Kėdainiečiai dažniausiai įsiskolina už būstą – komunalinių paslaugų teikėjams.

Įsiskolinimai komunalinių paslaugų teikėjams – dažniausia priežastis, dėl kurios darbo tenka imtis skolas išieškantiems Kėdainių antstoliams.

Aleksandro Ščiukino kontoros Kėdainių skyriuje dirbanti antstolio padėjėja Aldona Jasutienė teigė, kad, kaip ir anksčiau, dažniausios kėdainiečių skolos išlieka už komunalinius patarnavimus. Kontoroje šiuo metu yra apie 200 tokių bylų. Dažniausiai skolingi vyresni kaip 50 metų žmonės. Žemiausiam socialiniam sluoksniui priklauso nedidelė dalis skolininkų.
„Dauguma stengiasi susimokėti dalimis, nes uždelstas nemokėjimas kainuoja daugiau – išauga vykdymo išlaidos“, – sakė antstolio padėjėja.

Antstolių „globai“ – nesirūpinančius

Pavyzdžiui, nemenką sumą rajono gyventojai skolingi 123 daugiabučius namus administruojančiai bendrovė „Kėdainių butai“. Pasak bendrovės direktoriaus Alvydo Kleivos, gyventojų skolos šiuo metu siekia daugiau kaip 174 tūkstančius eurų.

„Su skolininkais pradedame dirbti susidarius 100 eurų skolai – iš pradžių keletą kartų perspėjame raštu, kad susimokėtų. Kitas etapas, jei susikaupia skola – vekselio pasirašymas. Tai skolininko įsipareigojimas sumokėti per tam tikrą laikotarpį“, – sakė A. Kleiva.

Praėjusiais metas pasirašytas 81 vekselis, šiemet – 29. Dauguma gyventojų stengiasi įsipareigojimus vykdyti, priešingu atveju dėl skolos išieškojimo kreipiamasi į teismą. 2016 metais „Kėdainių butams“ priteista 10 140 eurų, o vien per šiuos metus – 14 374 eurai.

Sunkiausiai išieškomos ilgalaikės skolos, ypač jei socialinių būstų gyventojai išvyksta į užsienį ir nesirūpina nei butu, nei keletą tūkstančių eurų siekiančiomis skolomis. „Tokiu atveju kreipiamės į savivaldybės administracijos direktorių ir prašome duoti skolininką į teismą. Tad, priteisus skolą, į Lietuvą grįžusį žmogų į savo „globą“ perima antstoliai“, – pasakojo bendrovės vadovas.

Už šildymą skolingi virš milijono

Šilumą tiekiančiai bendrovei „Panevėžio energija“ kėdainiečiai skolingi 1,23 mln. eurų. Pasak bendrovės atstovės spaudai Daivos Paulauskienės, tokia suma buvo susidariusi birželio 1 dieną. Didžiausi skolininkai yra gyventojai – kitų vartotojų skola šilumos tiekėjams sudarė 28 tūkstančius eurų.

„Jei skolingas gyventojas kreipiasi dėl skolos apmokėjimo sąlygų, gali būti sudaroma skolos grąžinimo dalimis sutartis arba pasirašomas vekselis su visos ar dalies skolos grąžinimo data, – tvarką paaiškino bendrovės „Panevėžio energija“ atstovė. – Jei skolos grąžinimo sutartis nevykdoma, gyventojas, turintis teisę gauti kompensaciją už šildymą ir karštą vandenį, tokią teisę praranda. Skolininkui nesitariant dėl skolos grąžinimo sąlygų ir terminų, skolos išieškojimas vykdomas teismo keliu. Išieškant skolas galime pasinaudoti ir skolų išieškojimo įmonių paslaugomis.“

Šilumos tiekėjams sunkiausia skolas išieškoti iš tų gyventojų, kurie nedirba, neturi kitų pajamų, neturi kilnojamo ar nekilnojamo turto, ar yra savivaldybės patalpų nuomininkai.

Jaunimas nesumoka baudų

Kėdainiečiai skolingi ne tik komunalininkams ar kitų paslaugų teikėjams. Vien per šiuos metus Aleksandro Ščiukino kontoros Kėdainių skyrius gavo 200 bylų dėl skolų Valstybinei mokesčių inspekcijai – fiziniai asmenys skolingi nesumokėtas baudas, o juridiniai asmenys – nesumokėtus mokesčius. Baudas dažniausiai tenka išieškoti iš labai jaunų, 18 – 20 metų amžiaus kraštiečių.

Antstoliai pastebi, kad sulaukia nemažo skaičiaus vaikų išlaikymo bylų – vien minėtoje kontoroje bandoma išieškoti skolas iš trisdešimties kėdainiečių, vengiančių teismo įpareigojimo prisidėti prie vaikų išlaikymo. Kartais pasitaiko ir prasiskolinusių greitųjų kreditų bendrovėms kėdainiečių.

Vidutinė kėdainiečių skolų suma siekia apie 1000 eurų, tačiau keletas žmonių skolingi ir po pusę milijono eurų – tokių skolų išieškojimą antstoliai vadina neefektyviu.

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.