„Norime normalaus gyvenimo: kad galėtume pasėdėti po obelimi, kad kieme šašlykų išsikeptume, kad paprasčiausiai pakvėpuotume tyru oru. Deja, tokių malonumų patiriame vis rečiau – nepakeliama smarvė vis gena į kambarius. Padėkite!“ – pagalbos šaukiasi Josvainių miestelio gyventojai.

Josvainių seniūnijoje surengtame pasitarime bene dažniausiai skambėjo frazė: ,,Viskas – pagal įstatymus, esame jų įkaitai, reikia kažką keisti.“

Josvainių seniūnijoje surengtame pasitarime bene dažniausiai skambėjo frazė: ,,Viskas – pagal įstatymus, esame jų įkaitai, reikia kažką keisti.“

Josvainiškių problemos šį antradienį bandytos spręsti seniūnijoje surengtame pasitarime, į kurį atvyko ne tik nemalonių kvapų išvarginti miestelio gyventojai, bet ir aplinkosaugininkai, visuomenės sveikatos prevencijos specialistai, bendrovės „Sistem“ vadovai.
Josvainiečių teigimu, gyvenimą jiems sunkina būtent pastaroji bendrovė ,,Sistem“, tiksliau – šalia miestelio įsikūręs jos kiaulių kompleksas.

Išeities nėra?
Smarvė kokybiškai gyventi, beje, trukdo ne tik josvainiečiams, bet ir aplinkinių kaimų bei Kėdainių miesto vakarinio pakraščio gyventojams. Apie tai kalbama metų metus, tačiau situacija nesikeičia.
Pernai dėl sklidusios smarvės savivaldybėje ne kartą buvo kviesti pasitarimai, ieškota būdų, kaip ją mažinti. Tačiau pastangos liko bevaisės: atėjo pavasaris, atšilo oras ir problema vėl lenda tarsi yla iš maišo – nemalonūs kvapai vis dažniau riečia nosį tiek Josvainių, tiek Kėdainių gyventojams.
Ką daryti? Negi iš tiesų iš tokios nemalonios padėties nėra išeities? Antradienį surengtame pasitarime bejėgiškai konstatuota, kad… išeities nėra.
Pasak susirinkime dalyvavusio Aplinkos apsaugos agentūros Poveikio aplinkai vertinimo ir taršos prevencijos skyriaus vyriausiojo specialisto Vaclovo Beržinsko, kvapai kone amžini: ,,Jie niekur neišnyks.“
„Gyvenantiesiems šalia kiaulidžių smirdėjo, smirdi ir smirdės. Čia niekada nekvepės maloniais kvapais – tokia jau kaimynystė.
Galima tik ieškoti būdų, kaip tą smarvę mažinti“, – filosofavo aplinkosaugininkas.

Šalia Josvainių įsikūręs bendrovės ,,Sistem“ kiaulių kompleksas jau treti metai dirba nuostolingai, tad jo vadovai tikina nieko negalį pakeisti – rimtesniems pertvarkymams stinga lėšų.

Šalia Josvainių įsikūręs bendrovės ,,Sistem“ kiaulių kompleksas jau treti metai dirba nuostolingai, tad jo vadovai tikina nieko negalį pakeisti – rimtesniems pertvarkymams stinga lėšų.

Negavo europinių lėšų
,,Sistem“ komplekso generalinis direktorius Aivaras Urba tikino, kad dirba tvarkingai ir pagal įstatymus. „Mes auginame 20 tūkstančių kiaulių, nors galėtume dar septyniais tūkstančiais daugiau. Fermos atitinka visus reikalavimus.“
Generalinis direktorius visgi pripažino turįs šiokių tokių problemų: ,,Nesugebėjome įgyvendinti aplinkosauginio plano – matyt, buvome per daug įsipareigoję. Ne mes kalti, kad negavome lėšų iš europinių fondų ir negalėjome pastatyti biojėgainės, kuri kiek pamažintų nemalonius kvapus. Dabar rengiame naują projektą ir viliamės, kad po kelerių metų smarvę visgi pavyks prislopinti.“
A. Urbai buvo priekaištauta ir dėl atvirų skysto mėšlo laikymo lagūnų, ir dėl netinkamo fermų ventiliavimo, ir dėl nesavalaikio laukų laistymo srutomis.
Tačiau komplekso vadovas tikino, kad bendrovė vos kelis kartus bausta už nesavalaikį laukų laistymą, o visa kita veikla – pagal galiojančius šalies įstatymus.
Galiausiai A. Urba reziumavo: ,,Jau treti metai dirbame nuostolingai, tad nieko negalime pakeisti. Suprantame, kad reikia investicijų, jų neatsižadame. Ketiname keisti fermų ventiliavimo sistemą, per karščius aplinką purkšime kvapus slopinančiais probiotikais. Tačiau daugiau padaryti kol kas nepajėgiame.“

,,Mums reikia gyventi dabar“
Josvainiečių toks bejėgiškumas, žinoma, neguodžia. „Mums reikia gyventi dabar ir norime tai daryti kokybiškai – juk ne karas ir ne revoliucija.“
Gyventojai jaučiasi tapę atsakingų institucijų nesusikalbėjimo įkaitais, nes bent kol kas kaltų neva ir nėra.
Atsakomybės dėl kvapų kontrolės nenori prisiimti nei aplinkosaugininkai, nei Visuomenės sveikatos centro atstovai, nei savivaldybė.
Tačiau kažkas juk turi būti atsakingas! ,,Negi būtina protestuoti Vilniuje prie Prezidentūros?“ – piktinosi josvainietis Vaidotas Gargasas.

Seimo nariams rūpi ne tai?
Situaciją vaizdingai apibūdina, pavyzdžiui, tai, kad, pasidomėjus, kam reikia skambinti, pajutus nemalonius kvapas, Aplinkos apsaugos agentūros ir Kauno visuomenės sveikatos centro atstovai teapsikeitė reikšmingais žvilgsniais ir parodė vieni į kitus.
Abiejų institucijų atstovai tikino neturį konkrečių įgaliojimų: kvapai – tarsi ir sveikatos specialistų problema, tačiau jų kilmės šaltinis – aplinkosaugininkų reikalas.
Diskutuojant bene dažniausiai skambėjo frazė: ,,Viskas – pagal įstatymus, esame jų įkaitai, reikia kažką keisti.“
Tačiau kas, jei ne atsakingi specialistai, turi stengtis tuos įstatymus keisti? Ir kuo kalti žmonės, priversti kęsti smarvę todėl, kad kažkas kažko negali sukontroliuoti?
Negi Kėdainiai ims garsėti kaip nemalonių kvapų sostinė? Sovietmečiu kažką panašaus jau buvome patyrę, tačiau dabar juk gyvename Europoje!
Tokia situacija garbės, beje, nedaro ir kėdainiečiams Seimo nariams, kurių turime ne taip jau mažai. Deja, panašu, kad bent dalį jų labiau domina kovos dėl savo kailio, o pasirūpinti ir rinkėjais laiko nelieka.

About The Author

Related Posts

3 Responses

  1. VALDAS

    PROBLEMA DIDZIULE KARTAIS NET NEGALIMA I KIEMA ISEIT SMIRDA IKI VEMIMO NEJAU NERA ATSAKINGU ?AR LAUKIAMA KOL NEAPSIKENTE JOSVAINIECIAI PRADES BLOKUOT KELIA I KOMPLEKSA ?

    Atsakyti
  2. Jonas

    Bliamba, „gyvenantiems šalia fermų smirdėjo, smirda ir smirdės“. Tarsi mes šalia tų fermų kūrėmės. Kai statėmės namus, juk tų fermų nebuvo. Kažin kaip jos gavo visokius leidimus, poveikio aplinkai tyrimus ir panašius dokumentus? Tie, kurie juos davė, ir privertė mus gyventi šalia fermų. O dabar postringauja, esa „nieko nepadarysi – toks jau gyvenimas“. Ir kaip jiems liežuvis apsiverčia. Pažiaugčiotų vakarais į kiemą išėję patys, tai kitaip užgiedotų!

    Atsakyti

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.