Nuo šiol pasidairyti po Kėdainių krašto muziejaus ekspoziciją, susipažinti su Kėdainiuose klestėjusiais amatais bus galima net neišėjus iš namų. Negana to, smalsus jaunuolis ar suaugusysis galės susipažinti ir su artimiausių kaimynų – Latvijos ir Baltarusijos – švietimo ir kultūros įstaigų sukurtais virtualiaisiais muziejais, pristatančiais šių šalių atskirų regionų išskirtinumus. 

Baigiamojoje konferencijoje susitiko visų projekte dalyvavusių kultūros ir švietimo įstaigų vadovai (Kėdainių krašto muziejaus direktorius R. Žirgulis – antras iš kairės).

Baigiamojoje konferencijoje susitiko visų projekte dalyvavusių kultūros ir švietimo įstaigų vadovai (Kėdainių krašto muziejaus direktorius R. Žirgulis – antras iš kairės).

Visa tai bus galima padaryti internetiniame puslapyje www.futureofmuseums.eu. Jis atsirado Latvijos, Baltarusijos ir Lietuvos dvejus metus vykdyto projekto „Virtuali praeitis – ateities muziejų ekspozicijų pagrindas“ dėka.

Sukurtos keturios muziejų kolekcijos
Projekto dalyvės: Rėzeknės aukštoji mokykla, Latgalės kultūros ir istorijos muziejus Rėzeknėje, Maksimo Bahdanovičiaus muziejus Gardine bei Kėdainių krašto muziejus, virtualiajam muziejui pristatė daugiau nei 1600 unikalių eksponatų. „Mūsų muziejus pristato Kėdainių krašto amatus, Rėzeknės muziejus – keramiką ir jos dirbinius, Rėzeknės aukštoji mokykla – įvairiausias latgalių tarmės kultūrines sąvokas ir reiškinius, o Maksimo Bohdanovičiaus muziejus iš Gardino atraktyviai ir įdomiai pristato šio rašytojo biografiją“, – sakė Kėdainių krašto muziejaus direktorius Rimantas Žirgulis. Be to, kiekviena projekto dalyvė privalėjo sukurti ir žaidimą, kurį žaidžiant mokyklinio amžiaus jaunuoliai plačiau susipažįsta su krašto istorija ar asmenybėmis.

Atidaryta fotomenininko paroda
Lapkričio pabaigoje projektas baigėsi – baigiamoji rezultatų aptarimo konferencija, trukusi dvi dienas, vyko Rėzeknėje. „Visas projekto įgyvendinimas praėjo sklandžiai ir gerai. Žinoma, būta tam tikrų trikdžių, ypač dėl finansavimo, tačiau visus juos pavyko įveikti“, – sakė R. Žirgulis. Kartu jis pasidžiaugė, kad pavyko ne tik įgyvendinti projekte užsibrėžtus tikslus. „Ypač susidraugavome su Rėzeknės aukštosios mokyklos kolegomis – jautėsi, kad esame giminingos tautos“, – sakė jis.
Baigiamojoje konferencijoje Latvijoje buvo skaitomi ne tik akademiniai pranešimai, bet ir vyko diskusijos, parodų atidarymai, pažinčių vakarai, koncertai, visų šalių poetų bendros kūrybos performansai: „Prasmingų ir naudingų veiklų buvo tikrai daug“, – sakė direktorius. Be to, apie Kėdainius ir kėdainiečius atminimas Rėzeknėje liks kiek ilgiau – fotomenininko Vydo Bečelio nuotraukų apie Kėdainius paroda iki šiol puošia Rėzeknės aukštosios mokyklos erdves. Vėliau tikimasi pa­rodą eksponuoti ir kituose Latvijos miestuose.

Bendradarbiavimas nenutrūks
Projektas jau sėkmingai įgyvendintas, tad muziejaus direktorius prisiminė spontanišką ir kiek avantiūrišką visų keturių įstaigų bendradarbiavimo pradžią. „Pirmiausia visi susirašėme „Skype“ programa ir per dvi–tris dienas tapome partneriais. Prieš tai buvo kalbinti prie projekto prisijungti kiti Lietuvos muziejai. Bet jie atsisakė ar dėl būsimos atsakomybės, ar dėl būsimų darbų gausos. Mes to nepabijojome“, – šypsosi pašnekovas. Pirmieji susibendravo latgaliai su baltarusiais, o dėl kažkada buvusių sąsajų, kuomet visi kartu buvome Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje, prie projekto buvo pakviesti prisijungti ir lietuviai.
Pasak muziejaus direktoriaus, šis projektas tapo puikiu startu netrukus prasidėsiantiems visuotiniams Lietuvos muziejų fondų skaitmeninimo ir perkėlimo į virtualią erdvę darbams. Be to, projekto įgyvendinimo lėšomis buvo prisidedama ir prie amatų centro Arnetų name kūrimo darbų. „Juk būtina demonstruoti ne tik dirbinius, bet ir supažindinti visuomenę su amatais, leisti pačiam žmogui pabandyti kažką pasidaryti pačiam“, – pabrėžė pašnekovas.
Ar ateity gražus užsimezgęs bendradarbiavimas nenutrūks? „Labai tikimės, kad ne. Mes jau pažįstame vieni kitus, žinome, kuo galime pasitikėti. O patikima partnerystė yra labai svarbu. Tad tikimės, kad užsimezgęs bendradarbiavimas tikrai nenutrūks“, – vylėsi pašnekovas.

Panašios naujienos