Tamsūs rudens vakarai ir naktys rajono medžiotojų klubų vadovams neramūs – bet kurią akimirką gali suskambėti telefonas, pranešdamas apie kelyje žuvusį laukinį gyvūną. Žvėrys keliuose žūsta ištisus metus, tačiau, laukdami žiemos, jie pradeda intensyviau migruoti, tad tamsiuoju paros metu vairuotojai turi būti ypač atidūs.

Mūsų rajono keliuose kasmet žūsta iki pusės šimto stirnų, dešimtis briedžių ir tauriųjų elnių, iki penkiolikos šernų.

„Dauguma mūsų krašto kelių kerta laukinių gyvūnų migracijos takus, todėl išaugo ir rizika susidurti su per kelią bėgančiais žvėrimis, – įspėja Kauno regiono aplinkos apsaugos departamento Kėdainių rajono agentūros vyriausiasis specialistas Alfonsas Čeida. – Tad vairuotojai tamsiuoju paros metu turi būti atidesni, nes laukiniai gyvūnai kelyje pasirodo staiga ir visiškai netikėtai. Be to, žvėrys labai dažnai migruoja grupėmis.“

Pasak specialisto, apie galimą susidūrimą su į kelią išbėgančiais laukiniais gyvūnais praneša ir specialūs įspėjamieji ženklai. Šie ženklai nurodo gyvūnų migravimo ruožą. Pamatęs šį ženklą, vairuotojas, važiuodamas per mišką ar kitą pakelėje gausiai medžiais ar krūmais apaugusį kelio ruožą, turėtų sulėtinti greitį ir būti pasiruošęs išvengti galimo susidūrimo su gyvūnu.
Kėdainių rajono keliuose kasmet vidutiniškai žūsta iki 10 briedžių ir tauriųjų elnių, iki 50 stirnų ir iki 15 šernų. Paprastai tiksliai nesuskaičiuojami keliuose žuvę smulkieji žvėrys: pilkieji kiškiai, lapės, kiaunės ir mangutai, nes apie jų žūtį vairuotojai tarnybų kartais neinformuoja.

Pasitaiko atvejų, kai keliuose žūsta ir į Lietuvos raudonąją knygą įrašyti žvėrys: stumbrai, ūdros ir lūšys.

„Kelyje žuvę medžiojamieji gyvūnai, teisės aktų nustatyta tvarka, priklauso medžioklės plotų naudotojams, kurių teritorijoje šie žvėrys buvo užmušti. Savavališkai pasisavinti užmuštus žvėris draudžia Medžioklės Lietuvos Respublikos teritorijoje taisyklės. Už tai yra numatyta administracinė atsakomybė“, – įspėja A. Čeida.

Kėdainių rajono agentūros vyriausiasis specialistas primena, ką daryti, įvykus autoįvykiui, kurio metu buvo užmuštas laukinis gyvūnas: tokiu atveju vairuotojas privalo informuoti Valstybinės aplinkos apsaugos tarnybos informacijos priėmimo ir valdymo centrą telefonu 8 (5) 273 2995, nurodant įvykio vietą. Ši tarnyba apie užmuštą laukinį gyvūną informuos medžioklės plotų naudotoją.

Panašios naujienos