Kėdainių miesto mokyklų valgyklose jau diegiama sistema, kuri leis mo­kiniams už maistą atsiskaityti nenaudojant grynųjų pinigų. Vietoje jų bus naudojamos elektroninės piniginės, aktyvuotos elektroniniuose mokinių pažymėjimuose arba specialiose apyrankėse.

Conceptual view about checkouts or payments over Internet and mobile devices.

Conceptual view about checkouts or payments over Internet and mobile devices.

Tiems, kurie mokosi mieste
Skaitmeninių technologijų amžiuje augantiems mūsų vaikams ši naujovė rūpesčių tikriausiai nesukels – nebent teks apgailestauti, kad nebeliks grynųjų „čipsams“ ar mėsainiams. Bet tėvelius, kurie informaciniu raštingumu neprilygsta savo atžaloms, nauja elektroninė paslauga gali ir bauginti.
Elektronines pinigines, sutrumpintai vadinamas e-piniginėmis, diegia programinės įrangos kūrimo ir terminalų įrangos teikimo, apskaitos sistemų diegimo bei aptarnavimo bendrovė „Eurofondas“. Pasak šios bendrovės atstovės Silvos Petrikauskienės, e-piniginės sistema diegiama Lietuvos sporto universiteto Kėdainių „Aušros“ progimnazijoje, „Ryto“ progimnazijoje, Šviesiojoje ir „Atžalyno“ gimnazijose, Juozo Paukštelio progimnazijoje.
„Tai darome mokinių maitinimą organizuojančios UAB ,,Pontem“ iniciatyva ir suderinę su savivaldybės atstovais, tačiau savivaldybė prie šio projekto neprisideda ir neremia finansiškai“, – teigė naujovę diegiančios bendrovės atstovė.

Mato daug privalumų
Atsakydama į kai kurių tėvų nuogąstavimus, kad atsiskaitymas elektronine pinigine valgykloje visiškai pakeis atsiskaitymus grynaisiais, pašnekovė nuramino: „Mokyklų valgyklose, kaip ir anksčiau, bus galima atsiskaityti grynaisiais pinigais. Bet manome, kad atsiskaitymas ,,Eurofondo“ e-pinigine yra žymiai patogesnis, paprastesnis ir duoda konkrečią naudą mokiniams bei jų tėveliams.“
Pasak jos, elektroninio atsiskaitymo terminalas leidžia taupyti laiką, mat kasdienė praktika rodo, kad mokyklinių pertraukų metu neretai valgyklose susidaro eilės. Kitas privalumas – tėveliai gali matyti realius kiekvienos dienos mokyklų valgiaraščius ir tai, kokius patiekalus valgė vaikai konkrečią dieną ir valandą. Be to, nebėra pavojaus, kad vaikai pinigus pames.
Žadama, kad atsiskaitymas e-pinigine bus paprastas: mokiniams pakaks pridėti savo mokinio pažymėjimą arba išmaniąją apyrankę prie specialaus atsiskaitymo aparato – elektroninės sistemos terminalo. Jokio PIN kodo įvesti nereikia. „Ši paslauga mokiniams ir jų tėvams suteikiama nemokamai ir nieko papildomai nekainuoja. Pažymėjimo sąskaitoje esantį pinigų likutį tėveliai gali matyti ir papildyti taip, kaip ir naudodamiesi elektronine bankininkyste mato ir valdo savo sąskaitose esančias lėšas“, – sakė S. Petrikauskienė.

Visi atsiskaitys vienodai
E-pinigine atsiskaitys ir nemokamą maitinimą gaunantys vaikai. „Nemokamą maitinimą gaunantiems vaikams pridėjus moksleivio pažymėjimą prie elektroninio terminalo, užfiksuojama, kas, kada ir ką valgė. Šių duomenų dėka programa generuoja ataskaitas, kurios pateikiamos savivaldybei. Šių ataskaitų pagrindu savivaldybė atsiskaito su maitinimo paslaugas teikiančia įmone“, – kaip veiks naujoji sistema, aiškino „Eurofondo“ atstovė.
Ji sako, kad mokinių tėveliams ši sistema nekels jokių papildomų rūpesčių. Tereikia pasirūpinti, kad vaikai nepamirštų atsinešti į mokyklą moksleivio pažymėjimo ar išmaniosios apyrankės.
Kadangi visi vaikai – tiek gaunantys nemokamą maitinimą, tiek atsiskaitantys į mokinio pažymėjimo sąskaitą pervestais tėvelių pinigais – atsiskaitys vienodai, tai yra mokinio pažymėjimą ar išmaniąją apyrankę pridėdami prie specialaus atsiskaitymo aparato, taip esą bus išvengiama patyčių dėl socialinės nelygybės.

Skatins tėvus ir vaikus naudotis
Kėdainių „Ryto“ progimnazijoje praėjusiais mokslo metais buvo įdiegta kita, bet panašiu principu veikianti elektroninio atsiskaitymo sistema, tačiau mokinių tėveliai ja naudojosi neaktyviai. Ar galima tikėtis, kad „Eurofondo“ siūloma naujovė sėkmingai skinsis kelią?
„Puikiai suvokiame, kad ne visi tėveliai, ypač kaimiškose savivaldybėse ar kaimuose, turi vienodas galimybes naudotis elektronine bankininkyste. Tačiau inovacijos daro mūsų gyvenimą lengvesnį, turtingesnį, todėl turime stengtis išnaudoti visas galimybes naudotis šiuolaikinėmis technologijomis ir mokyti šito savo vaikus“, – mano pašnekovė.
Tam, kad moksleiviai susipažintų ir susidomėtų su „Eurofondo“ diegiama e-piniginės atsiskaitymo sistema, bendrovė sukūrė net žaidimo programėlę, kurią atsisiuntus galima laimėti bandelę arba išmaniąją apyrankę.
„Galime tik pasidžiaugti, kad UAB ,,Pontem“, teikianti maitinimo paslaugas mokykloms, siekia, kad vaikai kokybiško, visaverčio maisto neiškeistų į „greitą maistą“, gaminamą čia pat, už mokyklos tvoros esančiuose kioskuose, prekybos centruose“, – sakė S. Petrikauskienė.
Ji kviečia tėvelius naudotis diegiama e-piniginės atsiskaitymo sistema ir jos teikiamomis galimybėmis: pasidomėti, ar valgė jų vaikai mokyklos valgykloje ir kokius produktus. Tikėdamasi didesnio tėvų dėmesio, bendrovė planuoja suteikti 5 proc. nuolaidą visiems atsiskaitymams mokyklos valgykloje su moksleivio pažymėjimu ar elektronine apyranke.

Nauda neabejoja, tik reikia įprasti
Šiuo metu miesto mokyklose vyksta sistemos diegimo ir derinimo darbai, tad apie naujovės privalumus ar trūkumus mokyklų vadovams kalbėti dar anksti. Pasak Kėdainių „Aušros“ progimnazijos direktorės Neringos Vaicekauskienės, inovacijos yra sveikintinas ir neišvengiamai į visas sritis ateinantis dalykas, o ar sklandžiai veiks nauja atsiskaitymo sistema, parodys laikas.
„Ryto“ progimnazijoje rugsėjo pabaigoje vykusiame visuotiniame tėvų susirinkime pastebėta, kad praėjusiais metais išbandyta panašia naujove tėvai naudojosi vangiai, nors informacijos apie ją ir netrūko. „Elektronine bankininkyste naudojuosi dažnai, tad iš pradžių su entuziazmu kas savaitę pildžiau sūnaus sąskaitą elektroniniame mokinio pažymėjime, – pasakojo vieno progimnazijos septintoko mama. – Iš karto pervedinėti didelės sumos nesinorėjo, tad vėliau ėmiau tiesiog pamiršti, kad reikia papildyti. Galiausiai, baigiantis mokslo metams, visai apleidome šį reikalą, paprasčiau būdavo paduoti grynųjų…“
Vis tik dauguma tėvų, greičiausiai, į naujovę žiūrės palankiai. Štai mokyklinukus sūnų ir dukrą auginanti kėdainietė Jurgita Šimkevičiūtė-Stanionienė džiaugiasi elektroninio atsiskaitymo galimybe. „Labai gera idėja, vaikai neleis pinigų nenaudingiems dalykams!” – elektroninės piniginės nauda neabejojo jauna mama.

Irmina Privalova

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.