Jau nuo rugsėjo mėnesio Kėdainių pirminės sveikatos priežiūros centre (PSPC) vienuolikos metų mergaitės bus skiepijamos nuo gimdos kaklelio vėžį sukeliančio žmogaus papilomos viruso. Ir nors prieš 20 metų buvo tikima, kad gimdos kaklelio vėžys yra paveldimas, kruopštūs tyrimai atskleidė, kad tai yra virusinės kilmės liga ir jos galima išvengti skiepų dėka. 

Kėdainių PSPC direktorė A.Rimkevičienė informuoja, kad nuo klastingos ir mirtinos ligos galima apsisaugoti pasiskiepijus nemokama vakcina.

Kėdainių PSPC direktorė A.Rimkevičienė informuoja, kad nuo klastingos ir mirtinos ligos galima apsisaugoti pasiskiepijus nemokama vakcina.

Gimdos kaklelio vėžys Lietuvoje tarp moterų yra antras pagal sergamumą. Kasmet naujai diagnozuojama 400–500 šio susirgimo atvejų. Dažniausia moterų onkologinė liga yra krūties vėžys.

Kėdainiečiams – ne naujiena
Pasak Kėdainių PSPC direktorės Audronės Rimkevičienės, Pasaulio sveikatos organizacija jau prieš kelerius metus rekomendavo įtraukti šiuos skiepus nuo gimdos kaklelio vėžio į vaikų profilaktinį skiepijimo kalendorių.
„Organizacija rekomendavo 9–13 metų amžiaus mergaičių skiepijimą. Lietuva pasirinko viduriuką – 11 metų. Skiepams pasirinktas toks amžius, nes žmogaus papilomos virusas plinta lytiniu keliu. Todėl skiepus būtina atlikti iki pirmųjų lytinių santykių“, – sakė A. Rimkevičienė.
Tiesa, kėdainiečiams skiepai nuo žmogaus papilomos viruso neturėtų būti naujiena. Savivaldybės visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos lėšomis mergaitės prieš tai jau buvo skiepijamos. „Tiesa, vakcina yra brangi, tad pusę vakcinos sumos dengė savivaldybė, kitą pusę – tėveliai“, – sakė direktorė.
Skiepytis galės ir vyresnio amžiaus mergaitės. Tačiau tada skiepai jau bus mokami. Vieno jų kaina siekia apie 140 eurų. Pakankamam imunitetui įgyti reikės dviejų vakcinos dozių – antroji turės būti atlikta praėjus šešiems mėnesiams po pirmosios.

Vėžys sunkiai pastebimas
Žmogaus papilomos virusas sukelia pakitimų gimdos kaklelio ląstelėse, kurie ilgainiui gali virsti vėžiu. Kiti tipai gali sukelti lytinių organų, išangės karpas.
Bėda ta, kad gimdos kaklelio vėžys iš pradžių nesukelia jokių požymių. Tik navikui skverbiantis gilyn, peraugant kraujagysles, pasireiškia kraujavimas. Dažniausiai tai – pirmasis ligos požymis. Kraujuoti gali po lytinių santykių ar savaime. Pakitimus galima aptikti tik vienu būdu – profilaktine patikra, o išvengti – pasiskiepijus.
Tiesa, virusą moteris gali nešiotis organizme ir gimdos kaklelio vėžiu nesusirgti. Tačiau, kritus imunitetui, pasikeitus organizmo būklei, liga gali pradėti vystytis.
Užsikrėtimo rizika priklauso nuo lytinių partnerių skaičiaus: kuo daugiau lytinių partnerių, tuo didesnė rizika užsikrėsti. Pasak specialistų, ši infekcija yra labai paplitusi.

Už vakciną – Nobelio premija
Anot A. Rimkevičienės, prasmingiausia skiepytis mergaitėms. Vyresnio amžiaus moterims ji pataria reguliariai lankytis pas ginekologą ir tikrintis profilaktiškai.
„Įstaigoje vykdoma ankstyva gimdos kaklelio vėžio programa, yra atliekamas citologinis tyrimas. Ši programa Lietuvoje vykdoma jau 12 metų. Džiugu, jog per šį laiką situacija pasikeitė į gera: jei prieš 10 metų dažniausiai diagnozuojamas gimdos kaklelio vėžys buvo trečios, ketvirtos stadijos, tai dabar užleisto vėžio diagnozių mažėja. Didesniąją dalį naujai diagnozuotų atvejų sudaro įtariamas arba pirmos stadijos vėžys. Tokiais atvejais gydymas yra labai sėkmingas“, – sakė Kėdainių PSPC direktorė.
Vakcina sukurta visai neseniai – prieš dešimt metų. Už žmogaus papilomos virusų, sukeliančių vėžį, išskyrimą bei vakcinos sukūrimą buvo paskirta Nobelio premija.

Gimdos kaklelio vėžio atsiradimas priklauso ir nuo viruso tipo, ir nuo kitų moters organizmo ypatybių:
  • imuniteto, bendros organizmo būklės;
    žalingų įpročių – gimdos kaklelio rizika didėja rūkančioms, vartojančioms alkoholį moterims;
    šio vėžio riziką didina ankstyvas lytinis gyvenimas, didelis lytinių partnerių skaičius (labai padidėja tikimybė užsikrėsti patogenišku virusu, be to, kitos LPL pažeidžia vietinę gleivinės apsaugą, sukelia uždegimus, o tai taip pat skatina vėžio atsiradimą).