Praėjusią savaitę Vilainių kultūros centre vyko vėjo jėgainių parko įrengimo Tiskūnuose specialaus plano pakartotinis pristatymas. Į susitikimą su vėjo jėgainių parko planavimo ir specialiojo plano rengėjais susirinko itin gausus būrys vietos bendruomenių atstovų, o jame netrūko ne tik emocingų kalbų, bet ir žmonių klausimų – kaip reiks toliau gyventi, jei valdžia palaimins tokį projektą? Gyventojų pusėn stojo ir Kėdainiuose apsilankęs Aplinkos ministras Kęstutis Mažeika, pabrėžęs, kad žmonių baimės yra pagrįstos.


Nėra pabaigę procedūrų

Bendrovės „Archstudija“ projektų vadovės Ingos Baronienės teigimu, vėjo jėgainių parkas planuojamas Vilainių seniūnijoje, netoli Tiskūnų, Šetenių, Surviliškio. Palei mišką išsidėsčiusi teritorija nuo gyvenamųjų vietų yra nutolusi pusantro – du kilometrus.

„Artimiausia vienintelė sodyba yra nutolusi 800 metrų. Norėčiau pabrėžti, kad mes vis dar nesame pabaigę specialiojo planavimo procedūrų, esame baigiamajame etape, kai tik jas užbaigsime, tik tuomet galėsime parinkti tikslias vėjo elektrines ir jų galią. Tik tuomet galėsime atlikti poveikio aplinkai ir visuomenės sveikatai vertinimą bei visus detalesnius planavimus“, – aiškino I. Baronienė.

Poveikio žmogui nėra?

Dėl išvardintų priežasčių įmonės atstovei buvo sunku pasakyti, kiek bus statoma ir kokio galingumo jėgainių.

„Septyniolikos vėjo jėgainių skaičius buvo nurodytas vien tam, kad būtų paskaičiuotas preliminarus poveikis, kaip galėtų atrodyti sanitarinė apsaugos zona. Ji bus nuo 196 iki 300 metrų aplink kiekvieną jėgainę. Noriu paminėti, jog šie skaičiai buvo preliminarūs, kad žmonės įsivaizduotų, kaip atrodytų sanitarinė apsaugos zona“, – pabrėžė I. Baronienė.

Įmonės atstovės teigimu, neigiamo poveikio žmogui nėra, nes artimiausia sodyba yra už 800 metrų, o sanitarinė zona nutolusi iki 300 metrų, todėl poveikis visiškai nejaučiamas.

Šventybrasčio bendruomenės vadovė V. Pliauskienė ir Kalnabežės seniūnaitis A. Snarskis yra tos pačios nuomonės – nenorime vėjo jėgainių kaimynystės.

„Yra galbūt vizualinė tarša, bet čia skonio reikalas. Bus atliktos detalesnės analizės dėl kraštovaizdžio vertinimo, tai – eigoje, kai bus parinktas tikslus vėjo jėgainės modelis, kuriam bus atliekami detalesni skaičiavimai“, – kalbėjo I. Baronienė.

Suskaičiuoja mažiau

Įmonei žinoma, kad šalia planuojamo vėjo jėgainių parko yra keletas draustinių,  nutolusių dviejų kilometrų atstumais, todėl jie nepatenka į vėjo elektrinių teritoriją.

„Vėjo jėgainių parkas yra žemės ūkio paskirties plotai, kurie idealiai tinka jėgainėms, nes yra nutolę nuo gyvenamųjų sodybų. Nepamenu tiksliai, kokio dydžio plotus užimtų jėgainės, tačiau, mūsų skaičiavimu, galėtų būti ne septyniolika, bet galbūt dvylika vėjo elektrinių“, – teigė projektų vadovė.

Numatytas vienos vėjo jėgainės aukštis su sparnuote yra 210-240 metrų aukščio. Triukšmo lygis pagal higienos normas negali viršyti 45 decibelų gyvenamojoje aplinkoje nakties metu, tuo ketina vadovautis ir jėgainių planuotojai.


Galite būti ramūs

„Vėjo elektrinės generatorius yra 140–164 metrų aukštyje, todėl elektromagnetinis poveikis ženkliai mažėja. Esame atlikę tyrimus prie savo jėgainių parko Šilalės rajone, tyrėme garsą ir elektromagnetinį poveikį, normos nebuvo viršytos. Tai galite būti ramūs. Saugus atstumas yra sanitarinė zona“, – sakė I. Baronienė. 

Netoli vėjo jėgainių parko yra ne tik keletas draustinių, piligrimų kelias, kaimo turizmo sodybos. Pašnekovė įsitikinusi, kad vėjo elektrinės teigiamai paveiks to krašto infrastruktūrą, nes parko statytojas ketina remti bendruomenes, surinkti nekilnojamo turto mokestį, renovuoti rajoninį kelią pro parką.

Nuomonė – maždaug

Rajono vicemeras Paulius Aukštikalnis patikino, kad savivaldybė dėl jėgainių klausimo turi dvi pozicijas:

„Pirmiausiai Kėdainių rajono savivaldybė atstovauja bendruomenę ir jos interesus, o antras dalykas, kad atstovauja socialiai atsakingą verslą. Jeigu verslas yra padaręs visus suderinimus, kas priklauso pagal įstatymą, tai savivaldybė turi, na, tikrai tokiam verslui, kuriam nėra pagrindo uždrausti, savivaldybė tikrai negali drausti, nes irgi tai yra bendruomenės interesas sveikam socialiam verslui.

Šiandien bus pristatymas, žiūrėsime, kokie papildomi darbai yra padaryti. Taigi tokia dvejopa pozicija savivaldybės. Gyventojų nuomonė šiek tiek yra, kadangi tai jau yra ne pirmų metų projektas, tai gyventojų nuomonę maždaug žinome. Tie gyventojai, kurie nuomoja sklypus, jų vienokia nuomonė, o tie gyventojai, kurie turi gyventi netoli, jų kitokia nuomonė. Žiūrint, kurių gyventojų nuomonė.

Žinome visų gyventojų, kurie ir užsiima verslu, ir kurie gyvena netoli, nuomonę. Atstovausime įstatymą. Suprantat, aš kaip ir minėjau, savivaldybė turi atstovauti bendruomenę ir įstatymą. Jeigu įstatymiškai viskas teisingai, tai tada turi būti ir tas verslas leidžiamas.

Jeigu įstatyme yra tam tikrų nedadarymų ar tenais kokių, kai reikalauja bendrų susitikimų, nepritarimų bendruomenės, nu, tai turime tada siekti bendros nuomonės. Savivaldybė tiktai gavo užsiminimą apie peticijas, kad yra renkama peticija, bet pačios peticijos dar kol kas savivaldybė su visais parašais negavusi. Kad ir dešimt žmonių, tai vis tiek yra grupė žmonių, į kuriuos reikia atsižvegti“.


Nuomonės pasidalino

Pasak Tiskūnų bendruomenės pirmininkės Vidos Vansevičienės, atstumas nuo gyvenviečių atitolintas, jėgainės sumažintos.

„Bendras mūsų žmonių sutikimas yra už tai, nes žmonės davė žemės, valstybė leido statyti, tai kodėl mes turime griauti verslą. Žinoma, ne visi žmonės pasisako už jėgaines“, – sakė tiskūnietė. 

Tiskūnų ūkininkas Aidanas Dumbinskas patikino, kad apie puspenkto šimto gyventojų turinčiame kaime pusė vietinių nepritaria jėgainių statyboms.

Tiskūnų ūkininkas A. Dumbinskas patikino, kad apie puspenkto šimto gyventojų turinčiame kaime pusė vietinių nepritaria jėgainių statyboms.

„Niekas tiksliai nežino, nes nėra tyrimų jų kenksmingumo. Esu ūkininkas, todėl man ir kitiems ūkininkams nepatinka tai, kad žemės bus sugadintos, bus tiesiami kabeliai, todėl sugadins drenažą, kurį po to turime patys remontuoti. Viešinimai slapti, mums keista, kad šis susirinkimas daromas ne Tiskūnuose, o Vilainiuose. Galbūt kiti žmonės ir nežino apie susitikimą, dar kiti neturi kuo atvažiuoti“, – kalbėjo A. Dumbinskas.

Trūksta viešumo

Kalnabežės seniūnaitis Aurimas Snarskis ir Šventybrasčio bendruomenės vadovė Vida Pliauskienė laikosi tos pačios nuomonės – vietos gyventojai nenori vėjo jėgainių kaimynystės.

„Mūsų kraštas yra labai gražus, draustinis, rekreacinės zonos, daug gražių lankytinų vietų, todėl mūsų bendruomenė tikrai yra prieš statybas. Gilinomės į vėjo jėgainių poveikio tyrimus, manome, kad jos kenkia žmonių sveikatai. Šventybrastyje gyvena arti 190 žmonių, kurie nori, kad mūsų kraštas būtų švarus“, – teigė V. Pliauskienė.


Anot kalnaberžiškio A. Snarskio, nors Kalnaberžė yra anapus Nevėžio, tačiau atstumas yra vos pora kilometrų iki planuojamo vėjo jėgainių parko. Tad aktyvūs vietos gyventojai domisi atliktais pasaulyje poveikio sveikatai tyrimais, vėjo jėgainių žala žmogaus sveikatai, gamtai.

„Mums trūksta viešinimo, informacijos, viskas yra užslaptinta. Visą informaciją gauname paskutinę minutę. Reikia jos kažkur ieškoti, niekas nebendrauja, nesame tuo patenkinti. Rūpinamės savo šeimų, vaikų ir aplinkinių sveikata, todėl norime turėti sveiką, švarią aplinką. Esame nežinioje“, – kalbėjo A. Snarskis.

Jautrūs mėnulio fazėms

Kalnaberžės priklausomybės ligų reabilitacijos centro „Vilties švyturys“ vadovas Albertas Lučunas neslepia, kad jo požiūris į vėjo jėgaines yra neigiamas. Jis vadovauja priklausomybių ligų centrui, įsikūrusiame anapus Nevėžio upės. Čia daugybę metų gydoma pusantro tūkstančio žmonių, turinčių įvairias priklausomybės problemas.

„Vilties švyturys“ vadovas A. Lučunas: „Natūralu, kad mes nerimaujame dėl tokių statybų“.

„Užsienio šalių moksliniuose tyrimuose rašoma, kad vėjo jėgainės skleidžia infragarsą. Mūsų gyventojai ypatingai jautrūs netgi mėnulio fazėms, ką jau jau kalbėti, jeigu šalia atsiras toks dirginantis šaltinis, kaip vėjo jėgainės. Natūralu, kad mes nerimaujame dėl tokių statybų“, – teigė A. Lučunas.

Pašnekovas taip pat atstovauja įstaigai „Gojaus atgaiva“, užsiimančiai psichoterapinėms stovykloms Gojaus kaime. Čia savo bėdas atvyksta spręsti žmonės iš visos Lietuvos, taip pat seminarus ir mokymus rengia šalies psichoterapeutai.

Dar galite pasirašyti

Isos slėnio draugijos pirmininkas Henrikas Vaicekauskas priminė, kad nuo lapkričio 22 dienos peticiją „NE – vėjo jėgainėms Isos slėnio kraštovaizdyje“ pasirašė arti pusšešto šimto ne tik Kėdainių, bet ir kitų Kauno regiono rajonų, taip pat Vilniaus, Panevėžio, Marijampolės ir Utenos gyventojai.

„Susitikime žmonės vienareikšmiškai pasakė „ne“ vėjo jėgainėms dėl poveikio kraštovaizdžiui ir kultūros paveldui, žmonių sveikatai ir biologinei įvairovei“,– teigė H. Vaicekauskas.


Baimės yra pagrįstos

Pasak Kėdainiuose viešėjusio Aplinkos ministro Kęstučio Mažeikos, gyventojų baimės dėl vėjo jėgainių Tiskūnuose yra pagrįstos. Ypač kai gyvenamoje aplinkoje atsiranda objektai, kurie mažų mažiausiai sukelia šešėlių diskomfortą.

„Gerai, kad sprendimas yra nuleistas iki vietos bendruomenių, seniūnų, seniūnaičių lygmens, kur vykstanti diskusija su gyventojais yra pats efektyviausias būdas spręsti probemą. Galutinį žodį tars taryba, kuri įsiklausys į žmonių baimes, abejones arba lūkesčius, todėl tikiu, kad bus priimti teisingi ir geri sprendimai.

Manau, kad meras ir taryba atsižvelgs į gyventojų nuomonę ir argumentuotą peticijos autorių išvadą, todėl tikrai taryba gali peržiūrėti savo sklypus, kurie buvo nustatyti teritorijos bendrajame plane ir galbūt pasiūlyti kitas vietas arba neapibrėžti teritorijos, vėliau patikslinti jas, kur būtų atsižvelgta į visuomenės ineteresus“, – kalbėjo K. Mažeika.

Pasak ministro, vėjo energija yra žaliosios energetikos prioritetas, į tai orientuojasi valstybė, todėl daugelyje savivaldybių vykdomi tokie projektai, dėl vietos parinkimo diskutuojama su gyventojais.

„Galbūt kai kuriais atvejais tikslinga keisti vietą toliau nuo gyvenamųjų namų, nes žmonės turės gyventi su vėjo jėgainių keliamu diskomfortu, todėl žmonių baimės yra pagrįstos“, – sakė K. Mažeika.

Panašios naujienos