sustingusius raumenis.

Šiuo metu integralią pagalbą kraštiečiams teikia dvi mobilios darbuotojų komandos, bet jau formuojama ir trečioji. Komandos aprūpintos darbui reikalingais automobiliais bei spe­cialiomis priemonėmis: pripučiamomis voniomis maudymui, vikšriniu laiptų kopikliu, keliamaisiais diržais, slankiojančiomis lentomis bei perkėlimo paklodėmis. Taip pat darbuotojai aprūpinti reikalingomis higienos priemonėmis.

Suteikia galimybę likti namuose

Pasak Kėdainių bendruomenės socialinio centro darbuotojų, integralios pagalbos poreikis – didelis. Tad pirmiausia, gavus prašymą, stengiamasi atrinkti tuos kraštiečius, kuriems pagalba yra reikalingiausia, kurių padėtis neretai juos ir jų artimuosius stumia į neviltį. „Prieš pradedant teikti paslaugas, apsilankome pas kiekvieną žmogų, pasikalbame, paaiškiname, kaip ir kuo galime padėti. Žmonės tuo labai džiaugiasi. Juk mes suteikiame galimybę likti savo namuose, palengvindami jų buitį ir būtį, o tai, kad nereikės persikelti į ligonines ar globos įstaigas, žmonėms yra svarbiausia“, – pasakojo V. Ašakienė.

Daukainių kaime gyvenanti Jadvyga Skorupskienė tvirtina, kad atsiradus integraliai pagalbai, jai tapo daug lengviau – neįgaliojo vežimėlyje sėdinti moteris pati slaugo vyrą, tad pagalba jai labai reikalinga.

„Jūs neįsivaizduojate, kaip žmonės nenori palikti savo namų, įprastos aplinkos, kad ir kokia vargana ji būtų…“ – pritardama sakė slaugytoja Ramutė Liužinienė. „Labai lengvai susidraugavome ir nuo pirmosios minutės įgijome pasitikėjimą. Jaučiame nuoširdžią atsakomybę už šiuos žmones“, – pritarė slaugytojos padėjėja Edita Rabikienė.

Pasitikėjimas – abipusis

Truskavos seniūnijoje, Okainiuose gyvenantis Saidas Subatis – vienas iš kraštiečių, kuriems teikiama integrali pagalba. Po jaunystėje patirtos traumos visiškai neįgalus likęs vyras ne tik džiaugiasi paslaugomis, palengvinančiomis gyvenimą jam ir jį slaugančiai mamai, bet ir pats yra vidinės stiprybės pavyzdys. Saidas pats yra sukūręs keltuvo konstrukciją, kuri padeda iškelti vyrą iš lovos į (irgi paties pritaikytą!) – vežimėlį. Daug skaito, domisi istorija ir naujovėmis, o praktinius klausimus, kurių, gyvenant nuosavame name, iškyla nuolat, sprendžia naudodamas internetu ir telefonu. „Tokio dalyko, kaip integrali pagalba, reikėjo jau seniai. Tai ne tik fizinė, bet ir emocinė pagalba. Lengviau mano mamai, jaučiuosi jai ne tokia našta…“ – atviravo vyras.
Jį, kaip ir kitą integralios pagalbos paslaugas gaunančią vyresnio amžiaus kraštiečių Jadvygos ir Marijono Skorupskų šeimą, džiugina tai, kad moterys mielai randa laiko pabendrauti, išklausyti, išgerti puodelį kavos. Ir visada spinduliuoja gerą nuotaiką, optimizmą.

„Esu ne kartą gulėjęs gydymo, reabilitacijos įstaigose ir matęs daugybę slaugančio personalo – tad beveik iš karto galiu suprasti, ar žmogus tam darbui tinkamas, ar tik apsimeta, kad jam rūpi… jei žmogus žiūri tau į veidą, nesuka žvilgsnio į šalį, jis dirba nuoširdžiai, atsiranda abipusis pasitikėjimas. Kėdainių bendruomenės socialinio centro kolektyvas šiuo atžvilgiu – puikus“, – pasidžiaugė kraštietis.

Dėkinga už pagalbą

O štai Vilainių seniūnijos Daukainių kaime gyvenanti Jadvyga Skorupskienė tvirtina, kad atsiradus integraliai pagalbai, jai pašviesėjo akyse. „Esu labai patenkinta, kad tokia galimybė man nukrito tarsi iš dangaus“, – juokavo 69 metų moteris, daugiau kaip pusę amžiaus, po jaunystėje patirtos avarijos, sėdinti neįgaliojo vežimėlyje.

Dvasios stiprybe stebinanti Jadvyga, išgyvenusi baisią avariją, jau porą metų viena slaugo savo vyrą, kuris po patirto insulto liko paralyžiuotas ir visiškai bejėgis. Taip jiedu ir tvarkosi nedideliame medinuke, vienos gatvelės ir beveik baigiančiame išnykti Daukainių kaime. Beje, pasiekti jį duobėtu vieškeliu be tų visureigių, kuriais važinėja integralią pagalbą teikiančios specialistės, šlapiu oru būtų tikrai ekstremalus iššūkis…

„O ką darysi? Į žemę gyvas juk neįlysi. Paverki ir vėl šypsaisi… Man padėjo tikėjimas ir Dievo pagalba, – atvirauja moteris. – Tik pastaruoju metu man vis sunkiau. Skauda rankas, turiu stuburo problemų, todėl labai džiaugiuosi šia pagalba… Šaunios moterys, jos ne tik prižiūri mano vyrą, bet ir mane nuprausia, aprengia, pasodina į vežimėlį, nuperka mums vaistų, maisto, pagamina valgyti… O bėdai ištikus, ir į ligoninę nuvežė.“

Kviečia kreiptis

Galimybė teikti integralią pagalbą atsirado, praėjusių metų pradžioje Kėdainių bendruomenės socialiniam centrui pradėjus įgyvendinti Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšomis finansuojamą projektą „Integralios pagalbos teikimas į namus Kėdainių rajone“. Šis projektas įgyvendinamas kartu su Kėdainių rajono savivaldybės administracija. Projektas finansuojamas iš Europos socialinio fondo lėšų, jo įgyvendinimui skirta 234 tūkstančiai eurų.

Panašios naujienos