Per tris dienas pustrečio šimto žmonių jau pasisakė prieš vėjo jėgainių parko statymą Kėdainių rajone, Tiskūnuose. Nuo lapkričio 22 dienos peticiją „NE – vėjo jėgainėms Isos slėnio kraštovaizdyje“ pasirašė ne tik Kėdainių, bet ir kitų Kauno regiono rajonų, taip pat Vilniaus ir Panevėžio gyventojai.

Apie šios iniciatyvos viešinimą dar platesniu mastu kalbėta su visuomenės veikėju, prof. Algirdu Avižieniumi, taip pat ketinama pasitelkti ir rašytoją, prof. Tomą Venclovą.

Įtraukti kuo daugiau

Peticijos, kuri adresuota Kėdainių rajono savivaldybei, pasirašymą inicijavo Isos slėnio draugija.

Visi, norintieji išreikšti savo nuomonę dėl vėjo jėgainių parko Isos slėnio kraštovaizdyje, tai gali padaryti interneto svetainėje peticijos.lt, kur rasite peticiją „NE – vėjo jėgainėms Isos slėnio kraštovaizdyje“.

Pasak šios draugijos narės Jolantos Donskienės, apie vėjo jėgainių žalą Isos slėnio kraštovaizdžiui jau diskutuota su žinomais šalies intelektualais.

„Su prof. A. Avižieniumi, kuris buvo pagrindinis iniciatorius išgelbėti Nobelio premijos laureato Česlovo Milošo gimtinę Šeteniuose, aptarėme galimybę parodyti pilietinį aktyvumą. Jis sakė, jog reikia rūpintis šia ypatinga vieta, įtraukiant kuo daugiau tai suprantančių žmonių. Apie kraštovaizdžio išsaugojimą profesorius ketina kalbėtis su rašytoju T. Venclova, kuris turi ypatingą svorį mūsų kultūros bendruomenėje“, – sakė J. Donskienė.

Pasak Isos slėnio draugijos narės Jolantos Donskienės, apie vėjo jėgainių žalą šio slėnio kraštovaizdžiui jau kalbėta ir su žinomais šalies intelektualais. (Indrės Baltakytės nuotr.)

Susitiko su atstovais

Praėjusią savaitę Kėdainių rajono savivaldybėje lankėsi Vyriausybės atstovai. Su atsakingais Kultūros, Aplinkos ir Sveikatos apsaugos ministerijų darbuotojais susitiko Isos draugijos nariai. Pagrindinė šių susitikimų tema buvo planuojamo vėjo jėgainių parko statybos.

„Kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas su prof. Viktorija Daujotyte yra parašę knygą apie Č. Milošą. Ministras supranta, kad mūsų mažoje šalyje turime didžiuotis tuo, ką turime, o turime tik žmones ir kraštovaizdį. Tad su Kultūros ministerijos atstovais ir kalbėjau apie Šetenius, kraštovaizdžio išsaugojimą. Ar mums pavyks? Priklausau kartai, kuri 1990-aisiais darė tuos stebuklingus dalykus, ar tada galvojome, kad mums taip pasiseks? Jeigu labai tiki, geri dalykai įvyksta, tai kodėl netikėti ir negalvoti, kad pavyks ir dabar“, – kalbėjo J. Donskienė.

Visi, norintieji išreikšti savo nuomonę dėl vėjo jėgainių parko Isos slėnio kraštovaizdyje, tai gali padaryti interneto svetainėje „peticijos.lt“, kur rasite peticiją „NE – vėjo jėgainėms Isos slėnio kraštovaizdyje“.

Kas rašoma peticijoje

Isos slėnio draugijos peticijoje „NE – vėjo jėgainėms Isos slėnio kraštovaizdyje“ skelbiama:

„Kėdainių rajono Vilainių seniūnijoje, kuri yra Krekenavos regioninio parko ir Šventybrasčio kraštovaizdžio draustinio teritorijoje, planuojama statyti iki 17 vėjo jėgainių.

Pažymime, kad teritorija, kurioje planuojamos statyti vėjo jėgainės, išsiskiria kultūrine ir istorine verte nacionaliniu mastu:

Šeteniuose yra Nobelio literatūros premijos laureato Česlovo Milošo gimtinė ir dvaro teritorija;

Kalnaberžės dvaras ir neogotikinio stiliaus rūmai, menantys tokias asmenybes kaip rašytojas Kazys Binkis ar carinės Rusijos ministras pirmininkas Piotras Stolypinas;

per Nevėžio slėnį eina piligrimų kelias „Camino Lituano“, kuriuo kiekvienais metais keliauja vis daugiau piligrimų – praėjusiais metais jų čia lankėsi virš 300. Populiariausia kelio atkarpa – būtent Paberžė-Kėdainiai;

Šventybrastyje yra 1863–1864 m. sukilimo dalyvių egzekucijos vieta bei kapai;

Šeteniuose yra Nobelio literatūros premijos laureato Česlovo Milošo gimtinė ir dvaro teritorija.

Prieštaraujame vėjo jėgainių statybai šioje teritorijoje, nes:

vėjo jėgainių poveikis vietos gyventojų sveikatai bei gamtinei įvairovei vis dar nėra deramai įvertintas ir ištirtas;

projektas nėra diskutuotas ir suderintas su vietos bei Kėdainių bendruomenėmis;

pasak Krekenavos regioninio parko direkcijos, vėjo jėgainės, kurių planuojamas aukštis apie 241 m, pavojingai priartės ir darys poveikį saugomų teritorijų (Krekenavos regioninio parko Nevėžio vidurupio kraštovaizdžio draustinio, Šventybrasčio kraštovaizdžio draustinio) gamtinio ir kultūrinio kraštovaizdžio natūralumui bei vizualinei kokybei, taip pat darys reikšmingą poveikį saugomoms paukščių rūšims. Tai sukels reikšmingą vizualinę taršą šiose teritorijose“.