Kėdainių ligoninės planus dvejiems metams apsirūpinti lūžusiems kaulams gydyti naudojamais traumatologiniais implantais sutrikdė verslininkų kaltinimai galimai neskaidria veikla. Sostinėje registruota bendrovė „Medicina“ pareikalavo koreguoti pirkimų dokumentaciją, motyvuodama tuo, esą proteguojami kiti gamintojai. Sulaukus šių pretenzijų, ligoninė pirkimą sustabdė, ar nenutiks taip, kad išsekus implantų atsargoms medikai neturės kuo sutvirtinti lūžusių kaulų?

Kaulų tvirtinimo detalėms – 100 tūkst. eurų

Panašu, jog Kėdainių ligoninė ne savo noru tapo medicinos įrangos gamintojų bei jiems atstovaujančių verslininkų konkurencinės kovos dalyve.

Kėdainių medikų planus už 100 tūkst. eurų mažiausiai dvejiems metams į priekį apsirūpinti traumatologine įranga bent laikinai pristabdė pareikšti kaltinimai galimu neskaidrumu bei numanomu neįvardinto gamintojo protegavimu.

Ne paslaptis, jog su viešaisiais pirkimais, ypač kur figūruoja stambios pinigų sumos, susiję ginčai tęsiasi ilgai. Kartais teismai, patenkindami prašymą taikyti laikinąsias apsaugos priemones, beveik neribotam laikui įšaldo pirkimus.

Kėdainių ligoninės vadovas Stasys Skauminas nebuvo linkęs pernelyg sureikšminti dėl išsakytų verslininkų pretenzijų sutrikusio pirkimų konkurso. Pasak jo, tai normalus procesas, ne vieną kartą ginčijamasi su tiekėjais. Tačiau mūsų ligoninės pacientams baimintis tikrai nėra priežasčių.

Kokia perspektyva laukia Kėdainių ligoninės? Ar ji neliks be kaulų lūžiams naudojamų specialių implantų? Juolab, kad kiek anksčiau buvo sustabdytas ir kitas traumatologinių implantų pirkimas, kai jo sąlygas apskundė ta pati bendrovė.

Priėmė kompromisinį sprendimą

Kėdainių ligoninės vadovas Stasys Skauminas pripažino – nors šiuo metu pirkimas ir yra sustabdytas, tačiau tai ligoninės pacientams tikrai niekaip negali atsiliepti. Kitaip tariant, pasak mediko, traumatologų naudojamų kaulų implantų ligoninė tikrai nepritrūks.

„Mes turime atsargas, iki paskutinės dienos nelaukiame. Tai juk ateities pirkimai (šiuo metu sustabdyti – red.), mes ir vaistų atsargas turime keliems mėnesiams į priekį, ir visų šitų“, – sakė Kėdainių ligoninės vadovas.
S. Skauminas tikino, jog pretenzijas jo vadovaujamai ligoninei dėl galimai neskaidraus pirkimo pareiškusi bendrovė „Medicina“ bylinėjasi su kelių savivaldybių ligoninėmis.

Jis pripažino, kad ligoninė tikrai nenori įsivelti į teisminius ginčus su minėta bendrove, todėl yra priimtas sprendimas jos prašymą tenkinti bei koreguoti perkamiems implantams keliamus reikalavimus, jų aprašą.
„Šiek tiek pakoreguosime, kiek įmanoma. Jeigu jie ką nors gero pasiūlys, kodėl ne. (Viešųjų pirkimų – red.) komisija žiūri su specialistais“, – sakė S. Skauminas.

Ginčo su verslininkais pernelyg nesureikšmina

Tačiau medikas laikosi griežtos pozicijos – tikina jokiu būdu nesitaikstysiantis su verslininkų reikalavimais.

„Jie nori, kad būtų pagal jų katalogą būtų (parengta pirkimų dokumentacija – red.). Visų pirma įstatymas neleidžia iš vieno šaltinio pirkti, kita vertus, kodėl mes turime daryti tai, ką jie mums liepia? Vienu žodžiu, kol kas procesas vyksta“, – sakė Kėdainių ligoninės vadovas S. Skauminas.

Ligoninės vadovas nebuvo linkęs pernelyg sureikšminti dėl išsakytų verslininkų pretenzijų sutrikusio pirkimų konkurso.

Tai normalus procesas, ne vieną kartą ginčijamės su tiekėjais. Turiu galvoje, kad tiekėjai nori savo padaryti, mes norime to, ko norime, ir taip toliau. O žmonėms (pacientams – red.) nėra ko bijoti“, – sakė S. Skauminas.
Visgi ligoninės vadovas prasitarė – tam tikrų problemų gali ir iškilti, jeigu šie procesai užsitęs ir pirkimų konkursas strigs pusmečiui.

„Perkant per viešuosius pirkimus niekada paskutinei minutei nėra paliekama. Visada turimas rezervas ir sutartys pasirašomos vėliau. Pavyzdžiui, rudenį vykdome pirkimą, o sutartys pasirašomos nuo Naujųjų metų, ir taip toliau. Visaip būna, vieni patenkinti, kiti – nepatenkinti. Būna, mes irgi nutraukiame (pirkimą – red.), kai kaina per didelė, visaip būna“, – sakė S. Skauminas.

Įtaria proteguojant konkretų implantų gamintoją

„Kėdainių mugė“ jau anksčiau rašė, kad ginčas dėl ligoninės organizuojamo implantų pirkimo kilo tuomet, kai pretenzijas pareiškė jame dalyvauti norinti, tačiau dėl medikų parengtų techninių specifikacijų to padaryti negalinti bendrovė „Medicina“. Tiesiog jos atstovaujami gamintojai tiekia kitokią įrangą nei planuota pirkti.

Dėl to verslininkai ne tik reikalavo koreguoti pirkimo sąlygas, stabdyti procedūrą, bet ir kreipėsi į rajono politikus.

„Peržvelgus Kėdainių ligoninės reikalavimus implantams, susidaro įspūdis, kad jie pritaikyti vienam, konkrečiam gamintojui. Tos specifikacijos sudarytos labai tiksliai, o mes prašome, kad jos būtų praplėstos taip, kad pirkime galėtume pasiūlyti savo atstovaujamų gamintojų produkciją“, – „Kėdainių mugei“ sakė bendrovės vadovas Albertas Bubulas.

Paprašius patikslinti, ar numanantis, kokį metalinių implantų gamintoją ar jo atstovą galimai proteguoja Kėdainių ligoninė, verslininkams minėjo dar negalintis atsakyti. Anot jo, jeigu šis konkursas visgi įvyks, taps aišku, kas jame dalyvaus.

„Čia yra problema, nes dažnai ligoninės susikuria (techninius reikalavus – red.) ir implantus perka iš vieno tiekėjo. O įstatymas reikalauja sudaryti sąlygas ir kitiems tiekėjams dalyvauti pirkime. Bet ligoninės kažkodėl to nesilaiko“, – sakė A. Bubulas.

Jis akcentavo, kad atstovaujamų Vokietijos gamintojų produkcija – turinti visus reikiamus sertifikatus ir yra lygiavertė tai, kurią siekia įsigyti Kėdainių ligoninė.

„Didžiųjų miestų, tokių, kaip Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio ar Santaros klinikos pirkimus stengiasi vykdyti pagal įstatymus, maksimaliai praplečia reikalavimų sąrašą. Nes tokiu būdu pirkime gali dalyvauti daugiau tiekėjų, o kuo didesnė konkurencija – tuo geresnę kainą galima gauti“, – sakė A.Bubulas.

Metalinius kaulų įtvarus rinkosi pagal turimus įrankius

Kėdainių ligoninės vadovas S. Skauminas minėjo puikiai susipažinęs su reiškiamomis pretenzijomis. Pasak mediko, techninės pirkimo sąlygos sudarytos ne siekiant proteguoti vieną kurį nors gamintoją ar atstovą, bet atsižvelgiant į kur kas praktiškesnes priežastis.

„Jie nori, kad mes paruoštume pirkimo sąlygas „pagal juos“. Jeigu mes tai padarysime, kiti negalės dalyvauti. Vieni prekiauja vienais (produktais – red.), o kiti – kitais. Todėl sąlygos negali būti tokios, kad tiktų absoliučiai visiems“, – sakė ligoninės vadovas.

Paminėjęs suprantantis verslininkų norą dalyvauti konkursuose ir parduoti ligoninėms savo atstovaujamų gamintojų produkciją, S. Skauminas pabrėžė ir kitą svarbią aplinkybę.

„Norint dirbti su metalinėmis konstrukcijomis, reikalingi instrumentai, kuriuos mes turime. Todėl mes ir skelbiame (viešuosius pirkimus – red.) tokius, kokių mums reikia, ir kurie tinka pagal mūsų turimus instrumentus. Nes, pavyzdžiui, sraigtą ne su kiekvienu instrumentu paverši ar įsuksi. O sąrašą, ko ligoninei reikia, surašė patys traumatologai“, – sakė Kėdainių ligoninės vadovas.